Reklama

Niedziela Częstochowska

Katedralne spotkanie chórów

[ TEMATY ]

katedra

chór

Margita Kotas

Mszy św. podczas Katedralnych Spotkań Chórów przewodniczył ks. prof. Kazimierz Szymonik

Mszy św. podczas Katedralnych Spotkań Chórów przewodniczył ks. prof. Kazimierz Szymonik

W niedzielę 22 listopada br. w archikatedrze częstochowskiej miały miejsce Katedralne Spotkania Chórów pod honorowym patronatem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.

Rozpoczęła je uroczysta Msza św. ku czci św. Cecylii, której przewodniczył ks. prof. Kazimierz Szymonik, muzykolog, dyrygent, wykładowca kilku wyższych uczelni. Liturgię koncelebrowali ks. Marek Cisowski, wykładowca śpiewu liturgicznego w częstochowskim i sosnowieckim Wyższym Seminarium Duchownym i chorału gregoriańskiego w Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej Wyższego Instytutu Teologicznego oraz ks. Łukasz Połacik, wicedyrektor Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, członek archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Podczas Eucharystii zabrzmiały pieśni liturgiczne oraz fragmenty Missa de Angelis w wykonaniu: Chóru Archikatedry i Wyższego Instytutu Teologicznego „Basilica Cantans” pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego i Zygmunta Nitkiewicza, Chóru Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego, Chóru „Dwie korony” z parafii św. Maksymiliana Kolbego pod dyrekcją Marii Klos, Chóru Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski pod dyrekcją Iwony Czarny.

W homilii, zwracając się przede wszystkim do zgromadzonych na Liturgii muzyków kościelnych, ks. prof. Kazimierz Szymonik przypomniał m.in. postać ich patronki św. Cecylii, której wspomnienie obchodzone jest w Kościele 22 listopada. Wskazał, że tożsamość muzyki kościelnej jest tożsamością sakralną. Przypomniał także nauczanie Benedykta XVI zawarte w jego książce „Duch liturgii”. Na koniec Ksiądz Profesor życzył zebranym: - Przez piękno liturgii budujmy z Chrystusem Jego królestwo.

2015-11-23 10:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ołtarz i muzyka

Niedziela lubelska 6/2020, str. V

[ TEMATY ]

ołtarz

chór

Latyczów

Ewa Kamińska

Koncert połączonych chórów z Rzeszowa i Lublina miał miejsce w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej

Koncert połączonych chórów z Rzeszowa i Lublina miał miejsce w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej

Śpiewanie w chórze katolickim to coś więcej niż śpiewanie w chórze świeckim. To gromadzenie się wokół ołtarza na wzór Apostołów, którzy szli za Chrystusem – powiedział ks. Attila Honti.

Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Lublinenses pod dyrekcją ks. Attili Hontiego istnieje w Lublinie od 2015 r. W Rzeszowie od 1985 r. działa Katedralny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Resovienses, którym dyryguje Marcin Florczak. 24 stycznia oba zespoły wystąpiły z nadzwyczajnym koncertem w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie (siedzibie chóru lubelskiego).

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję