Reklama

Niedziela Częstochowska

Grali dla tych, którzy odeszli

[ TEMATY ]

zaduszki

Magdalena Niebudek/Niedziela

Już 15. raz w Częstochowie pod hasłem: „Stojąc na palcach, wypatrując mego Boga…” odbyły się Zaduszki Artystyczne. Tegoroczna, jubileuszowa edycja imprezy miała miejsce 2 listopada w kościele akademickim pw. św. Ireneusza BM przy ul. Kilińskiego 132, a głównego organizatora - Duszpasterstwo Środowisk Twórczych wsparło w tym dziele Duszpasterstwo Akademickie Emaus oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych „Teatr Wręcz”.

Inicjatywa Zaduszek Artystycznych wyszła od nieżyjącego już ks. Grzegorza Ułamka, ówczesnego duszpasterza środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej, który zginął tragicznie we Włoszech 7 lipca 2005 r. podczas pielgrzymki dziękczynnej za pontyfikat Jana Pawła II. Pierwszy raz wspominano zmarłych artystów i twórców kultury związanych z Częstochową 4 listopada 2001 r. w kościele pw. św. Józefa na Rakowie.

Reklama

Spotkanie rozpoczęła Msza św. o godz. 19. Przewodniczył jej biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. W homilii Ksiądz Biskup zadał stare jak człowiek pytania: - Jaki jest sens mojego życia? Dlaczego cierpię? Umieram? Co będzie po mnie po śmierci? Ksiądz Biskup przypomniał zebranym, że odpowiedź na nie znajdziemy u Chrystusa, który mówił: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł - żyć będzie”. - W tym kontekście przeżywamy wczorajszy dzień i dzisiejszą uroczystość. (…) W tym kontekście chciejmy przeżyć tajemnicę świętych obcowania, by nieść dar miłości wybitnym naszym twórcom (…), którzy swoim charyzmatem nieśli pokój, nadzieję, a także ową prawdę, jaką dziś nam przekazuje Jezus (…): „W domu Ojca mego jest miejsca wiele” - podkreślił Ksiądz Biskup.

Podczas Eucharystii aktorzy częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza odczytali imiona i nazwiska zmarłych artystów i ludzi szeroko rozumianej kultury, pochodzących bądź związanych z Częstochową: aktorów, muzyków, rzeźbiarzy, malarzy, poetów, dziennikarzy, kompozytorów, fotografików, pracowników Muzeum Częstochowskiego i Biblioteki Publicznej, a także Zespołu Szkół Muzycznych. Choćby wymienić wśród nich tych najbardziej znanych, jak: Stanisław Pospieszalski i Stanisław Oset - architekci, Ludmiła Marjańska i Halina Poświatowska - poetki, Marek Perepeczko i Bonifacy Dymarczyk - aktorzy czy Zofia Rozanow - historyk sztuki, wieloletnia badaczka dziejów sztuki Jasnej Góry. Nie zapomniano oczywiście o śp. ks. Grzegorzu Ułamku, którego duch „unosił się” podczas całego spotkania. Co ważne, nie ograniczano się jedynie do twórców zmarłych w ostatnim roku, przedział czasowy był niemal nieograniczony.

Tuż po Eucharystii zebranych licznie częstochowian zaproszono na koncert zaduszkowy, złożony z porywających występów muzycznych, jak choćby utwór ze słowami Haliny Poświatowskiej „Kiedy umrę, kochanie…”, i recytacji fragmentów wierszy… ks. Grzegorza (ostatni tomik wierszy kapłana, nomen omen, nosił tytuł „Odchodzimy…”). Wystąpili częstochowscy muzycy i aktorzy, m.in.: Lidia i Marcin Pospieszalscy (prowadził całe spotkanie), Janusz Yanina Iwański, Dagadana, T.ETNO, Daniel Pomorski, Michał Rorat, Mateusz Pospieszalski oraz chór… powstały specjalnie na tę okoliczność.

Zaduszki Artystyczne wróciły do formy, jakiej chciał dla nich ks. Grzegorz Ułamek: grania i wspominania tych, którzy już od nas odeszli, na wzór modnych kiedyś wypominków jazzowych. A ks. dr. Mikołaja Węgrzyna, obecnego duszpasterza środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej, w przygotowaniu tegorocznej edycji wsparła m.in. Magdalena Pietrulewicz, siostra śp. ks. Ułamka. Było nostalgicznie, jazzowo, poetycko, sentymentalnie. Po prostu pięknie, ale i wzruszająco, czego publiczność dala wyraz gromkimi brawami.

2015-11-03 07:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ZADUSZKI SMOLEŃSKIE

Tradycyjnie w listopadzie liturgia Kościoła prowadzi nas na cmentarze, wspominając zmarłych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego chcemy modlić się za wszystkich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej prawie 3 lata temu. Pamiętamy również o zmarłych, którzy byli związani z wyjaśnianiem przyczyn tej katastrofy. W ich intencji oraz w intencji rodzin, które noszą ciężar tego wielkiego dramatu odbędą się wyjątkowe

ZADUSZKI SMOLEŃSKIE

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Stanąć w prawdzie o sobie

2021-09-16 15:51

[ TEMATY ]

abstynencja

diecezja kielecka

Bęczków

Władysław Burzawa

Podczas spotkania odbył się piknik rodzinny

Podczas spotkania odbył się piknik rodzinny

Już po raz szósty w kościele pw. Św. Jana z Dukli w Bęczkowie odbyło się Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe. Jego organizatorem było Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. W wygłoszonej homilii mówił między innymi o tym, że mimo naszych postanowień, często zbaczamy z wyznaczonej drogi prawdy. – Ludzkie doświadczenie, nawet bardzo racjonalne często zawodzi, kiedy napompowani pychą i zarozumiałością, tłumaczymy sobie nasze złe obyczaje i zachowania. Moi drodzy, nie chodzi tylko o ludzi uzależnionych od alkoholu i używek, ale też od całej gamy innych uzależnień jak: skłonności do kłótni, przekleństwa, niewierności wszelkiego rodzaju, obłudy i pogardy bliźnich. To też wymaga nawrócenia i przemiany – mówił biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję