Reklama

Niedziela Legnicka

Szczególny gość

35 lat temu została powołana do istnienia parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy. Jej proboszczem został mianowany ks. Jan Mateusz Gacek. Jubileusz ten świętowany był 20 czerwca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając gości, a szczególnie przedstawiciela Ojca Świętego, podkreślił, że jubileusz parafii jest podwójny. – Przeżywamy 35-lecie powstania naszej wspólnoty, a z drugiej strony nasze święto wypada w roku jubileuszu miłosierdzia. To dla nas radość i zaszczyt, że podczas tego święta możemy gościć Nuncjusza Apostolskiego, który jest przedstawicielem Ojca Świętego – powiedział ks. Jan.

W krótkich słowach przedstawił nie tylko historię powstania parafii, kościoła, ale też wskazał na najważniejsze osiągnięcia tych 35 lat, a jest ich niemało. – Już w 1990 r. w tym miejscu, gdzie przybywało bloków, domów, gdzie sprowadzali się ludzie, rozpoczęliśmy gromadzenie pozwoleń, projektów i środków na budowę. Najpierw postawiliśmy krzyż na pustym placu, przy którym w krótkim czasie powstała tymczasowa kaplica, mieszkania dla księży i zaplecze parafialne. Po kilku latach rozpoczęliśmy budowę świątyni. Miało to miejsce w szczególnym roku – 1997, kiedy naszą Ojczyznę i Legnicę odwiedził Jan Paweł II. Równolegle rodziła się wspólnota wiernych, skupionych wokół parafialnego dzieła – przypomniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Już na początku powstała rada parafialna, Żywy Różaniec, Akcja Katolicka, służba liturgiczna i inne dzieła. W 2007 r. poświęciliśmy kościół i zaczęliśmy tworzyć zaplecze parafialne, które dziś pełni także rolę ośrodka integracji społecznej. – Oprócz tego, ważnym wymiarem życia parafii są dzieła charytatywne. 30 lat prowadzimy w pomocą miasta stołówkę dla bezdomnych i potrzebujących. Organizujemy kolonie dla dzieci i wypoczynek dla seniorów – powiedział ks. Gacek.

Szczególnym momentem świętowania była dziękczynna Eucharystia, której przewodniczył Nuncjusz Apostolski abp Antonio Guido Filipazzi. Towarzyszyli mu bp Andrzej Siemieniewski, bp Piotr Wawrzynek, duszpasterze z parafii oraz księża z niej pochodzący i pracujący w niej na przestrzeni 35 lat oraz zaproszeni goście. Podczas Eucharystii został udzielony sakrament bierzmowania 130-osobowej grupie młodzieży.

W homilii abp Filipazzi podkreślił m.in. znaczenie tego sakramentu w życiu Kościoła i młodych ludzi, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Apelował do młodych, aby dary Ducha Świętego, którego otrzymają, umacniały ich do mężnego wyznawania wiary.

2025-06-30 18:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dary Trójjedynego

[ TEMATY ]

odpust

bierzmowanie

Myszków

Michał Służałek

W uroczystość Trójcy Przenajświętszej parafia w Myszkowie-Nowej Wsi obchodziła wielkie uroczystości – poświęcenie kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, bierzmowanie i odpust.

Uroczystościom przewodniczył abp Wacław Depo. Przybyli licznie zgromadzeni parafianie. Rodzinny klimat parafii był bardzo mocno wyczuwalny – widać wzajemną troskę o siebie i swój kościół. – Było nam wszystkim potrzebne to duchowe wydarzenie, które pomogło przekroczyć próg nadziei – zaczyna swoją wypowiedź proboszcz ks. Stanisław Krupiński. – Odpust to nie tylko kramy, to łaska, którą możemy uzyskać, jak również doświadczenie wspólnoty, której wzorem jest Bóg w Trzech Osobach. Na odpust wierni się zmobilizowali, aby być w kościele. Nastąpiło to ożywienie po przymusowej przerwie z powodu epidemii. Wielka u nas radość, że pasterz po raz pierwszy był z nami i parafianie mogli go zobaczyć i usłyszeć na żywo, choć jak to wielokrotnie podkreślano, jest im bliski z błogosławieństwa apelowego, transmitowanego w radiu i telewizji – kontynuował proboszcz.
CZYTAJ DALEJ

Nowa aplikacja mobilna o cudach eucharystycznych i św. Carlu Acutisie

2026-02-19 15:03

[ TEMATY ]

św. Carlo Acutis

Carlo Acutis

Vatican Media

Nowa aplikacja mobilna poświęcona cudom eucharystycznym, inspirowana życiem i duchowością św. Carla Acutisa, została uruchomiona 14 lutego w Malvern w Pensylwanii.

Inicjatorem projektu jest Sanktuarium i Centrum Spotkania Eucharystycznego św. Carla Acutisa, działające przy Malvern Retreat House. „Carlo wykorzystywał technologię swoich czasów, by przybliżać ludzi do Jezusa obecnego w Eucharystii” - podkreśla Mary Bea Damico, dyrektor Sanktuarium św. Carla Acutisa. „Dzięki tej aplikacji kontynuujemy jego misję, używając nowoczesnych narzędzi, aby głosić, że Eucharystia jest żywym Sercem Jezusa. Aplikacja opowiada także piękną historię życia św. Carla i zaprasza każdego do własnej drogi ku świętości” - wyjaśnia.
CZYTAJ DALEJ

PILNE. Arcybiskup metropolita częstochowski powołuje Niezależny Zespół Prawno-Historyczny

2026-02-20 13:14

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

archidiecezja częstochowska

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

W komunikacie z dnia 20 lutego br. arcybiskup metropolita częstochowski powiadomił, iż powołuje Niezależny Zespół Prawno-Historyczny w Archidiecezji Częstochowskiej, którego zadaniem będzie badanie archiwaliów oraz ocena podejmowanych w przeszłości działań wobec informacji o przestępstwach.

Zespół tworzony przez arcybiskupa metropolitę częstochowskiego ma być zespołem ekspertów, którzy w sposób profesjonalny dokonają badania zbiorów archiwalnych, przeanalizują podjęte wcześniej działania oraz przyjmą sygnały o ewentualnych krzywdach lub zaniedbaniach. Nie będzie żadną formą komisji śledczej lub trybunału, ale organem dokonującym kwerendy, obiektywnej oceny podjętych czynności lub ich zaniechania, a także opracowującym wytyczne co do koniecznych działań. Przedmiotem badań będą zarówno zarzuty o przestępstwa wobec nieletnich, ale także wobec dorosłych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję