Reklama

Polska

Abp Marek Jędraszewski wprost o in vitro: łączy się ze śmiercią!

Jedynie Bóg jest źródłem i Panem życia - mówił, poruszając temat in vitro, ks. abp Marek Jędraszewski, arcybiskup metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego KEP w homilii wygłoszonej w czwartek w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Transmisję z Mszy św. przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

W kazaniu ks. abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że poprzez niedawne wybory parlamentarne społeczeństwo polskie dało wyraz tego, czego pragnie, a co zdecydowanie odrzuca. Tymczasem „kilka dni temu, urzędujący jeszcze minister zdrowia podpisał rozporządzenie, na mocy którego przyznano ogromne sumy pieniędzy na stosowanie metody in vitro” - zwrócił uwagę ksiądz arcybiskup.

Reklama

- Była batalia o życie, były wyraźne głosy polskiego Episkopatu, iż każde życie jest cenne - bo jest cenne w oczach Boga, od chwili poczęcia do momentu naturalnej śmierci. Wiemy przecież, że stosowanie metody in vitro wiąże się ze śmiercią innych ludzkich zarodków. A tymczasem jeszcze to rozporządzenie - w ostatnich dniach urzędowania obecnego rządu - wskazywał metropolita łódzki. Ksiądz arcybiskup odniósł się do [wypowiedzi] ustępującego ministra zdrowia prof. Mariana Zembali, w której polityk - porównując się do miłosiernego Samarytanina - komentował swoją decyzję o podpisaniu kontrowersyjnego rozporządzenia.

- Przyznano 40 mln na przyszły rok, na dalsze stosowanie metody in vitro - takiej, jaka ona jest i z tymi skutkami, które za sobą niesie. Tymczasem we wszystkich województwach zaplanowano na przyszły rok zaledwie 26 mln zł na funkcjonowanie ośrodków adopcyjnych. Do końca 2019 r. ma tych pieniędzy (na in vitro) być ponad 300 mln zł. gdyby utrzymała się ta suma przeznaczona na ośrodki adopcyjne, łatwo obliczyć, że trzykrotnie więcej pieniędzy wydaje się na stosowanie metody, która łączy się ze śmiercią bardzo wielu istnień ludzkich - wskazał ksiądz arcybiskup.

W komentarzu do wypowiedzi ministra, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę, że in vitro nie wpisuje się w program leczenia bezpłodności. „To stosowanie pewnej techniki, która umożliwia w sposób sztuczny, by powstało i rozwinęło się nowe życie (…) - kosztem innych”. Podkreślił, że prof. Zembala bierze pod uwagę zdanie zaprzyjaźnionego dominikanina, a pomija - formowane w sposób bardzo wyraźny - oficjalne nauczanie Kościoła. „Ukazuje siebie jako ministra wierzącego i praktykującego, ale jeśli wierzy w Boga, który jest dawcą życia i źródłem wszelkiego istnienia, to musi zrozumieć, że każde dziecko jest Bożym darem. To nie jest tylko sprawa rodziców” - zaznaczył ksiądz arcybiskup. Dziecko to Boży dar, a nie rzecz, która należy się małżonkom - dodał.

Reklama

Ks. abp Marek Jędraszewski zaznaczył też, że domagając się odrzucenia tzw. konwencji przemocowej, ustawy o in vitro czy ustawy o zamienności płci, Kościół nie chce czynić „republiki wyznaniowej”.

- To jest kolejna nieprawda! Kościół nigdy nie chciał, aby jego prawo stało się prawem państwowym - nawet w średniowieczu. Kościół wypomina się - jedynie i aż - o to, aby było poszanowane prawo naturalne, które jest wpisane w sumienie każdego człowieka. Prawo, które mówi: „czyń dobro, a unikaj zła”. Prawo, które znajduje swoje przełożenie także w tym, że trzeba za wszelką cenę bronić ludzkiego życia. Czyżby obrona ludzkiego życia byłą próbą podporządkowania sobie przez Kościół państwa? Czy jest to usiłowanie tworzenia „republiki wyznaniowej”? - pytał ksiądz arcybiskup.

„Jednym z kryteriów społeczeństwa jest to, czy ja czuję się stróżem życia mojego brata”. Jeżeli w tym obszarze sumienie szwankuje, a triumfuje ideologia, to jest to ogromna utrata człowieczeństwa i odwrócenie tego, co prawdziwie ludzkie, humanistyczne - zaznaczył ksiądz arcybiskup.

2015-11-06 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głos z Torunia dla Polski i Polaków w świecie

Niedziela Ogólnopolska 49/2016, str. 18

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Katarzyna Cegielska

Ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk przy radiowej konsolecie w łączności ze słuchaczami

Ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk
przy radiowej konsolecie w łączności ze słuchaczami

Wszystko zaczęło się 25 lat temu w małym toruńskim domku przy ul. Żwirki i Wigury. Początkowo zasięg nie był duży. Obejmował zaledwie dwa miasta – Toruń, Bydgoszcz i ich okolice. Dziś Radio Maryja jest radiostacją pokonującą granice, docierającą do każdego zakątka świata

Wokół Radia Maryja działa wiele instytucji, które pomagają w ewangelizacji, wychowują w odbiorze do mediów, kształtują dzieci i młodzież. A wszystko to zrodziło się z marzenia jednego zakonnika – o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR – o powołaniu centrum do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję