Reklama

Niedziela Częstochowska

Debata o bezpieczeństwie na drogach

[ TEMATY ]

bezpieczeństwo

droga

Wojciech Mścichowski

Każdego dnia, setki tysięcy aut przemierza polskie drogi i ulice. Okresowo dołączają do tego rowerzyści i liczna rzesza pieszych. Pomimo starań ośrodków szkolących kierowców, modyfikacji programów nauczania, zmian w przepisach o ruchu drogowym i szeroko zakrojonej akcji prewencyjnej policji, niemal każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wypadków i tragicznych zdarzeń, często zawinionych przez człowieka.

Trzeba pamiętać, że po drogach poruszają się ludzie o różnej dyspozycji psychicznej, różnych umiejętnościach, doświadczeniu, temperamencie i wrodzonej, lub nabytej kulturze współżycia w społeczności. Niestety w obecnym „zwariowanym świecie” wszystkich ich łączy jedno - nieustanny pośpiech i pragnienie za wszelką cenę jak najszybszego dotarcia do celu. Skutkiem tragedie na drogach, niewinne ofiary, osierocone rodziny, nieocenione straty materialne, a szczególnie w okresie przedłużonych weekendów zatrważające statystyki policyjne.

Czy tak musi być? Czy piąte przykazanie Dekalogu „Nie zabijaj”, w kraju, którym 95% obywateli uznaje się za katolików, zmusza nas do refleksji nad poszanowaniem własnego życia i odpowiedzialnością za zdrowie i bezpieczeństwo innych, także podczas korzystania z dróg publicznych? Co czynić, aby śmierć na polskich drogach przestała zbierać tak obfite żniwo?

Reklama

Wydaje się, że oprócz tworzenia ustaw i przepisów rządowych oraz policyjnych akcji, potrzebne jest zmasowane działanie całego społeczeństwa, samorządów, szkół, mediów, a także Kościoła w Polsce. O kulturze korzystania z dróg, zachowania się na przejściach dla pieszych, konieczności zachowania trzeźwości, potrzebie rozwagi i wzajemnej życzliwości powinno się mówić przy każdej okazji i o każdej porze.

Jakże istotne jest uczulenie dzieci, by potrafiły uświadomić rodzicom, że prowadząc pojazd po spożyciu alkoholu narażają nie tylko siebie i przewożonych pasażerów, lecz także innych użytkowników jezdni, że nie zapięte pasy podczas jazdy, czy rozmowa kierowcy przez telefon komórkowy mogą skutkować śmiercią lub kalectwem. Alkohol, nadmierna szybkość, zbyt duże zaufanie do swoich umiejętności i możliwości pojazdu, nieprzestrzeganie zasad ograniczonego zaufania, czasami brak podstawowych zasad kultury, doprowadziły niejednego „króla szos”, zamiast do zamierzonego celu to na cmentarz, salę szpitalną, a w najlepszym razie na salę sądową. Tutaj nie pomogą wysokie mandaty, ograniczenia, zakazy, czy nakazy, ostrzeganie światłami przed patrolem policyjnym. Oprócz społecznej edukacji, potrzebna jest „korekta” ludzkich sumień. Wydaje się, że wielką rolę mogą odegrać tutaj katecheci podczas lekcji religii w szkole i księża podczas okolicznościowych kazań.

Jedną z godnych naśladowania inicjatyw okazała się podjęta przez wójta Olsztyna, Tomasza Kucharskiego otwarta debata poświęcona bezpieczeństwu w ruchu drogowym na terenie Gminy. Samorządowcy wraz z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Policji w Częstochowie i miejscowego komisariatu, z udziałem mieszkańców, podsumowali stan bezpieczeństwa drogowego i ogólnego, zastanawiali się nad przyczynami zaistniałych zdarzeń, szukali sposobów poprawy sytuacji. Wg. słów Gospodarza Gminy podejmowane są i nadal będą działania zmierzające do wyeliminowania zagrożeń. Z ust mieszkańców padło wiele konkretnych uwag i sugestii, jednak, jak stwierdzili zarówno policjanci, jak i mieszkańcy, potrzebna do tego jest ścisła współpraca i wzajemne zaufanie pomiędzy społeczeństwem i stróżami prawa.

2015-11-23 13:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi! Czas na Exodus

2020-07-08 08:41

Niedziela łódzka 28/2020, str. VI

[ TEMATY ]

droga

cisza

Tomasz Kamiński

Razem w drodze na szczyty wiary

Cisza. Delikatne światło przedświtu rozjaśnia drogę. Resztki mgły unoszą się nad powierzchnią jeziora. Wzdłuż niego, w całkowitym milczeniu, idzie siedmiu mężczyzn.

Na plecach niosą drewniany krzyż. Słychać tylko odgłos kroków po szutrowej drodze i – od czasu do czasu – śpiew ptaka w zaroślach. Mimo iż idący nie rozmawiają ze sobą, ten widok mocno przemawia do ich serc. Ma w sobie coś trudnego do uchwycenia, ale niezwykle pięknego, coś niemalże mistycznego. Niedługo, mimo bolących nóg i pleców, wejdą z krzyżem na górę Kamieńsk, zatrzymując się na kolejnych stacjach drogi Chrystusa, który w rozważaniach poprosił: „Połóż na swoim ramieniu ramię Mojego krzyża”.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to znaki Antychrysta

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak "duchowej siły Antychrysta" - to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego nowej biografii napisanej przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda.

Obszerny tom z wypowiedziami Benedykta XVI ukaże się w Niemczech w poniedziałek, a w innych krajach - w kolejnych miesiącach. Papież Ratzinger otrzymał tom biografii pod tytułem "Życie" w dniu swych 93. urodzin 16 kwietnia.

Słowa emerytowanego papieża przytoczył konserwatywny amerykański portal Life Site News, a za nim w niedzielę włoski dziennik "La Repubblica", który kolejną wypowiedź nazwał "powrotem Ratzingera".

W rozmowie z Seewaldem powiedział on: "Sto lat temu każdy uznałby za absurd rozmowę o małżeństwie homoseksualnym".

"Dzisiaj ten, kto mu się sprzeciwia jest ekskomunikowany ze społeczeństwa" - stwierdził Benedykt XVI. To samo - dodał - odnosi się do "aborcji i tworzenia istot ludzkich w laboratorium".

"Współczesne społeczeństwo jest w trakcie formułowania antychrześcijańskiego credo, a jeśli ktoś się mu sprzeciwia, jest karany przez społeczeństwo ekskomuniką" - oświadczył Benedykt XVI. (PAP)

sw/ mars/

CZYTAJ DALEJ

Służba Więzienna planuje przywrócić widzenia osadzonych z najbliższymi

2020-07-09 13:53

[ TEMATY ]

więzienie

więzień

koronawirus

Adobe Stock

Nie później niż do 1 sierpnia 2020 roku planowane jest przywrócenie widzeń osadzonych z najbliższymi. W trosce o zdrowie funkcjonariuszy, osadzonych i ich rodzin widzenia realizowane będą z zachowaniem reżimu sanitarnego – poinformowała w czwartek rzeczniczka Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska.

Jak przekazała ppłk Elżbieta Krakowska decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej, biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną, nie później niż do 1 sierpnia 2020 roku planowane jest przywrócenie widzeń osadzonych z najbliższymi.

"W trosce o zdrowie funkcjonariuszy, osadzonych i ich rodzin widzenia realizowane będą z zachowaniem reżimu sanitarnego" – podała Krakowska.

Rzeczniczka prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej informowała wcześniej, że od 19 marca wstrzymane są odwiedziny we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych, kontakt osadzonych - również z rodziną - odbywa się wyłącznie wirtualnie.

"Przed epidemią osadzeni mogli spotkać się z rodziną lub najbliższymi zazwyczaj kilka razy z miesiącu. Widzenie odbywało się przy oddzielnym stoliku. Teraz skazany widzi najbliższych na monitorze komputera" - mówiła w rozmowie z PAP rzecznik prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska.

Jak zaznaczała, aby umożliwić jak największej liczbie więźniów wirtualne widzenia, Służba Więzienna zwiększyła przepustowość łączy internetowych. (PAP)

Autorzy: Aleksandra Kuźniar, Bartłomiej Figaj

akuz/ bf/ robs/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję