Reklama

Polska

Skalbmierz: w nocy spłonął wikariat i uszkodzona plebania

Do pożaru na plebanii doszło ok. godz. 1.00 w nocy z piątku na sobotę w Skalbmierzu (diecezja kielecka). Przyczyną było prawdopodobnie zaprószenie ognia. Akcja straży pożarnej trwała do 9.00 rano. Wikariat jest doszczętnie zniszczony, a cała plebania zalana wodą podczas działań strażaków.

[ TEMATY ]

pożar

WD

Obraz Matki Bożej Skalbmierskiej

Obraz Matki Bożej Skalbmierskiej

„Dziękuję Bogu, że są to tylko straty materialne, budynki odbuduje się, ale młody ksiądz uszedł z życiem. Podczas ratowania oczyma duszy widziałem już najgorsze obrazy” – mówi wstrząśnięty ks. Marian Fatyga, proboszcz w Skalbmierzu.

Reklama

Ok. godz. 1.00 w nocy obudził go drugi wikary, krzycząc, że z pokoju obok wydobywa się ogień i dym. Duchowni wezwali straż i policję, wołali też księdza, który jednak nie wychodził z pomieszczenia.

”Zza płomieni nic nie było widać” – relacjonuje ks. Fatyga. Książa zdołali jednak wyprowadzić półprzytomnego, jak mówi proboszcz, wikariusza. Udaną akcję gaśniczą przeprowadzili strażacy z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej i strażacy ochotnicy, z OSP ze Skalbmierza i Solca – Kolonii. „Ksiądz, w którego pokoju wybuchł pożar, może mówić o dużym szczęściu” – uważają strażacy.

Parafia w Skalbmierzu liczy 5430 osób i słynie z ciekawego duszpasterstwa, m.in. wielu grup wspólnotowych, konkursów z nagrodami, festynów i ciekawej historii – stąd pochodził Stanisław ze Skalbmierza, pierwszy rektor Akademii Krakowskiej. Pierwszy kościół w Skalbmierzu wzniesiono w XII w., obecny zbudowano w XV w., zachowując z dawnego prezbiterium i dwie wieże. Kościół jest gotycki, trójnawowy, w typie bazylikowym. Był przebudowywany w XVII w., odnawiany w XIX i XX w.

2015-11-28 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: wierni wracają do spalonej katedry, na odbudowę zebrano ponad milion zł

[ TEMATY ]

pożar

Franciszek Rozmus

Od dziś wierni parafii katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu mogą uczestniczyć w mszach odprawianych w kościele. Niestety – tylko w tę i kolejne niedziele. Natomiast w dni powszednie msze odprawiane będą nadal w Domu Katolickim. W niespełna miesiąc po pożarze dachu świątyni, konstrukcja zabezpieczająca pozwala już na bezpieczne uczestnictwo w liturgii. Proboszcz katedry ks. Jan Gaik w rozmowie z KAI szacuje, że na odbudowę świątyni zebrano do tej pory ponad milion zł, na co złożyły się głównie zbiórki w diecezji sosnowieckiej i innych diecezjach z całej Polski.

Środki na prowadzenie prac, o które apelował tuż po tragicznym wydarzeniu biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, spływają od osób i instytucji z całej Polski, m.in. z kilku diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do przyszły prezbiterów: traktujcie ten Kościół, jako swoją Matkę, a nie miejsce pracy!

2021-09-15 19:01

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

- O tyle, o ile mogę to mówić w imieniu całego naszego prezbiterium, w które wejdziecie w szczególny sposób w sobotę – chcemy być dla was Matką, ale i wy traktujcie ten Kościół, jako swoją Matkę, a nie jako instytucję, miejsce pracy , firmę! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Od niedzieli w domu rekolekcyjnym wspólnoty Ogniska Miłości w Olszy k. Rogowa trwają rekolekcje dla czterech diakonów Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Rekolekcje prowadzi ks. Piotr Mieloszyński – ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Stanąć w prawdzie o sobie

2021-09-16 15:51

[ TEMATY ]

abstynencja

diecezja kielecka

Bęczków

Władysław Burzawa

Podczas spotkania odbył się piknik rodzinny

Podczas spotkania odbył się piknik rodzinny

Już po raz szósty w kościele pw. Św. Jana z Dukli w Bęczkowie odbyło się Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe. Jego organizatorem było Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. W wygłoszonej homilii mówił między innymi o tym, że mimo naszych postanowień, często zbaczamy z wyznaczonej drogi prawdy. – Ludzkie doświadczenie, nawet bardzo racjonalne często zawodzi, kiedy napompowani pychą i zarozumiałością, tłumaczymy sobie nasze złe obyczaje i zachowania. Moi drodzy, nie chodzi tylko o ludzi uzależnionych od alkoholu i używek, ale też od całej gamy innych uzależnień jak: skłonności do kłótni, przekleństwa, niewierności wszelkiego rodzaju, obłudy i pogardy bliźnich. To też wymaga nawrócenia i przemiany – mówił biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję