Ogłoszenie wyników 8 kwietnia miało bardzo uroczystą oprawę. Było świętem całej gminy. Sala widowiskowo-sportowa przybrała odświętny wygląd. Wzdłuż ścian bocznych Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Oleszyce na stołach wyłożyły świąteczne potrawy i wypieki. Na frontowej ścianie zorganizowano wystawę konkursowych palm i rękodzielniczych ozdób świątecznych. Wnętrze hali wypełniła widownia: uczniowie i nauczyciele szkoły, rodzice, zaproszeni goście – władze samorządowe – wicestarosta powiatu lubaczowskiego Zenon Swatek i radni powiatu – Danuta Sopel i Kazimierz Rymarowicz, radni miasta i gminy Oleszyce z przewodniczącą Danutą Mulińską na czele, burmistrz Michał Jabłoński, dyrektorzy i kierownicy zakładów pracy, szkół, urzędów i instytucji, Powitała ich dyrektorka szkoły Agata Adamska. – Spotykamy się po raz siedemnasty w naszej szkole, aby podziwiać artystyczne wytwory pracy rąk naszych uczniów pod nadzorem nauczycieli i rodziców, uczestniczyć w święcie tradycji i sztuki ludowej oraz dzielić radość dzisiejszego dnia. – powiedziała.
Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną w wykonaniu zespołów tanecznych prowadzonych przez Monikę Jezuit i uczniów, którzy przypomnieli historię, tradycje i symbolikę palm i świąt Wielkiej Nocy. Niedziela Palmowa zwana też „kwietną” lub „wierzbną” rozpoczyna Wielki Tydzień i obchodzona jest w Polsce już od średniowiecza. Zwyczaj święcenia palm wprowadzono u nas w XI wieku. Palmy są symbolem odradzającego się życia, zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Wierzono także w wielką moc poświęconych palm. Wierni zatykali je za obrazy święte zawieszone na ścianach domu. Umieszczali też na szczytach lub pod okapami domów, w stodołach i stajniach, gdyż wierzono, że palma cudownie chroni przed uderzeniem pioruna, zapobiegnie pożarom i chorobom. Palmami wypędzano bydło na pierwszy wypas wiosenny, by się zdrowo chowało. Gładzono nimi boki krów a nad ich głowami czyniono znak krzyża, by były zdrowe i dawały dużo dobrego mleka. Palmy wiązano do batów, aby konie były tłuste. W niektórych regionach Polski ułamki palm wkładano do gniazd kaczych i pod daszki uli. Z gałązek palm chłopi wykonywali krzyżyki i w Wielki Piątek wtykali je w ziemię, na rogach swoich pól, aby chroniły zasiewy. Gałązkę palmy wkładano pod pierwszą skibę zaoranej na wiosnę ziemi. Połykano bazie, aby nie cierpieć na ból głowy, krtani i gardła. Przeorane gałązki palm pod pierwszą skibą wiosennej orki miały zapewnić urodzaj i chroniły uprawy przed gradobiciem.
Z dużym zainteresowaniem oczekiwano na werdykt komisji konkursowej w konkursie na najpiękniejsze palmy. Jury pod przewodnictwem Piotra Kisały oceniało prace w kilku kategoriach wiekowych, biorąc pod uwagę precyzję wykonania, oryginalność oraz wierność tradycyjnym wzorcom. W kategorii „Przedszkola” nagrodę główną otrzymała: grupa „Biedronki” z Samorządowego Przedszkola w Oleszycach (op. Jolanta Zadworna). Wyróżnienia: Oddział Przedszkolny SP Oleszyce (op. Krystyna Sopel), Oddział 3-4 latki SP Futory (op. Magdalena Boćko), Oddział 5-6 latki SP Zalesie (op. Józefa Buczko), Oddział SP Stare Oleszyce (op. Ewa Kocaj), Grupa „Żabki” z Przedszkola w Oleszycach (op. Elwira Piotrowska-Argasińska). W kategorii „Klasy I–III” nagrodę główną otrzymał Piotr Malach (SP Zalesie, kl. II). Wyróżnienia: Jakub Bawoł, Szymon Grasza, Bartłomiej Górecki, Antonina Czerkowska. W kategorii „Klasy IV–VI” nagroda główna powędrowała do Maji Jasińskiej (SP Stare Oleszyce, kl. IV, a wyróżnienia: Karolina Sopel, Nataniel Rapita, Kinga Kurak, Emilia Pukas. W kategorii „Klasy VII– VIII” nagroda główna dostała się w ręce Mateusza Balawendra (SP Zalesie, kl. VII), a wyróżnienia otrzymali: Michał Stupak, Weronika Rapita, Nikola Borkowska, Oliwia Jasińska. Nagrodę specjalną przyznano Ośrodkowi Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczemu. Nagrody ufundował i wręczył burmistrz Michał Jabłoński, Podziękował wszystkim za ogrom pracy i trud włożony w wykonanie palm i przygotowanie uroczystości. Złożył wszystkim świąteczne życzenia. A potem była degustacja sałatek, wypieków i potraw świątecznych przygotowanych przez panie z kół gospodyń.
Pomóż w rozwoju naszego portalu