Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Poszli, by zaprosić Maryję

Chcemy Maryję nie tylko uwielbiać w czasie pielgrzymowania, ale przede wszystkim zaprosić do naszej diecezji na peregrynację w Jej Cudownym Obrazie – powiedział dyrektor pielgrzymki ks. Paweł Tracz.

Niedziela sosnowiecka 36/2025, str. III

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Archiwum pielgrzymki

Bp Artur Ważny wędrował z pątnikami każdego dnia

Bp Artur Ważny wędrował z pątnikami każdego dnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Jasną Górę dotarła druga część Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki, jak co roku gromadząca na wędrowaniu do Maryi parafie Zagłębia. Na pątniczy szlak wyruszyło ponad 1300 pielgrzymów. Większość swoje wędrowanie rozpoczęła 23 sierpnia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim Osiedlu Syberka Mszą św. odprawioną pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego, który modlił się i wędrował z pątnikami każdego dnia.

– Nasza codzienność sprawia, że coraz bardziej pewne rzeczy przebieramy na drugą stronę. A potrzeba, by wszystko wróciło na swoje miejsce. Po to jest też pielgrzymka. Dziękujemy Panu Bogu, że daje nam czas i siły i możliwości, byśmy mogli wędrować, by wszystko wróciło na swoje miejsce – Boże miejsce, które On nam wskaże – powiedział biskup na początku inauguracyjnej Mszy św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wyruszamy na pielgrzymkę, będziemy się spotykać. To bardzo ważne, byśmy wędrowali razem i mieli świadomość, że nie jesteśmy sami. Bóg posyła nas we wspólnocie i w tej wspólnocie idzie z nami Maryja. Ona, jak mało kto, zna się na nadziei. (…) Dziękuję Wam za to, że jesteście ludźmi nadziei. Dziękuję Wam za to, że chcecie poprzestawiać to, co się źle poukładało, że chcecie Boga odkrywać i nie tracić Go z oczu. Droga do Niego prowadzi przez Jezusa, siłą na niej jest Duch Święty, a przewodniczką Maryja – zaznaczył w homilii bp Ważny.

Reklama

Pątnikom nie straszna była kapryśna pogoda. Czerpiąc siły z codziennej modlitwy i bycia razem, szczęśliwie, choć nie bez zmęczenia, przemierzali kolejne kilometry, a wspólne wędrowanie umacniało międzyludzkie relacje, na co także zwrócił uwagę biskup w homilii: – Duch Święty jest bardzo potrzebny, żeby ludzie traktowali się jak bracia i siostry. Dziś mówią „bądźcie braćmi i siostrami”, ale nie uwzględniają w tym Boga. Jak możemy być braćmi i siostrami, jeśli nie mamy wspólnego Ojca? – pytał biskup.

W trasie nie zabrakło konferencji głoszonych przez ks. Pawła Krawczyka, diecezjalnego koordynatora peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej diecezji. Tradycyjnie w drogę wyruszył także Chrystus, niesiony w Najświętszym Sakramencie.

Dzięki wsparciu Caritas Diecezji Sosnowieckiej pierwszego dnia, na postoju w Targoszycach, na wszystkich pielgrzymów czekał gorący posiłek. Większość uczestników trzydniowego wędrowania do Maryi na nocleg wracała autokarami do swoich domów, by następnego dnia wcześnie rano znów pojawić się na szlaku.

2025-09-02 08:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Kamionka na Jasną Górę 40. raz

„Oddani Maryi za Kościół Chrystusowy” – to hasło XL Praskiej Pieszej Pielgrzymki Pomocników Matki Kościoła.

Nasza pielgrzymka udaje się rokrocznie tą samą trasą na Jasną Górę, ale każdorazowo prowadzi inną trasą duchową – mówi ks. Rafał Goliński, kierownik pielgrzymki i dodaje: – W tym roku wpatrzeni w Maryję uczymy się od Niej, jak być blisko serca Kościoła Chrystusowego, dziękujemy za dar 40 pielgrzymki i pragniemy czerpać z doświadczenia ŚDM w Portugalii. Liczymy, że pielgrzymi szlak, na który zaprosimy młodych ludzi, pomoże im odkryć powołanie dane od Chrystusa oraz zachęci ich do zaproszenia Maryi jako stałej towarzyszki na drogach wiary.
CZYTAJ DALEJ

Msza Święta ze święceniami biskupimi

2025-10-26 17:29

vaticannews.va

Z Bazyliki Świętego Piotra, Msza Święta pod przewodnictwem Papieża Leona XIV z udzieleniem święceń biskupich Jego Ekscelencji arcybiskupowi Mirosławowi Stanisławowi Wachowskiemu, nuncjuszowi apostolskiemu w Iraku

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: ile w nas dziś braterskiej miłości, przebaczenie, jedności?

2025-10-26 18:42

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

Prymas Polski abp Wojciech Polak

Prymas Polski abp Wojciech Polak

O osobiste, ale i wspólnotowe świadectwo wiary, miłości i solidarności pytał w niedzielę 26 października Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z poświęceniem kościoła parafialnego w Jankowie Dolnym. - Jak wygląda nasza parafialna wspólnota? Kim jest dla nas Jezus? - dopowiedział przyznając, że przy odpowiedzi może trzeba będzie się nam nieraz zawstydzić.

O osobiste, ale i wspólnotowe świadectwo wiary, miłości i solidarności pytał w niedzielę 26 października Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z poświęceniem kościoła parafialnego w Jankowie Dolnym. - Jak wygląda nasza parafialna wspólnota? Kim jest dla nas Jezus? - dopowiedział przyznając, że przy odpowiedzi może trzeba będzie się nam nieraz zawstydzić.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję