Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: odbyły się VII „Zaduszki Teologiczne”

[ TEMATY ]

Częstochowa

zaduszki

Marian Sztajner

Z udziałem profesorów Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej, Instytutu Teologicznego, członków Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz kleryków odbyły się wieczorem 9 listopada w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana VII „Zaduszki Teologiczne”.

W modlitwie wzięli również udział abp Wacław Depo metropolita częstochowski i abp senior Stanisław Nowak.

Reklama

Podczas modlitewnego spotkania, któremu przewodniczył ks. dr Jerzy Bielecki, kierownik Częstochowskiego Oddziału PTT, przybliżone zostały sylwetki zmarłych członków PTT: ks. Grzegorza Ślęzaka, ks. Zenona Mońkę, ks. Stanisława Włodarczyka, ks. Zygmunta Zaborskiego, ks. Mariana Szczepańskiego, l‹s. Bronisława Predera.

Ks. Bielecki rozpoczynając modlitwę przypomniał za Instrukcja o powołaniu teologa w Kościele „Donum veritatis”, że „pośród powołań wzbudzanych przez Ducha w Kościele wyróżnia się powołanie teologa, którego szczególnym zadaniem jest zdobywanie, w łączności z Urzędem Nauczycielskim, coraz głębszego zrozumienia Słowa Bożego zawartego w natchnionym Piśmie Świętym i przekazanego przez żywą Tradycję Kościoła” - Pochylamy się dzisiaj nad życiem tych, którzy odpowiedzieli na wezwanie prawdy i poszukiwali zrozumienia wiary - mówił ks. Bielecki.

Następnie sylwetki zmarłych członków PTT przybliżyli: ks. mgr-lic. Mariusz Frukacz, ks. dr Grzegorz Szumera, który odczytał tekst przygotowany przez ks. dr. hab. Zbigniewa Wita, ks. dr Łukasz Laskowski, ks. dr Jacek Kapuściński, ks. mgr-lic. Czesław Mendak i ks. dr Teofil Siudy.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz przybliżając postać ks. prał. Grzegorza Ślęzaka podkreślił, że „był on mistrzem życia duchowego, jako ten, który przygotowywał wiele pokoleń kleryków częstochowskiego seminarium do kapłaństwa”.

O ks. Zenonie Mońce w swoim świadectwie ks. Zbigniew Wit podkreślił, że „był to kapłan, który ukochał liturgię i leżało mu na sercu uczestnictwo świadome wiernych w liturgii Kościoła”.

Natomiast ks. Łukasz Laskowski wspominając ks. Stanisława Włodarczyka przypomniał, że jako biblista „pochylał się z miłością nad Biblią”- Słowo Boże było najważniejszą wartością w jego życiu - mówił ks. Laskowski.

Następnie ks. Jacek Kapuściński przybliżając sylwetkę ks. Zygmunta Zaborskiego podkreślił, że „był to kapłan, który doświadczył prześladowania ze strony władz komunistycznych” - Ceną, którą zapłacił za swoją postawę było więzienie - mówił ks. Kapuściński.

Z kolei ks. Marian Szczepański został przypomniany przez ks. Czesława Mendaka jako wybitny prawnik - Był skromny, ale zarazem wielki intelektem i heroiczną pracą - wspomniał ks. Mendak.

Sylwetkę ks. Bronisława Predera przybliżył ks. Teofil Siudy, który przypomniał, że „był on niestrudzonym głosicielem Bożego Słowa”- Ks. Bronisław jako duszpasterz był zatroskany o Kościół, zarówno w wymiarze materialnym, jak i duchowym - mówił ks. Siudy.

Na zakończenie „zaduszek teologicznych” abp Wacław Depo przypomniał słowa z Pisma Świętego, że „w Bogu żyjemy, poruszamy się i jesteśmy” oraz „Jezus Chrystus wczoraj, dziś, ten sam na wieki” - W tej tajemnicy Boga znajdujemy naszych współbraci. Oni zakończyli bieg ziemskiego życia, ale żyją w Bogu - mówił abp Depo i za św. Janem Pawłem II przypomniał: „Jestem bardzo w rękach Bożych”.

„Totus Tuus” dopisało jego testament i jego życia” - zakończył abp Depo.

Modlitwie towarzyszył śpiew scholi seminaryjnej, pod kierunkiem ks. Marka Cisowskiego.

Ks. Grzegorz Ślęzak (1938-2011), rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Częstochowie, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, wychowawca wielu pokoleń kapłanów, ojciec duchowny w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie i Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Zenon Mońka (1931- 2013), długoletni profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, liturgista, rektor Niższego seminarium Duchownego w Częstochowie.

Ks. Stanisław Włodarczyk (1939-2013), wychowawca, biblista i wieloletni rektor Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Ks. Zygmunt Zaborski (1911- 2013), duszpasterz, historyk Kościoła.

Ks. Marian Szczepański (1955-2014), prawnik kanonista, oficjał Sądu Metropolitalnego w Częstochowie, wykładowca prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższym Sosnowieckim Seminarium Duchownym w Częstochowie, członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.

Ks. Bronisław Preder (1943-2014), proboszcz parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika i kustosz Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie, gorliwy duszpasterz, popularyzator Pisma Świętego i duchowości biblijnej, asystent kościelny Legionu Maryi i Katolickiego Stowarzyszenia Nauczycieli.

2015-11-09 21:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pociągiem w świat bajki

[ TEMATY ]

Częstochowa

Urszula Juchnik

„Bajka bawi, uczy, łączy, czyli aktywizacja społeczna, kulturalna, rekreacyjna osób niepełnosprawnych”. Pod takim hasłem 26 września br. w Domu Pomocy Społecznej prowadzonym przez siostry Albertynki przy ul. Wesołej w Częstochowie odbyła się impreza integracyjna, na którą zaproszone zostały osoby niepełnosprawne z zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej z Częstochowy i Poraja oraz ze środowiska lokalnego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już jutro XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już jutro na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję