Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pielgrzymowali do Pani Łaskawej

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej 7 maja odbył się w Lubaczowie kolejny odpust maryjny ustanowiony w 2009 r. przez papieża Benedykta XVI.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Lubaczów

Joanna Ferens

Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej

Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warunkiem otrzymania odpustu jest nawiedzenie i modlitwa przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej znajdującym się od 1974 r. w lubaczowskiej świątyni. Uroczystości odpustowe połączone są z pielgrzymką samorządowców z Podkarpacia i Lubelszczyzny, którzy jak król Jan Kazimierz w 1656 r. składał śluby lwowskie, tak oni zawierzają Pani Łaskawej sprawy swoich małych ojczyzn.

Reklama

W tym roku ołtarz konkatedry otoczyły liczne poczty sztandarowe. Na początku Mszy św. chór konkatedralny zaśpiewał pieśń Śliczna Gwiazda Miasta Lwowa – Maryja. – Dziś uroczysty dzień naszego papieskiego odpustu maryjnego. Gromadzimy się w wnętrzu konkatedry, aby prosić Matkę Najświętszą dla wszystkich tutaj zebranych o potrzebne łaski. Aby wyprosiła nam wszelkie dary, które nam w życiu są potrzebne. Z tą uroczystością maryjną od szesnastu lat związana jest pielgrzymka samorządowców ziemi podkarpackiej i lubelskiej. Cieszę się z tej wspólnoty, którą dziś tworzymy pod przewodnictwem pasterza naszej diecezji bp. Mariana Rojka. Witam seniora bp. Mariana Buczka, który z obrazem Pani Łaskawej jest związany od początku swego kapłaństwa oraz kapłanów koncelebrujących tę Mszę św. Witam wojewodę podkarpacką Teresę Kubas-Hul i zastępcę wojewody Tomasza Lorenca, marszałka podkarpackiego Władysława Ortyla, wszystkich gości i parafian. Nasza modlitwa jest w wyjątkowym momencie. Dziś rozpoczyna się w Watykanie konklawe, które wybierze papieża. Modlić się będziemy, by wybór ten był najlepszy dla Kościoła. Jesteśmy także przed wyborami prezydenckimi w naszej Ojczyźnie. Będziemy także świadkami wprowadzenia do naszej świątyni relikwii bł. Rodziny Ulmów – powiedział w słowach powitania proboszcz i dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. przewodniczył bp Marian Rojek. W homilii wiele uwagi poświęcił rodzinie Ulmów i Matki Bożej Łaskawej. – Ulmowie, gdyby kierowali się zasadą społecznego rozmywania się w tłumie, a nie katolicką i bohaterską zasadą czynienia dobra, ratowania drugiego człowieka, mając świadomość śmierci własnej i rodziny, nigdy nie uczyniliby tego, na co się zdecydowali z miłości do Boga. Nikt z pośród nas nigdy by nie wiedział o Ulmach z podkarpackiej Markowej, z czasów niemieckiej okupacji. Warto dziś zastanowić się nad tym, jak ja uczeń Jezusa Chrystusa, czciciel Matki Bożej Łaskawej, zachowuję się w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym, narodowym. W społecznym zaangażowaniu i w pełnionej przez ciebie funkcji, powierzonej ci przez wyborców, możesz, a nawet powinieneś iść tam, gdzie czujesz, że Boga pośród nich nie ma, chociaż w rzeczywistości On tam jest – wyjaśniał.

Reklama

Hierarcha zachęcał, by odpowiedzieć sobie na pytania: komu lub czemu jestem oddany w życiu i służbie społecznej, w jakim celu dostosowuję się do oczekiwań innych ludzi, czy miłość bliźniego jest zasadą przewodnią w moim postępowaniu? – Świadomość twojej własnej słabości i potrzeb drugiego człowieka daje punkt kontaktowy, dzięki któremu możesz poznawać innych ludzi. To będzie cię uwalniało i chroniło od presji bycia rzekomym bohaterem świata. Tę sprawę zostaw Chrystusowi, gdyż On jest zbawcą i faktycznie ma moc uratować ten świat i naszą ojczyznę. Jemu to powierzcie – radził. Homilię zakończył apelem: – Zawierzajmy siebie samych, Ojczyznę naszą, Kościół katolicki, ludzi woj. podkarpackiego i lubelskiego, nasze codzienne samorządowe posługiwanie – Matce Bożej Łaskawej, tej z Lubaczowa.

W darze ołtarza marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i członek Zarządu Anna Huk ofiarowali obraz bł. Rodziny Ulmów.

Podczas tej Mszy św. uroczyście wprowadzono relikwie bł. Rodziny Ulmów, która od 2024 r. jest oficjalnym patronem województwa podkarpackiego. Relikwie wnieśli dyrektor Caritas Diecezji Przemyskiej ks. Artur Janiec i marszałek podkarpacki Władysław Ortyl. Biskup Rojek poświęcił je przy śpiewie Pieśni o Rodzinie Ulmów. – Panie, źródło życia i świętości oraz dawco wszelkich łask, Ty w błogosławionej rodzinie Ulmów dałeś Kościołowi i światu świetlany znak wiary, nadziei i miłości. Oni wśród ciemności wojny i ludzkiego okrucieństwa nie zawahali się oddać życia w imię przykazania miłości bliźniego. Wejrzyj łaskawie na ten święty wizerunek bł. Józefa i Wiktorii oraz ich dzieci, który do czci przyjmujemy do tego Sanktuarium Twojej i naszej Matki – Maryi. Poświęcamy te relikwie i ten obraz ku Twojej chwale. Niech stanie się dla nas znakiem Twojej bliskości, wstawiennictwa świętych i przypomnieniem, że i dziś jesteśmy wezwani do świętości życia, do odwagi w prawdzie i miłości bez granic. Niech ci święci męczennicy wstawiają się za naszymi rodzinami – powiedział biskup.

Przyjęcie relikwii bł. rodziny Ulmów do lubaczowskiego kościoła nie jest przypadkowe. W czasie wojny jej proboszcz ks. Stanisław Sobczyński ratował Żydów.

Reklama

Uroczysty charakter miało także zawierzenie Pani Łaskawej swoich małych ojczyzn przez samorządowców. Przed Jej wizerunkiem uklękli przedstawiciele poszczególnych szczebli samorządów. Akt zawierzenia odczytał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. – Najświętsza Maryjo Panno Łaskawa. W pokorze, z wiarą i ufnością stajemy dziś przed Twoim świętym obliczem, które od ponad czterech wieków jest ostoją i wsparciem dla kolejnych pokoleń Polaków, by jako wspólnota wierzących, w imieniu naszych małych ojczyzn podziękować Tobie, o Łaskawa Pani, za matczyną opiekę oraz prosić o wstawiennictwo u Twego Syna o Twe łaski, pomoc i obecność wśród nas – mówił marszałek. Zawierzenie zakończył słowami: – Ufni w Twe matczyne serce prosimy, wspieraj nas, nasze rodziny, bliskich oraz społeczności, byśmy z godnością umieli nieść przesłanie o Bożej miłości i miłosierdziu, naszym życiem i czynami zasługując na miano wiernych chrześcijan. Wierzymy, że nasze prośby trafią przed Twój tron w Niebie i poprzez Twoje, Łaskawa Matko orędownictwo, zostaną wysłuchane u Boga Najwyższego.

Proboszcz ks. kan. Andrzej Stopyra podziękował metropolicie przemyskiemu abp. Adamowi Szalowi za dar relikwii Rodziny Ulmów, marszałkowi Ortylowi za obraz. Marszałek podziękował bp. Rojkowi za sprawowaną Eucharystię i cenne rady dla samorządowców w wygłoszonej homilii. Przedstawicielka parafian dziękowała marszałkowi Ortylowi i posłance na Sejm Teresie Pamule za wsparcie w przyznaniu dotacji na renowację polichromii w Sanktuarium.

To modlitewne spotkanie zakończyło się poświęceniem odnowionej polichromii w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej przez bp. Mariana Rojka, a następnie złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na sarkofagach w krypcie podziemnej konkatedry, gdzie znajdują się groby kard. Władysława Rubina i biskupów Jana Nowickiego i Mariana Rechowicza.

2025-05-27 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowali

Niedziela zamojsko-lubaczowska 27/2022, str. III

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Lubaczów

Adam Łazar

Pielgrzymi licznie zgromadzili się przed ołtarzem polowym

Pielgrzymi licznie zgromadzili się przed ołtarzem polowym

Parafia św. Karola Boromeusza zorganizowała po raz siódmy pieszą pielgrzymkę do Nowin Horynieckich na opust ku czci św. Antoniego z Padwy.

Poprowadził ją proboszcz parafii ks. Roman Karpowicz. – Kiedy przyszedłem do Lubaczowa w 2015 r., wierni opowiadali mi, jak kiedyś pociągiem jeździli do Nowin Horynieckich na uroczystości odpustowe. Pojechałem tam motocyklem. Urzekło mnie to miejsce, jak i cała okolica. Postanowiłem wrócić do tradycji i zorganizowałem w 2016 r. pierwszą pielgrzymkę, ale nie pociągiem, a na piechotę. Zgłosiło się dużo pątników. I tak jest co roku – wyjaśnia organizator i kierownik pielgrzymki ks. Roman Karpowicz. W tym roku, przy wyjściu na trasę, pielgrzymów powitała burza i deszcz. Nie przestraszyli się. 320 uczestników z własnymi intencjami i podziękowaniami za otrzymane łaski o godz. 7 wyruszyło na trasę. Na pierwszym przystanku przy parafialnym kościele Opieki Matki Bożej w Załużu wyszło już słońce. Następnie grupa zatrzymała się przy kaplicy św. Antoniego, by odmówić litanię. Kolejny przystanek to Niepubliczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy „Ostoja” w Podemszczyźnie, w którym serdecznie przyjęto pielgrzymujących. Najkrótszą trasą przez bagna, Puchacze, Świdnicę o godz. 15.30 dotarli do celu – do kaplicy na wodzie, postawionej w miejscu objawienia się Matki Bożej trójce dzieci z rodziny Sadowych w 1636 r. Gospodarze tego miejsca, ojcowie franciszkanie, powitali pielgrzymów z Lubaczowa smaczną grochówką. Spotkali znajomych, których autokarem przywiózł proboszcz z Białopola ks. Marian Wyrwa, który wcześniej pracował jako wikariusz w Lubaczowie w parafii św. Karola Boromeusza. Była możliwość skorzystania z wody, która ma moc uzdrawiającą w chorobach oczu, w trawieniu, przemianie materii i dolegliwościach płucnych. Regeneruje też tkankę kostną. Układ promieniowań sprawia, że ludzie przebywający w tym miejscu, odzyskują dobre samopoczucie. Pielgrzymi z Lubaczowa o godz. 17 uczestniczyli we Mszy św. odpustowej, której przewodniczył i homilię wygłosił ojciec franciszkanin, prof. Zdzisław Gogola z Krakowa. Niedziela była drugim dniem uroczystości odpustowych w kościele przy klasztorze franciszkanów w Horyńcu Zdroju.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Krzysztofa

[ TEMATY ]

nowenna

św. Krzysztof

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna jest szczególną formą modlitwy, odprawianą przez dziewięć dni. Jest więc wytrwałym przypominaniem so­bie o potrzebie realizacji słów Chrystusa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam” (Mt 7,7). To swoista modlitwa wstawiennicza, polecana we własnej, czy też intencji bliźnich, ale opierająca się na szczególnym wstawiennictwie Pośredników, jakich Bóg postawił na naszej drodze życia.

CZYTAJ DALEJ

Otwierał drzwi dla Chrystusa

Miał dwie miłości swojego życia: Kościół i ojczyznę – o nich ks. Ireneusz Skubiś przed śmiercią opowiedział w wywiadzie rzece, który teraz możemy przeczytać w książce „Odnowiciel. W służbie słowu”.

Dzieje Tygodnika Katolickiego „Niedziela” pisane są charakterem i ofiarnością swoich redaktorów naczelnych. Ogromną zasługę w rozwoju tygodnika miał ks. Ireneusz Skubiś, który odegrał kluczową rolę w reaktywowaniu „Niedzieli” po 28 latach od jej zawieszenia i zarazem został jej redaktorem naczelnym – pełniąc tę funkcję nieprzerwanie do 2014 r. Ksiądz Skubiś otwierał drzwi Chrystusowi i torował drogę prawdzie. Imponował energicznością i hartem ducha, co było ważne, zwłaszcza w trudnym okresie komuny, gdy działania cenzury, problemy z drukiem i kolportażem w tych siermiężnych czasach dawały się redakcji tygodnika mocno we znaki. Te same cechy okazały się kluczowe w okresie transformacji, gdy po upadku komuny Polska brutalnie zderzyła się z demokracją i kapitalizmem. Ksiądz Skubiś w szczerej rozmowie z Czesławem Ryszką odsłania kulisy pracy redakcji „Niedzieli” w tamtych czasach. Jest to opowieść, która ukazuje dużą część naszej historii najnowszej, jako że dzieje tygodnika nierozerwalnie związane są z dziejami Polski. Ksiądz Skubiś opowiada także o największych sukcesach, porażkach, o tym, jak powinna wyglądać Polska i o wartościach, na których powinien opierać się naród, by tworzyć silne państwo. Książka „Odnowiciel. W służbie słowu. Z ks. Ireneuszem Skubisiem rozmawia Czesław Ryszka” jest fascynującą podróżą w przeszłość – taką podróżą, która intryguje nas do rozmyślania o przyszłości. To nie jest opowieść o jednym człowieku, to opowieść o całym środowisku „Niedzieli” i dekadach miłości do Kościoła i ojczyzny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję