Reklama

Polska

Siostry z Łagiewnik pokażą celę, w której zmarła św. Siostra Faustyna

W najbliższą niedzielę, w wigilię liturgicznego wspomnienia św. siostry Faustyny, siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia udostępnią celę, w której zmarła Apostołka Miłosierdzia. W tym samym czasie w klasztornej kaplicy aktorzy będą odczytywać fragmenty „Dzienniczka”.

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

5 października Kościół wspomina św. siostrę Faustynę. W krakowskich Łagiewnikach, gdzie zmarła Apostołka Miłosierdzia, ten dzień szczególnie będzie świętowany w najbliższą niedzielę, 4 października.

Wigilia liturgicznego wspomnienia św. siostry Faustyny rozpocznie się tradycyjnym nabożeństwem w Godzinie Miłosierdzia – Koronką w kaplicy, w której znajdują się relikwie autorki „Dzienniczka”. Po modlitwie w kaplicy będzie możliwość zobaczenia dawnej klasztornej infirmerii, w której 5 października 1938 roku zmarła siostra Faustyna Kowalska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Zaprowadzimy wszystkich chętnych do pokoju, w którym 77 lat temu z uśmiechem na twarzy umierała św. Faustyna. To niezwykła okazja, która zdarza się dopiero drugi raz w historii naszego klasztoru. A ten wyjątek z okazji szczególnego patronatu św. Faustyny, aby przybliżyć ją młodym przygotowującym się do ŚDM 2016” – zapowiadają siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

W tym samym czasie, czyli między 15.30 a 17.30 w klasztornej kaplicy przewidziano odczytanie fragmentów duchowego pamiętnika Siostry Faustyny. „Wszystkim, którzy będą oczekiwać na wejście do celi siostry Faustyny, chcemy dać czas na to, żeby zbliżyli się do niej duchowo, żeby mogli ją lepiej poznać” – mówi s. Gaudia Skass ZMBM.

Siostry przygotowały wybór cytatów z „Dzienniczka”, które w niedzielę odczytają aktorzy – Beata Paluch, Maciej Słota i Maciej Musiał. „Tekstów tak intymnych, tak bardzo osobistych, mówiących o miłości Pana Boga, nie mógłby przeczytać zimny profesjonalista, ale musi to zrobić profesjonalista z gorącym sercem” – dodaje s. Gaudia.

Siostra Faustyna Kowalska zmarła 5 października 1938 o godzinie 22:45, do ostatniej chwili zachowując świadomość. Została pochowana w grobowcu na cmentarzu zakonnym w Łagiewnikach. 25 listopada 1966 jej szczątki przeniesiono do kaplicy klasztornej. Do beatyfikacji relikwie spoczywały w naturalnych rozmiarach trumnie. Obecnie znajdują się w sarkofagu na ołtarzu, pod słynącym łaskami obrazem "Jezu, ufam Tobie". Relikwiarz został odsłonięty w dzień beatyfikacji zakonnicy, 18 kwietnia 1993. Świętą siostra Faustyna została ogłoszona 30 kwietnia 2000 roku przez Jana Pawła II.

2015-10-02 12:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak wygląda życie w piekle?

Widziała je i opisała w Dzienniczku św. Faustyna Kowalska

Święta Maria Faustyna Kowalska, wizjonerka i mistyczka, w swoich widzeniach obcowała z duszami czyśćcowymi, świętymi, aniołami czy samym Jezusem Chrystusem. Przeżycia te zostały spisane w Dzienniczku, który stanowi dla nas cenne źródło informacji na temat tego, jak będzie wyglądać życie człowieka po śmierci. Pytania o to intrygują ludzkość od wieków. Dowodem są powstałe na przełomie epok dzieła literackie, w których podejmowano próbę uchylenia rąbka tajemnicy. Ciekawość ta rośnie wraz z przybliżaniem się do schyłku życia albo koniecznością konfrontowania się z ciężką czy nieuleczalną z punktu widzenia medycyny, chorobą. Gdy towarzyszyłem ludziom terminalnie chorym, zauważyłem, że strach przed śmiercią najczęściej jest determinowany jakimś podświadomym lękiem przed konsekwencjami grzesznego życia i obawą przed surowym, sprawiedliwym, jurydycznym Bogiem. Orędzie Siostry Faustyny ma nam przybliżyć prawdziwy obraz Boga, który jest czystą miłością i miłosierdziem.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: nowa ustawa uderza w tajemnicę spowiedzi

2025-05-27 14:46

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Katoliccy księża, którzy podczas spowiedzi dowiedzą się o molestowaniu seksualnym dzieci, muszą zgłosić penitentów policji – stwierdziła minister ds. kobiet w brytyjskim rządzie.

Na mocy nowej, jeszcze nie uchwalonej Ustawy o przestępczości i policji – Nienaruszalność Sakramentu Pojednania nie będzie chroniona. Kwestię podjęła antyreligijna organizacja National Secular Society (NSS). W odpowiedzi na żądania grupy ​​rząd podkreślił, że nie będzie „żadnych wyjątków” na podstawie miejsca ujawnienia przypadków molestowania seksualnego, „w tym w konfesjonale”.
CZYTAJ DALEJ

Relikwia św. Leona Wielkiego w srebrnym krzyżu pektorale Papieża

2025-05-28 08:30

[ TEMATY ]

relikwie

Vatican News

W srebrnym krzyżu pektorale, podarowanym papieżowi Leonowi XIV przez Krąg św. Piotra w dniu jego wyboru, umieszczono relikwie ex ossibus (z kości) czterech biskupów: 45. biskupa Rzymu (św. Leona Wielkiego), św. Augustyna, biskupa Hippony, św. Tomasza z Villanueva, arcybiskupa Walencji, oraz błogosławionego Anzelma Polanco, biskupa Teruel, męczennika.

Św. Leon Wielki, żyjący na przełomie IV i V wieku, współczesny św. Augustynowi, był promotorem jedności Kościoła, zwalczał herezje, określił prymat biskupa Rzymu oraz ułożył jedne z najpiękniejszych modlitw kolekt w mszałach rzymskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję