Reklama

Kocham Jezusa - jestem apostołem trzeźwości

Od 7 do 11 lipca wędrowali pątnicy z diecezji płockiej do sanktuarium w Niepokalanowie. Hasłem tegorocznej XIV Pielgrzymki w Intencji Trzeźwości Narodu były słowa: „Kocham Jezusa - jestem apostołem trzeźwości”. Pątnicy wyruszyli z trzech parafii naszej diecezji: Bieżunia, Ciechanowa (parafia Matki Bożej Fatimskiej) i Płocka (parafia św. Aleksego).

Niedziela płocka 34/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorem pielgrzymki był Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości Diecezji Płockiej, a kierownikiem i przewodnikiem pątników wyruszających z Płocka był ks. Grzegorz Ostrowski, wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. Z pielgrzymami z Bieżunia wyruszył ks. Wojciech Ciemerych, zaś ciechanowskim pątnikom przewodzili księża: ks. Stanisław Gurzkowski i ks. Dariusz Żuławnik.
Trasa pielgrzymki prowadziła przez związane z historycznymi wydarzeniami równinne tereny Mazowsza: z Bieżunia pielgrzymi szli traktem, którym pod Grunwald posuwał się król Władysław Jagiełło, Puszcza Kampinoska natomiast przesiąknięta jest krwią poległych w powstaniu styczniowym 1963 r. i żołnierzy ginących w walkach 1939 r. w obronie Warszawy. Na szlaku pielgrzymki znajduje się sanktuarium Matki Bożej w Koziebrodach oraz Drobin, miasto związane z Małgorzatą z Kryskich - matką św. Stanisława Kostki. W katakumbach pod prezbiterium kościoła spoczywają dziadkowie św. Stanisława Kostki. Pątnicy przeszli Wisłę po nowym moście w Wyszogrodzie. Z tym miejscem związane są legenda o św. Jacku, który miał przejść suchą stopą po falach wiślanych na drugi brzeg. Ponadto trasa wiodła przez Ciachcin, Bielsk, Młodochowo (parafia Rogotwórsk), Gralewo, Górę, Bulkowo, Dzierżanowo (parafia Orszymowo), Kobylniki, Rębowo, Kampinos.
Pielgrzymi pochodzili z diecezji płockiej oraz z diecezji sąsiednich: łódzkiej (Brzeziny) i warszawsko-praskiej (Warszawa-Anin, Warszawa-Tarchomin).
W liczącej ok. 200 pątników pielgrzymce wędrowało dużo młodzieży, a także dorośli identyfikujący się z różnymi grupami: członkowie grup samopomocowych (AA, Al-Anon) oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom „Filadelfia” i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Pielgrzymka do Niepokalanowa ma charakter wstawienniczo-błagalny. Jej uczestnicy modlą się o trzeźwość dla siebie, swoich środowisk i całego narodu. Nie jest to pielgrzymka wyłącznie abstynentów czy alkoholików, lecz jednoczy wszystkich, którzy pragną modlić się i ofiarować swój trud w tej intencji. Obok ogólnej intencji każdy z pątników poleca Bogu swoje osobiste sprawy. Intencje są odczytywane podczas modlitwy różańcowej i powierzane Bogu za wstawiennictwem Maryi - Niepokalanej Jutrzenki Wolności. Obok Maryi patronami pielgrzymki są: św. Aleksy - patron pielgrzymów i św. Benedykt - patron Europy. W dniu jemu poświęconym pielgrzymka dotarła do sanktuarium w Niepokalanowie.
Niepokalanów to miejsce oddane na własność Maryi przez św. Maksymiliana Kolbego. Także temu patronowi trudnych czasów i ruchów trzeźwości w Polsce powierzają się pielgrzymi. Postawa św. Maksymiliana zasługuje na szczególną uwagę. On, który nie wygłosił żadnej konferencji na temat problemów alkoholowych czy trzeźwości, nie napisał ani jednego artykułu na ten temat, stał się patronem ruchów trzeźwości. Dlaczego tak się stało? Zachowały się relacje z ostatniego spotkania o. Maksymiliana z zakonną wspólnotą niepokalanowską. Prośba, z jaką zwrócił się o. Maksymilian do współbraci dotyczyła papierosów i alkoholu. Mówił: „Przyrzeknijcie mi, że nie będziecie palić papierosów” oraz: „Przyrzeknijcie mi, że nie będziecie pić wódki”. W momencie, gdy posyłał członków wspólnoty do domów rodzinnych, uznał, że jeśli zakonnicy przyjmą postawę abstynencką wobec papierosów i alkoholu, to będzie dla nich zawsze ratunek.
Uczestnicy płockiej pielgrzymki również podejmują ten rodzaj postu w Górkach Kampinoskich podczas Liturgii eucharystycznej, włączając się do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - abstynenckiego ruchu, założonego przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W obecności o. Krzysztofa Kościeleckiego OFMCap, który wygłosił kazanie, kierownik pielgrzymki ks. Grzegorz Ostrowski przyjął przyrzeczenia abstynenckie i jednocześnie włączenie do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka od 38 osób. Trzeba zaznaczyć, iż w pielgrzymce idzie co roku wielu członków Krucjaty.
Pielgrzymka do Niepokalanowa posiada wiele symboli. Na czele grupy pątników niesiony jest krzyż św. Benedykta, zwany karawaką. Karawaka ma podwójne poprzeczne ramię: ramię krótsze oznacza tabliczkę wisząca nad głową Chrystusa. Krzyż ten widoczny jest w wielu miejscach na mazowieckiej ziemi i nazywany bywa cholerycznym, bo upamiętnia epidemie cholery w XIX w. nawiedzające polską ziemię. Dzisiaj mamy inne epidemie uzależniające człowieka, niech zatem i nas, posługujących się takim krzyżem ochrania Bóg, jak naszych praojców i mieszkańców miejscowości Caravaca w Hiszpanii, skąd się wywodzi.
Pielgrzymi płoccy razem z pielgrzymami z diecezji łomżyńskiej (razem 440 osób), których przyprowadził z Ostrołęki ks. Tomasz Wilga zakończyli swoje wędrowne rekolekcje Mszą św. w bazylice niepokalanowskiej. Liturgii przewodniczył ks. Tomasz Wilga, a kazanie wygłosił ks. kan. Zbigniew Kaniecki, sekretarz Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski. Kaznodzieja mówił m.in. o ostatniej nowelizacji „Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi”.
Na zakończenie uroczystości został odczytany apel, w którym młodzież pielgrzymująca w pielgrzymkach płockich oraz łomżyńskiej i organizowanej przez Księży Michalitów z Warszawy do Miejsca Piastowego wezwała do powstrzymania się od alkoholu szczególnie w sierpniu, który został ustanowiony miesiącem trzeźwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

2025-05-21 20:54

[ TEMATY ]

modlitwa

patriotyzm

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Przed II turą wyborów prezydenckich oplećmy naszą Ojczyznę modlitwą różańcową. Włączmy się w nowennę. Podejmijmy post.

Do nieustannego Różańca w dniach od 19 maja do 1 czerwca w intencji Ojczyzny i wyboru prezydenta, który będzie stał na straży chrześcijańskich wartości, zachęca sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. – Przed II turą wyborów prezydenckich módlmy się w kolejnych dniach, przez całą dobę, Różańcem św. To nasz najpotężniejszy oręż w błagalnej modlitwie o wyproszenie łask potrzebnych dla Polski. Prośmy przez wstawiennictwo Maryi, aby nasza Ojczyzna wyszła zwycięsko z trudnej sytuacji, aby nasze wybory zapewniły jej pomyślną przyszłość budowaną w oparciu o naukę Jezusa – mówi „Naszemu Dziennikowi” o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy
Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena. Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę. W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych. Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej. W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena. Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.
CZYTAJ DALEJ

Człowiek nie umarł

2025-05-21 19:59

Biuro Prasowe AK

    - Karol Wojtyła chciałby nam powiedzieć, że „człowiek nie umarł”, że nie mamy do czynienia z jakimś swoistym rozpuszczeniem człowieka w środowisku, w społeczeństwie, w technosferze. Nie! Człowiek, osoba ludzka istnieje jako rzeczywistość autonomiczna, wyjątkowa, niepowtarzalna, wartościowa, obdarzona godnością – powiedział ks. prof. Grzegorz Hołub, podsumowując Kongres Karola Wojtyły.

18 wykładów w 6 sesjach, dyskusje panelowe oraz kuluarowe złożyły się na Kongres Karola Wojtyły, który w dniach 19-20 maja odbywał się w Krakowie, w auli Instytutu Teologicznego Księzy Misjonarzy. Wybitni wojtyłolodzy z różnych ośrodków akademickich w Polsce i na świecie, m.in. USA, Filipin i Hiszpanii poddali analizie postępujące zainteresowanie człowiekiem, które u Karola Wojtyły rozwijało się od etapu literatury, poezji, teologii, później etyki i konsekwentnie doszło do dojrzałej filozofii osoby ludzkiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję