29 czerwca br. w Kamionce (dekanat michowski) już po raz siódmy odbył się Festiwal Piosenki Religijnej "Sacro-Song". Jest to wspólne przedsięwzięcie parafii pw. Świętych Apostołów Piotra
i Pawła oraz Gminnego Ośrodka Kultury. Kilkugodzinne śpiewanie gromadzi rzesze parafian i gości; nierzadko bywa tak, że publiczność nie mieści się na obszernym, przykościelnym placu.
W tym szczególnym dniu na scenie piosenki religijne wyśpiewują dzieci, młodzież, a nawet dorośli. Tego roku w Kamionce wystąpiło 25 zespołów, w skład których
weszło ponad 300 wykonawców.
Takie rozśpiewane i rozmodlone zgromadzenie jest wielką radością i dumą proboszcza, ks. kan. Stanisława Słowika. "A wszystko zaczęło się już dobrych kilka lat temu, gdy do parafii
przyszedł ks. Wojciech Iwanicki - wspomina Ksiądz Proboszcz. - Już w drugim roku jego pracy duszpasterskiej został zorganizowany festiwal, który zadomowił się na stałe w parafii.
To są przepiękne spotkania, prawdziwe święto młodych, na które zjeżdżają się nie tylko z okolicznych parafii i dekanatów, ale i z całej archidiecezji" - podkreśla gospodarz
gościnnej parafii. "Przegląd nie jest organizowany dla współzawodnictwa muzycznie uzdolnionej młodzieży, ale przede wszystkim po to, by stworzyć atmosferę rozmodlenia i radości dzielenia się
Dobrą Nowiną. Nie chodzi o medale i wyróżnienia - mówi Ksiądz Kanonik - ale o wspólną modlitwę, śpiew i taniec". Jednak wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymują
posiłek, a także pamiątkowe dyplomy, czasem drobne upominki. W przygotowaniach czynnie uczestniczy młodzież; każdego roku członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wędrują
od domu do domu i zbierają datki od hojnych parafian. W tym roku w ten sposób udało się zebrać ok. 2500 zł. Nieocenioną pomocą są także życzliwi i sprawdzeni
sponsorzy: Urząd Gminy w Kamionce, Starostwo Powiatowe w Lubartowie, piekarnie w Starościnie i Lubartowie, GS "Samopomoc Chłopska" oraz indywidualni darczyńcy.
Szczególne podziękowania należą się dyrektorowi GOK, Wiesławowi Świderskiemu, który jest szefem pionu organizacyjnego. Przez kilka lat w przygotowania aktywnie włączał się wikariusz, ks. Marian
Pasieka, w tym roku zastąpił go ks. Tomasz Mital.
Proboszcz, ks. kan. Stanisław Słowik bardzo ciepło mówi o młodych ludziach. "To oni są przyszłością świata i Kościoła, dlatego trzeba stworzyć im warunki jak najlepszego rozwoju.
Tu, na placu przykościelnym chociaż raz do roku wszyscy mogą się do woli wyśpiewać i wymodlić". Ksiądz Proboszcz już teraz bardzo serdecznie zaprasza wszystkich na kolejne śpiewanie.
Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym
Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju
Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N.
- O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych.
O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej.
Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
Święty Krzysztof - patron kierowców, miast położonych nad rzekami, przewoźników, biegaczy, żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, jest również patronem dobrej śmierci. Jego wspomnienie obchodzimy 25 lipca, często połączone z poświęceniem pojazdów. Tydzień w którym przypada jego wpomnienie obchodzony jest jako tydzień św. Krzysztofa.
Kościół katolicki w Tajlandii wyraża głębokie zaniepokojenie konfliktem na granicy z Kambodżą. Wraz ze wzrostem liczby ofiar i przesiedleńców, wspólnoty katolickie oferują konkretną pomoc materialną i duchową. „Pokój rodzi się z pojednanych serc, a nie z uzbrojonych granic” - powiedział włoskiej agencji katolickiej SIR arcybiskup Bangkoku i przewodniczący tamtejszego episkopatu abp Francis Xavier Vira Arpondarattana.
Od 24 lipca trwa konflikt zbrojny między Tajlandią a Kambodżą wzdłuż wschodniej granicy. Starcia, które rozpoczęły się w rejonie Ta Muen Thom, spowodowały co najmniej 32 ofiary śmiertelne, w tym cywilów, i ponad 130 tysięcy przesiedleńców. Władze tajlandzkie w ośmiu okręgach ogłosiły stan wojenny. W centrum napięć znajdują się nierozwiązane spory terytorialne, związane również z hinduistyczna świątynią Śiwy, Preah Vihear. Wspólnota międzynarodowa pracuje nad zapobieżeniem eskalacji konfliktu.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.