Reklama

Niedziela Łódzka

Na tysiąclecie Korony Polskiej

Pod hasłem: „Droga do Imperium Korony Królestwa Polskiego” uczniowie łódzkich szkół uczcili jubileusz Tysiąclecia Koronacji Królestwa Polskiego udziałem w turnieju historycznym.

Niedziela łódzka 22/2025, str. III

[ TEMATY ]

Łódź

Archiwum prywatne

Nagrody za wytrwałe zdobywanie wiedzy

Nagrody za wytrwałe zdobywanie wiedzy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konkurs, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 64 im. Hansa Christiana Andersena w Łodzi, stanowił również okazję to upamiętnienia innego jubileuszu – Pięćsetlecia Hołdu Pruskiego, kończącego trwające przez przeszło dwieście lat wojny z niemieckim Zakonem Krzyżackim. Te dwa wydarzenia stanowią wyraźne cezury naszej historii. Wraz z nałożeniem piastowskiej korony na skronie Bolesława Chrobrego i narodzinami Korony Królestwa Polskiego rozpoczęła się budowa najpotężniejszego państwa w tej części Europy.

Meandry polskiej historii

W pierwszym etapie zmierzyli się oni w rozgrywce gry planszowej, przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 64 w Łodzi. Jej przebieg nawiązywał to trudnych meandrów polskiej historii X-XVI wieku, przepełnionej licznymi wojnami oraz wewnętrznymi konfliktami z czasów piastowskich, które nasi przodkowie potrafili przezwyciężyć i za sprawą królów z dynastii Jagiellonów stworzyć potężne państwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kolejnej części zmagań uczniowie uczestniczyli w grze terenowej, współorganizowanej przez Uczniowski Klub Sportowy „Orientuś”. Oprócz pokonania w jak najkrótszym czasie trasy wiodącej przez Park Źródliska, zadaniem było także udzielenie poprawnych odpowiedzi na dziesięć pytań z zakresu historii Polski 1025 – 1525, zadawanych na punktach kontrolnych.

Duża popularność

Warto zaznaczyć, że nagrody dla laureatów i finalistów turnieju w postaci książek o Bolesławie Chrobrym oraz biletów wstępu na IV Rekonstrukcję Historyczną na Grodzisku w Tumie „Pogoń za Koroną” (która odbędzie się 14 czerwca br.) i innych gadżetów ufundowała Rada Rycerzy Kolumba przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, a także Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych, a Tygodnik Katolicki Niedziela objął całą inicjatywę patronatem medialnym.

Podjęta przez Szkołę Podstawową nr 64 im. Hansa Christiana Andersena w Łodzi inicjatywa cieszyła się dużą popularnością, co świadczy o szczególnej wrażliwości uczniów łódzkich szkół i ich nauczycieli na kultywowanie tradycji patriotycznych naszej ojczyzny.

2025-05-27 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Rabin Dawid Szychowski o Kalendarzu Żydowskim – łódzkie obchody XXIII Dnia Judaizmu

[ TEMATY ]

Łódź

Dzień Judaizmu

rabin

Ks. Paweł Kłys/Niedziela

Arcybiskup Grzegorz Ryś i rabin Dawid Szychowski

Arcybiskup Grzegorz Ryś i rabin Dawid Szychowski

Pierwszym punktem łódzkich obchodów XXIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim był wykład Dawida Szychowskiego – Rabina Łodzi, który opowiedział o kalendarzu Świąt Żydowskich. Wskazał na ich historię oraz specyfikę i sposób ich obchodzenia.

We wprowadzeniu do wykładu Rabina, arcybiskup Grzegorz zauważył, że - zarówno Żydzi jak i Chrześcijanie są dziś odpowiedzialni za świętowanie w świecie. Dziś tak naprawdę nie ma świętowania. Jak napisał kiedyś Papież – dzisiaj jak się człowiek nawet ładnie ubierze, to i tak nie świętuje. Tu nie chodzi o kalendarz. Tu nie chodzi o rytm czasu, ale o sens czasu. Albo tego upilnujemy, albo nie. My chcemy tego upilnować. – zaznaczył łódzki pasterz.
CZYTAJ DALEJ

Nawrocki: pod nazwą przedmiotu „Edukacja Zdrowotna" próbuje się przemycać do polskich szkół ideologię i politykę

2025-09-20 20:37

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

Karol Porwich/Niedziela

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Pod niewinnie brzmiącą nazwą przedmiotu „Edukacja Zdrowotna” próbuje się przemycać do polskich szkół ideologię i politykę – napisał w sobotę na platformie X prezydent Karol Nawrocki. Podkreślił, że szkoła to miejsce nauki oraz przestrzeń do budowania szacunku dla kultury, tradycji i wartości chrześcijańskich.

Podziel się cytatem W swoim wpisie podkreślił, że „szkoła to przede wszystkim miejsce nauki, ale także przestrzeń budowania szacunku dla kultury, tradycji i wartości chrześcijańskich, z których wyrasta nasza cywilizacja”. – W pierwszej kolejności to my, rodzice, mamy prawo do decyzji w sprawie edukacji naszych dzieci i to jest ten moment, kiedy z tego prawa warto skorzystać – zaznaczył Nawrocki.
CZYTAJ DALEJ

15 lat Pozytywki

2025-09-20 20:09

Magdalena Lewandowska

Siostry Bożego Serca z byłymi i obecnym podopiecznymi Pozytywki.

Siostry Bożego Serca z byłymi i obecnym podopiecznymi Pozytywki.

Klubowe Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży „Pozytywka” świętuje jubileusz 15-lecia.

Siostry ze Zgromadzenia Bożego Serca Jezusa, podopieczni i ich rodziny, wolontariusze, terapeuci i przyjaciele „Pozytywki” najpierw modlili się podczas Eucharystii, której przewodniczył ks. Mariusz Wyrostkiewicz. A później w ogrodzie Sióstr Bożego Serca trwała zabawa, integracja i pyszny poczęstunek. Osoby szczególnie zaangażowane w działalność „Pozytywki” otrzymały pamiątkowe filiżanki z krasnalem Trisomkiem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję