Reklama

Niedziela Częstochowska

„Nie pójdziesz w ogień, klocku mój”

[ TEMATY ]

sztuka

wystawa

Zofia Białas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„ Nie pójdziesz w ogień klocku mój”- cytat z filmu Stanisławy Bakalarczyk o nieżyjącym już wieluńskim rzeźbiarzu Janie Janiaku, uzupełniony słowami -Podtrzymywanie ludowych tradycji rzeźbiarskich na Ziemi Wieluńskiej, stał się tytułem projektu opracowanego przez kustosza Tomasza Spychałę, skierowanego do rzeźbiarzy ziemi wieluńskiej i zrealizowanego przez MZW w ramach programu „ Dziedzictwo kulturowe - kultura ludowa i tradycyjna”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wszystko to z okazji XXIII Europejskich Dni Dziedzictwa, w które MZW znów aktywnie się włączyło.

W projekcie „Nie pójdziesz w ogień klocku mój” podtrzymywanie ludowych tradycji rzeźbiarskich na ziemi wieluńskiej pomysłodawca przewidział: plener rzeźbiarski, warsztaty rzeźbiarskie i konkurs. W czasie pleneru „ 7. wspaniałych”, w ciągu sześciu dni, na oczach wielu wielunian, wykonało swoje dwumetrowe rzeźby, które do dziś można podziwiać na placu obok budynku muzeum. Wykonane rzeźby to: św. Ambroży ( Henryk Hernant), Kobieta w stroju wieluńskim ( Andrzej Czyż), Mężczyzna w stroju wieluńskim ( Zdzisław Spodzieja), grająca para ( Andrzej Kołaczek, Grzegorz Kołaczek), Kobieta z kierzanką ( Józef Fiedor), Miś( Łukasz Zabłocki) i dwa fotele ( młodzież z ZS Nr 1).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W warsztatach rzeźbiarskich udział wzięło ponad 500 osób. Wśród uczestników były dzieci, młodzież i studenci Uniwersytetu III wieku. Wszyscy zostali przydzieleni do dwóch grup. Grupa pierwsza to dzieci do klasy IV, grupa II od klasy IV po studentów Uniwersytetu III wieku. Grupa I pracowała pod okiem mistrza Grzegorza Kołaczka. Ze względów bezpieczeństwa ich rzeźby powstawały w glinie, dłuta były takie same jak w grupie II, która wykonywała swoje rzeźby w desce lipowej.

Ilość uczestników w warsztatach zaskoczyła realizatorów projektu. Dziwiło, że młodzi ludzie potrafili zrezygnować z komputera, używania przycisków i wykonywali samodzielnie coś, co dało im satysfakcję i pokazało, że inaczej można spędzać czas. Radość tworzenia udokumentowano slajdami. Radością dla nas, organizatorów warsztatów, będzie, jeśli po jakimś czasie okaże się, że przynajmniej dwie osoby chwyciły bakcyla i będą rzeźbić, powiedział Tomasz Spychała. Wszystko, co zaoferowaliśmy dzieciom i młodzieży, jest bardzo ważne dla wychowania, dodał.

Reklama

III część projektu to konkurs na rzeźbę o dowolnej tematyce, ale odwołującej się do cech rzeźby ludowej. Do konkursu zgłosiło się 19 osób ( 2 panie i 17 panów), które dostarczyły 86 prac. Większość prac jednak, jak to bywa w rzeźbie ludowej, tematycznie związane było z elementami sakralnymi. Prace konkursowe oceniło jury po przewodnictwem dr Marii Liberskiej, etnografa z Łodzi. W składzie jury Bogusława Wiluś, Jan Książek, Tomasz Spychała, Jarosław Eichstaedt.

Nagrodzono i wyróżniono wiele osób, ale dwie nagrody ufundowane zostały przez starostę Andrzeja Stępnia i burmistrza Pawła Okrasę. Nagrodą Starosty uhonorowany został za całokształt działalności Henryk Hernant, Nagrodą Burmistrza, Andrzej Kołaczek, rzeźbiarz najmłodszy wiekiem. Specjalistyczne dłuta, które rzeźbiarze otrzymali, mają być zachętą do kontynuowania artystycznej działalności.

Po ocenie prac konkursowych- 3 równorzędne nagrody pieniężne i dyplomy za pierwsze miejsce otrzymali: Grzegorz Kołaczek, Józef Fiedor, Andrzej Czyż; 3 równorzędne nagrody pieniężne i dyplomy za miejsce drugie: Maria Mikołajczyk, Jan Posmyk, Wacław Zabłocki ( dyrektor Domu Kultury w Lututowie); 4 nagrody i dyplomy za 3 miejsce: Henryk Staszko, Łukasz Zabłocki, Henryk Chałubiec, Józef Kępiński, wyróżnienia: Anna Zabłocka, Marek Jura, Janusz Pacak, Zdzisław Spodzieja, nagrody książkowe i dyplomy za udział w konkursie: Krzysztof Borkowski, Marian Krawczyk, Michał Ciupa (dwaj ostatni ze Środowiskowego Domu Pomocy w Mokrsku).

Reklama

Podsumowując wyniki projektu, burmistrz Wielunia Paweł Okrasa pogratulował efektu pracownikom Muzeum Ziemi Wieluńskiej, którym udało się zaktywizować ponad 500 uczestników i być może odnaleźć młodych twórców, ale przede wszystkim udokumentować trwałość i ciągłość istotnych elementów kultury materialnej, charakterystycznej dla ziemi wieluńskiej. Jest to wspaniały stempel potwierdzający działalność tej kulturalnej placówki, dodał. Za wyróżnienie dla działalności M ZW należy też poczytać 30 sekundowy materiał ( widok ożarowskiego Dworku i wnętrza wiatraka w Kocilewie) zamieszczony nieodpłatnie za zgodą wiceministra Kultury i jednocześnie Generalnego Konserwatora Zabytków, Piotra Żuchowskiego, w spocie - „ Chroniąc zabytki- wybierasz przyszłość”. Ów materiał zaprezentowano przybyłym na podsumowanie projektu i otwarcie wystawy pokonkursowej.

Rozstrzygnięciu konkursu rzeźbiarskiego, podsumowaniu pleneru i warsztatów rzeźbiarskich oraz otwarciu pokonkursowej wystawy ( wszystko to w dniu 27 września) towarzyszył występ Zespołu Śpiewaczego „Włościanie” z Chotowa ( śpiew i opowieść „Hanuś” w wykonaniu Zbigniewa Kryściaka, członka zespołu, istniejącego od 2008 roku) oraz występ Zespołu Śpiewaczo- Obrzędowego z Ożarowa, który zaprezentował się w części patriotycznej „ 8 minut dla Ojczyzny” i w części absolutnie rozrywkowej, pokazując gamę swoich artystycznych możliwości( Zespół działa od 1986 roku).

Częścią ostatnią spotkania była możliwość podziwiania prac konkursowych i rozmowy z ich autorami.

2015-10-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiersze, które pomagają ubogacać życie

Niedziela przemyska 41/2012, str. 5

[ TEMATY ]

sztuka

życie

wiersz

PAWEŁ BUGIRA

Siostra Dawida Ryll w zgromadzeniu pełni rolę sekretarki generalnej oraz rzecznika prasowego

Siostra Dawida Ryll w zgromadzeniu pełni rolę sekretarki generalnej oraz rzecznika prasowego

Czytanie z księgi lat” jest najnowszym zbiorem poezji michalitki s. Dawidy Ryll z Miejsca Piastowego. – Siostra Dawida przepięknie mówi o życiu językiem poezji – stwierdził znany krośnieński poeta Jan Tulik, który prowadził spotkanie autorskie 25 sierpnia w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym.
– Autorka jest bardzo świadoma swojej ekspresji, swojej wypowiedzi jako człowiek myślący, wrażliwy, filozof i jako artysta. To pozostawia nam świadectwo, że jest to znakomita poetka – zaznaczył. Stwierdził, że twórczość s. Dawidy należy do panteonu poezji regionu krośnieńskiego.
– Dziękuję, że ubogacasz nie tylko nasze zgromadzenie, ale również nasz region i nie tylko, bo twoja poezja jest znana szerzej. Życzę, aby Duch Święty coraz bardziej napełniał cię światłem i nową inspiracją, abyś to wszystko, co nosisz w sercu, umiała zamykać w poezji – mówiła s. Natanaela Bednarczyk, przełożona generalna, dodając, że wiersze s. Dawidy pozwalają wydobywać i ubogacać życie. – Są to cenne myśli, które pomagają otwierać się na Boga i człowieka i dają refleksję nad życiem – powiedziała.
Sama autorka nie kryła swojej radości ze spotkania zorganizowanego właśnie w domu zakonnym. Jak podkreśliła, taka sytuacja zdarzyła jej się po raz pierwszy. S. Dawida stwierdziła, że to nie poeta jest bohaterem spotkania, ale jego teksty. – W tych tekstach właściwie jesteśmy my wszyscy. Wszyscy, którzy to życie przeżywamy, doświadczamy różnych rzeczy i jestem przekonana, że każda osoba tutaj obecna, jeżeli czytała lub kiedykolwiek będzie czytała te czy inne teksty poetyckie, to znajdzie siebie, swoje przeżycia. To nasze życie składa się na tego typu prezentacje – powiedziała s. Dawida Ryll. Zaznaczyła, że treści zawarte w zbiorku są efektem różnych spotkań i opowieści wielu osób, a tomik nie powstałby gdyby nie one. Wskazywała tu przede wszystkim na współsiostry. – Bez żadnej osoby z tu obecnych nie byłoby tego tomiku i tego spotkania – powiedziała.
„Czytanie z księgi lat” doczekało się już wielu pozytywnych recenzji. Znany poeta, prozaik, publicysta i krytyk literacki Zdzisław Łączkowski napisał, że „poezja siostry Dawidy jest sztuką, bo nade wszystko wzrusza i ‘mówi’ rzeczy tajemne (…) za pomocą kontemplacji”.
„Czytanie z księgi lat” zapoczątkowuje serię Bibliotekę Poetów Miejsteckich, czyli związanych z gminą Miejsce Piastowe. – Siostra Dawida jest znakomitym ambasadorem zgromadzenia, ale także gminy i Miejsca Piastowego i myślę, że to jest taki skromny prezent od nas i forma podziękowania za tą wspaniałą pracę, bo takie osoby jak siostra Dawida czy Jan Tulik są solą tej ziemi i oby było ich jak najwięcej – powiedział wójt Marek Klara.
Spotkanie autorskie dopełnił recital muzyka z Miejsca Piastowego Jarosława Seredy.

CZYTAJ DALEJ

Święta dyplomatka

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

święta

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny

Katarzyna Benincasa urodziła się 25 marca 1347 r. w Sienie (Włochy). Zmarła 29 kwietnia 1380 r. w Rzymie

Święta Katarzyna ze Sieny, doktor Kościoła i patronka Europy, w 1363 r. wstąpiła do Sióstr od Pokuty św. Dominika (tercjarek dominikańskich) w Sienie i prowadziła tam surowe życie.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Giorgia Meloni

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Rząd w Rzymie podkreślił, że w czasie spotkania szefowa rządu i emerytowany metropolita krakowski wspominali polskiego papieża 10 lat po jego kanonizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję