Reklama

Niedziela Podlaska

Zebranie Krajowej Rady KSM

W dniach 20-22 lutego Drohiczyn stał się sercem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce.

Niedziela podlaska 10/2026, str. I

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Kamila Dębska

Do Drohiczyna przyjechali reprezentanci KSM z całej Polski

Do Drohiczyna przyjechali reprezentanci KSM z całej Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To właśnie tutaj odbyło się Zebranie Krajowej Rady KSM – czas intensywnych obrad, modlitwy oraz budowania jedności między przedstawicielami diecezji z całego kraju. Spotkanie miało wymiar zarówno duchowy, jak i organizacyjny, wyznaczając kierunki działania Stowarzyszenia na kolejne lata.

Dla ducha – fundamentem jest Chrystus

Spotkanie rozpoczęło się w piątkowy wieczór Drogą Krzyżową połączoną z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Był to moment zatrzymania, refleksji oraz zawierzenia Bogu wszystkich decyzji, które miały zostać podjęte w kolejnych dniach. Następnie uczestnicy zgromadzili się na Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem bp. Adama Baba – delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw KSM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sobotni poranek rozpoczął się medytacją Słowa Bożego oraz Eucharystią, której przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Obecność pasterza diecezji była wyrazem jedności Kościoła z młodymi ludźmi podejmującymi odpowiedzialność za formację i rozwój KSM w Polsce.

Zwieńczeniem duchowej części spotkania była niedzielna Msza św. z obrzędem posłania instruktorów, której ponownie przewodniczył bp Adam Bab. Wspólna modlitwa pokazała wyraźnie, że wszelka działalność Stowarzyszenia ma swoje źródło w relacji z Bogiem i z niej czerpie siłę do dalszego działania.

Dla stowarzyszenia – decyzje, sprawozdania i wybory

Reklama

Istotną część zebrania stanowiły obrady Krajowej Rady. Delegaci przyjęli protokół z poprzedniego spotkania, wysłuchali sprawozdania Krajowej Komisji Rewizyjnej oraz zatwierdzili roczne sprawozdania, udzielając absolutorium ustępującym władzom.

Dokończenie na str. V

Dokończenie ze str I

Jednym z najważniejszych punktów programu były wybory do XVII kadencji Prezydium Krajowej Rady KSM oraz Krajowej Komisji Rewizyjnej. Podjęto również tematy związane z działalnością Fundacji dla Młodzieży, Wydawnictwa „Gotów”, organizacją spotkań regionalnych oraz przygotowaniami do konferencji „Gotowi na Dobro”.

W trakcie obrad omawiano także „10 zasad KSM-owicza”, działalność sekcji ogólnopolskich oraz bieżące wyzwania stojące przed Stowarzyszeniem. Spotkanie było okazją do wspólnego wyznaczenia kierunków dalszego rozwoju KSM w Polsce oraz umocnienia odpowiedzialności za powierzone zadania.

Dla wspólnoty – relacje, które budują

Zebranie Krajowej Rady to nie tylko formalne decyzje, ale również czas budowania relacji. Już od piątkowej recepcji i wspólnej kolacji uczestnicy mieli przestrzeń do rozmów oraz wymiany doświadczeń między diecezjami.

W programie znalazły się także szkolenia dla Zarządów Diecezjalnych o wymiarze praktycznym i formacyjnym. Wspólne posiłki, przerwy kawowe i wieczorna integracja sprzyjały umacnianiu więzi i tworzeniu atmosfery jedności.

Miniony weekend pokazał, że KSM to nie tylko struktura organizacyjna, ale przede wszystkim żywa wspólnota młodych ludzi, którzy chcą razem wzrastać – duchowo, formacyjnie i bratersko.

Prezydium Krajowej Rady KSM XVII kadencji:

Przewodnicząca: Kinga Stawińska (diecezja świdnicka)

Zastępca Przewodniczącej: Monika Korzępa ( diecezja rzeszowska)

Zastępca Przewodniczącej: Maria Strzała (diecezja rzeszowska)

Skarbnik: Aleksander Prokop (diecezja tarnowska)

Sekretarz: Maksymilian Czaja (diecezja tarnowska)

Krajowa Komisja Rewizyjna

Aleksandra Drabińska (diecezja siedlecka)

Barbara Krumholc (diecezja zielonogórsko-gorzowska)

Łukasz Waszczuk (diecezja siedlecka)

2026-03-03 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy Rok Akademicki W WSD

Niedziela podlaska 41/2018, str. I

[ TEMATY ]

seminarium

Drohiczyn

Al. Piotr Zdzieborski

Bp Tadeusz Pikus przewodniczył Mszy św.

Bp Tadeusz Pikus przewodniczył Mszy św.

„Uroczysta inauguracja roku akademickiego to dzień wyruszenia w nową drogę” – takimi słowami ks. Tadeusz Syczewski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie przywitał gości, którzy 3 października br. zgromadzili się w gmachu drohiczyńskiej uczelni

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, sprawowaną przez wielu kapłanów, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Mielnicki. Przypomniał on, że kluczowym pytaniem w życiu każdego człowieka nie powinno być, „czego ja chcę?”, lecz „czego chce ode mnie Jezus?”. Zwrócił uwagę, że właśnie okres sześcioletniej formacji seminaryjnej jest czasem, w którym alumni mogą znaleźć odpowiedź na to pytanie.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję