Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: spotkanie grupy roboczej nt. wizyty Ojca Świętego i Światowych Dni Młodzieży

8 października w Ministerstwie Skarbu odbyło się spotkanie rządowo-kościelnej grupy roboczej ds. obsługi medialnej, promocji i ułatwień wizowych. Tematem był dotychczasowy stan realizacji przygotowań do wizyty Ojca Świętego oraz Światowych Dni Młodzieży.

[ TEMATY ]

Warszawa

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkaniu przewodniczył min. Cezary Gabryjączyk, przewodniczący grupy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w obecności bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu, stojącego na czele Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. wizyty Ojca Świętego w Polsce i ŚDM 2016. Obecni byli przedstawiciele poszczególnych resortów oraz Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Min. Gabryjączyk wyraził radość z postępu prac przygotowawczych do przyszłorocznej wizyty papieża Franciszka w Polsce, które na poziomie rządowo-kościelnym trwają od kwietnia br. "Bardzo się cieszę, że to przyszłoroczne wydarzenie zyskuje coraz większą popularność, a działania wszystkich zaangażowanych w organizację podmiotów, zarówno ze strony rządowej jak i kościelnej, zyskują realny wymiar" - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Miziński wyraził z kolei opinię, że "dzięki gotowości do współpracy oraz życzliwości wszystkich stron przy realizacji tego projektu, to ważne wydarzenie, które odbywa się w Polsce, ma szansę odnieść sukces". A dotychczasowe działania pokazują "ciągłość współpracy w ramach tej kościelno-rządowej grupy".

Ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Oorganizacjnego ŚDM Kraków 2016, referując stan przygotowań poinformował, że od 26 lipca trwają zgłoszenia grup z Polski i zagranicy, a do dziś zgłoszonych zostało 392 tys. młodych pielgrzymów ze 130 krajów świata. Zgłosiło się też już ponad 4 tys. wolontariuszy. W sumie, na finalnych uroczystościach ŚDM w Krakowie spodziewanych jest ok. 2,5 mln osób z 200 krajów. Natomiast w tygodniu poprzedzającym - od 20 do 25 lipca 2016 r. - 287 tys. młodych zza granicy przebywać będzie w 44 polskich diecezjach.

Dodał, że 28 września opublikowane zostało specjalne orędzie papieskie na Światowe Dni Młodzieży, w którym Franciszek kieruje do całej młodzieży świata zaproszenie do Krakowa. Jednocześnie Ojciec Święty informuje, że krakowskie spotkanie będzie jednym z głównych wydarzeń - jubileuszem młodych - w ramach Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, który rozpoczyna się 8 grudnia br.

Reklama

Wśród największych trudności Sekretarz komitetu organizacyjnego wymienił zakwaterowanie tak dużej liczby pielgrzymów na terenie Krakowa i okolic. Poinformował, że szczupłość środków finansowych uniemożliwia zorganizowanie niektórych spośród planowanych wcześniej miasteczek namiotowych na obrzeżach miasta. W związku z tym archidiecezja krakowska apelować będzie, aby wierni w swych domach przyjęli 20 % uczestników ŚDM. Reszta zostanie ulokowana w szkołach i innych dostosowanych do tego miejscach.

Ks. Wojciech Olszowski stojący na czele sekcji finansowej KO ŚDM poinformował, że istnieje poważny problem z obsługą pozaszpitalną pielgrzymów, o ile trzeba będzie im udzielić pomocy medycznej, pomimo, że organizator ŚDM wykupuje dla wszystkich ubezpieczenie zdrowotne. Problem - jak podkreślił min. Gabryjączyk - ma być rozwiązany na drodze bezpośrednich rozmów z Ministerstwem Zdrowia.

Za organizację obsługi medialnej całej wizyty papieża w Polsce, w tym Światowych Dni Młodzieży w Krakowie odpowiadać będzie Polska Agencja Prasowa wraz z Katolicką Agencją Informacyjną. Dyr. Sabina Nonas z PAP poinformowała, że wszystkie prace przygotowawcze realizowane są zgodnie z planem, a obecnie trwają prace nad stworzeniem specjalnej platformy internetowej, która będzie pełnić rolę płaszczyzny komunikacyjnej z akredytowanymi dziennikarzami z całego świata - będzie ona rodzajem "wirtualnego centrum prasowego", uzupełniającego pracę głównego Centrum Prasowego ŚDM, jakie będzie usytuowane na terenie ICE w Krakowie. Dodała, że obecnie oczekuje się podpisania umów ze stroną rządową, dotyczących realizacji tego zadnia i niezbędnych środków finansowych na ten cel.

Reklama

Marcin Przeciszewski, prezes KAI, potwierdził, że prace na rzecz organizacji obsługi prasowej przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. Przed końcem br. zostanie uruchomiona wspomniana platforma internetowa, która umożliwi także proces akredytacji ok. 6 tys. dziennikarzy z całego świata. Biuro Akredytacji zacznie pracować w Warszawie od lutego 2016.

Głównym problemem - jak podkreślił Przeciszewski - jest brak przyznania do dziś jakichkolwiek środków na organizację obsługi prasowej, mimo, że jest ona ważnym elementem promocji naszego kraju. Nigdy bowiem dotąd nie przybyło do Polski tylu zagranicznych dziennikarzy, ilu spodziewanych jest na ŚDM w Krakowie. Prezes KAI podkreślił, że obie agencje PAP i KAI pracują od pół roku na rzecz zorganizowania obsługi prasowej "na zasadzie wolontariatu", a strona rządowa nie wywiązała się z obietnic wygospodarowania środków na ten cel. Zatem skierował do min. Gabryjączyka "wyrazy chrześcijańskiej nadziei", że problem ten zostanie niebawem rozwiązany. W przeciwnym wypadku harmonogram organizacji obsługi prasowej może ulec załamaniu.

Andrzej Godlewski, dyr. 1 programu TVP poinformował, że Światowe Dni Młodzieży są już obecne na antenach. Dodał, że TVP będzie jedynym oficjalnym producentem transmisji z tego wydarzenia i przygotowuje się do tego zadania. Dużą trudnością jest fakt, że tuż przed będzie odbywać się szczyt NATO w Warszawie a zaraz potem olimpiada w Brazylii. W związku z tym TVP będzie musiała wypożyczyć część wozów transmisyjnych zza granicy oraz wygospodarować dodatkowe siły, co nieuchronnie pociągnie za sobą określone koszty. Liczy zatem na pomoc ze strony budżetu państwa.

Dyr. Leszek Rowiński z departamentu konsularnego zapowiedział, że 14 października MSZ we współpracy ze stroną kościelną zorganizuje w Warszawie spotkanie dla przedstawicieli obecnych w Polsce misji zagranicznych oraz przedstawicieli polskich placówek za granicą. Poświęcone będzie one Światowym Dniom Młodzieży oraz ich promocji poza granicami Polski.

Reklama

Wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec poinformował o wsparciu przez Narodowe Centrum Kultury wielu imprez kulturalnych organizowanych podczas ŚDM w Krakowie oraz na ich rzecz. Podkreślił, że tak masowa obecność młodzieży zza granicy jest świetną okazją do promocji kultury polskiej. Podobne deklaracje oraz informacje o bogatej ofercie informacyjnej nt. Polski i jej dziedzictwa oferowanej przez Polską Organizację Turystyczną, złożył w jej imieniu dyr. Jacek Janowski.

Natomiast przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej przekazał informację, że w Światowych Dniach Młodzieży w Polsce uczestniczyć będzie 450 żołnierzy z różnych państw Paktu Atlantyckiego.

Kolejne spotkanie robocze grupy zaplanowano na listopad.

2015-10-08 19:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej”

[ TEMATY ]

Warszawa

wystawa

wikipedia.org

W dniu 2 sierpnia (środa) o godz. 17 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej”, zorganizowanej przez Zakon Ojców Paulinów i Zamek Królewski w Warszawie (poprzedzająca otwarcie wystawy konferencja prasowa odbędzie się o godzinie 16).

Wystawa należy do cyklu wydarzeń, jakimi Ojcowie Paulini czczą jubileusz 300-lecia koronacji wizerunku jasnogórskiego papieskimi koronami, dokonana za zgodą Ojca Świętego Klemensa XI, co miało miejsce 8 września 1717 roku. Główna wystawa jubileuszowa odbywa się w sanktuarium na Jasnej Górze, we wnętrzu Arsenału (od 2 maja bieżącego roku) i to na niej zgromadzono większość z niezbyt licznie zachowanych oryginalnych zabytków i dokumentów związanych z koronacją. Wystawa przygotowana na Zamku ma nieco innych charakter. Zamek Królewski, noszący oficjalne miano Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej, od dawna pozostaje w przyjaznych kontaktach z sanktuarium jasnogórskim: to tu w 2006 roku otwarto wielką wystawę „U tronu Królowej Polski”. Z okazji jubileuszu koronacji Zamek zdecydował się na przygotowanie skromniejszej ekspozycji, w większości złożonej z tablic z tekstami i fotografiami informującymi o okolicznościach tego wielkiego wydarzenia – ale też z oryginalnych zabytków wysokiej klasy. Tytuły plansz dobrze oddają zakres treściowy wystawy: „Królewska godność Matki Boskiej w tradycji Kościoła i w polskiej religijności”, „Starania o koronację obrazu jasnogórskiego, a sytuacja polityczna w Polsce w początku XVIII wieku”, „Osoby zaangażowane w koronację – paulini, dostojnicy kościoła, świeccy. Koronator obrazu – biskup chełmski Krzysztof Andrzej Szembek”, „Uroczystości koronacyjne na Jasnej Górze 8 września 1717 roku”, „Dokumentacja ikonograficzna koronacji – architektura okazjonalna i fajerwerki”, „Korony papieskie i inne fundacje artystyczne na Jasnej Górze z okazji uroczystości 1717 roku”, „Następstwa koronacji, wota pokoronacyjne, jubileusze”, „Matka Boska Częstochowska Królowa Korony Polskiej – w XX w. i dziś” oraz „Relikwiarz Krzyża Świętego z daru królowej Marii Józefy, żony Augusta III Wettina, w skarbcu jasnogórskim” (do tego dołączona jest tablica angielska ze streszczeniem całości problemu przygotowanym z myślą o cudzoziemcach). Ostatnia z polskich tablic dotyczy jednego z dwóch zabytków ze skarbca jasnogórskiego, eksponowanych z tej okazji w oryginale w Warszawie. Obok wielkiej urody obrazu Józefa Chełmońskiego przedstawiającego jasnogórski wizerunek ubrany w sukienki i ozdoby, m.in. w korony papieskie Klemensa XI, na Zamku oglądać będzie można najwyższej klasy dzieło złotnictwa poddane z okazji wystawy gruntownym pracom konserwatorskim. Jest nim relikwiarz ofiarowany jako wotum w 1744 roku przez Marię Józefę Habsburg, żonę króla Augusta III (wykonany w Wiedniu w 1703 roku przez mistrza Franza Josepha Wiekhardta), zawierający cząstkę Krzyża Świętego, przekazaną w darze matce królowej, cesarzowej Amalii, przez tegoż samego papieża Klemensa XI, który tak mocno zaangażowany był w koronację jasnogórskiego wizerunku. W ten sposób widać wyraźnie, jak losy Polski i jej monarchów splatały się z losami sanktuarium jasnogórskiego, a wspólny mianownik stanowił dla nich kult Matki Bożej i jej cudownego wizerunku.

CZYTAJ DALEJ

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

[ TEMATY ]

media

Katolik

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Gospodarzem tegorocznego, wiosennego spotkania jest Katolickie Radio Podlasie – rozgłośnia diecezji siedleckiej. W zjeździe forum uczestniczy także ks. Paweł Rytel-Andrianik – szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News. Przed Mszą św. goście forum poznali historię Unitów Podlaskich i ich męczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

2024-05-21 08:01

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W najbliższą niedzielę odbędzie się doroczna stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Nowak.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik archidiecezji katowickiej ks. Rafał Bogacki, metropolita katowicki abp Adrian Galbas w zaproszeniu do męskiej części diecezjan nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki „Jestem w Kościele”. Hierarcha zaapelował przy tym o przyjrzenie się w Piekarach wspólnej obecności wiernych w Kościele i próbę odpowiedzi na pytanie, co zrobić, aby była ona jeszcze intensywniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję