Reklama

Głos z Torunia

Być jak Dobry Pasterz

Jubileusz pierwszej profesji to niecodzienne wydarzenie. To dzień wdzięczności za życie i powołanie. W jabłonowskim sanktuarium siostry pasterki świętowały szczególne rocznice.

Niedziela toruńska 20/2026, str. I

[ TEMATY ]

Jabłonowo

Aleksandra Wojdyło

Siostry wciąż chcą dzielić się miłością

Siostry wciąż chcą dzielić się miłością

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wzgórzu wyciszenia i nadziei, jak określane jest to miejsce w naszej diecezji, w pierwszym dniu maja, pośród piękna rozkwitającej przyrody, trwało radosne dziękczynienie za dar powołania zakonnego i jubileusz 60-lecia konsekracji zakonnej s. Goretti od Niepokalanego Serca Maryi (Łucji Nowakowskiej), s. Aldony od Najświętszej Eucharystii (Klary Jaworskiej) oraz 70-lecia ślubów zakonnych s. Jacenty od Przenajświętszej Rany Ramienia Pana Jezusa (Jadwigi Mosakowskiej) i s. Eufrozyny od Przenajświętszego Sakramentu (Zofii Jamroży).

Znak wierności

Kaplica zakonna wypełniła się kapłanami, siostrami ze wspólnoty, rodzinami i przyjaciółmi, którzy dziękowali za otwarcie się sióstr na wolę Bożą oraz za wiele lat wypełnionych dobrem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości rozpoczęła dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem bp. Arkadiusza Okroja. Na wstępie pasterz poświęcił jubileuszowe świece, które z darem błogosławieństwa wręczył każdej jubilatce jako znak wierności zakonnej i światła Bożego, które nigdy nie gaśnie.

Reklama

W homilii podkreślił, że każdy jubileusz jest okazją do powrotu do źródeł, do początków swojego powołania i charyzmatu wspólnoty. Siostry jubilatki odkryły swoje powołanie i podążyły drogą Dobrego Pasterza, aby jak On zawalczyć o każdego potrzebującego, zagubionego, poranionego człowieka. – Siostry są naśladowczyniami Dobrego Pasterza – mówił do sióstr jubilatek. – Teraz jest to wasz szczególny, radosny czas, aby świętować i dzielić się radością za każdy dar waszego życia.

Świadectwo życia

Ksiądz Biskup dziękował siostrom za ich pracę jako m.in. wychowawczynie, katechetki, organistki, misjonarki, kucharki. Mówił: – Jesteście potrzebne, potrzebna jest wasza modlitwa i wasze świadectwo. W obliczu Dobrego Pasterza widzicie sens swojego powołania. Wiecie, że żaden człowiek nawet najbardziej zagubiony i zraniony życiem, nie jest stracony i trzeba o każdego walczyć.

Od wielu lat siostry kroczą za Mistrzem drogą swojego powołania i głęboko wierzą, że miłosierdzie Boga umożliwi rozwiązanie problemów, z których – po ludzku sądząc – nie ma już żadnej drogi wyjścia. Biskup podkreślił, że jubileusz jest dla wszystkich obecnych na wzgórzu darem Dobrego Pasterza.

Na koniec złożył świętującym serdeczne życzenia. – Życzę, aby powracało do was dobro, które czyniłyście, realizując charyzmat zgromadzenia.

Zawierzenie

Po homilii siostry wypowiedziały ponownie słowa ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz poświęcenia się dla nawrócenia grzeszników, zawierzając siebie dobremu Bogu.

Radośnie wyśpiewane przez pasterki „Magnificat” było dziękczynieniem za powołanie i wierną służbę Bogu i ludziom, a dla obecnych wiernych podziękowaniem za każde dobro, którego doświadczyli od jubilatek.

Po Mszy św. słowa wdzięczności złożyły jubilatki najpierw wobec założycielki zgromadzenia bł. Marii Karłowskiej, a następnie na ręce bp. Okroja oraz matki generalnej zgromadzenia s. Flawii Paciorek. Poprosiły o dalsze wsparcie modlitewne, aby, zapalone jubileuszowym dziękczynieniem, mogły wiąż przyczyniać się do tego, co było najgłębszym pragnieniem założycielki zgromadzenia sióstr pasterek, bł. Marii Karłowskiej – aby Bóg był miłowany.

Siostra Flawia skierowała również słowa życzeń do świętujących sióstr. Podziękowała im za ofiarną i wierną służbę Chrystusowi, za wierność na drodze powołania. W imieniu wszystkich sióstr życzyła, aby serca ich wypełniała Boża radość. – Niech miłość prowadzi was i wszystkich, których Pan Bóg postawi na waszej drodze, ku wyznaczonej mecie, abyście otrzymali na koniec wieniec sprawiedliwości.

2026-05-12 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość wymaga czynu

Niedziela toruńska 24/2024, str. I

[ TEMATY ]

Jabłonowo

Aleksandra Wojdyło

Jabłonowo to dziś sanktuarium bł. Marii Karłowskiej

Jabłonowo to dziś sanktuarium bł. Marii Karłowskiej

W niesieniu pomocy potrzebującym potrzebne jest zdecydowane działanie – podkreślił bp Wiesław Śmigiel podczas dziękczynienia za 130 lat istnienia Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

Z tej okazji Siostry Pasterki 1 czerwca zaprosiły na Wzgórze Jabłonowskie do radosnego dziękczynienia za rocznicę, połączoną z 15-leciem nadania miastu Jabłonowo Pomorskie patronatu bł. Marii Karłowskiej.
CZYTAJ DALEJ

MŚ 2026 - Słoweniec Vincić sędzią głównym finału. Co z Polakiem Szymonem Marciniakiem?

2026-07-17 06:09

[ TEMATY ]

mundial 2026

PAP/EPA/RONALD WITTEK

Słoweniec Slavko Vincić będzie sędzią głównym niedzielnego finału piłkarskich mistrzostw świata w East Rutherford, w którym zmierzą się reprezentacje Argentyny i Hiszpanii. Na liniach pomagać mu będą Tomaz Klancnik y Andraz Kovacić, a na arbitra technicznego wyznaczono Jordańczyka Adhama Makhadmeha.

46-letni Vincić poprowadzi swój pierwszy finał MŚ w karierze. W trwającym turnieju w USA, Kanadzie i Meksyku sędziował już trzy spotkania: Brazylii z Marokiem i Jordanii z Algierią w fazie grupowej oraz Meksyku z Ekwadorem w 1/16 finału.
CZYTAJ DALEJ

Izrael i Jordania przygotowują obchody 2000. rocznicy chrztu Jezusa

2026-07-17 13:40

[ TEMATY ]

Izrael

Jordania

Vatican Media

Izrael rozpoczął przygotowania do obchodów 2000. rocznicy chrztu Pana Jezusa w Jordanie, planowanych na rok 2030. Minister spraw zagranicznych Gidon Sa’ar powołał specjalną grupę roboczą, której zadaniem będzie koordynacja przygotowań oraz współpraca ze wspólnotami chrześcijańskimi na całym świecie.

Podziel się cytatem — powiedział Sa’ar.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję