Reklama

Dzień Papieski w Częstochowie

Apostoł jedności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Idea organizowania Dnia Papieskiego zrodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. z inicjatywy Fundacji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jej głównym celem jest upamiętnienie pontyfikatu Jana Pawła II poprzez wspieranie dzieł w dziedzinie kultury i edukacji. Organizatorzy chcą inwestować przede wszystkim w konkretnych ludzi, zwłaszcza młodych, umożliwiając im w ten sposób zdobycie edukacji, przygotowującej do późniejszej służby publicznej. Ważnym nurtem działalności Fundacji jest propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II.
Dzień Papieski obchodzony jest zawsze w niedzielę poprzedzającą dzień wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w tym roku 12 października. Obchody przebiegają w czterech wymiarach, tj.:
- wymiar intelektualny - przybliżenie treści nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II i wiedzy o jego pontyfikacie. Pragnieniem organizatorów jest, by posłużyła temu szeroka debata na łamach i na antenie środków społecznego przekazu. W Częstochowie wyrazem tego będzie sympozjum naukowe Jan Paweł II Apostoł Jedności w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
- wymiar duchowy. Dzień Papieski to dzień duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w jego intencji. Centralnym punktem tego Dnia jest Msza św. dziękczynna celebrowana przez metropolitę częstochowskiego - abp. Stanisława Nowaka w archikatedrze Świętej Rodziny 12 października o godz 10.00. Natomiast wieczorem odbędzie się Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.
- wymiar artystyczny. W szkołach przygotowywane są specjalne wystawy, apele, wieczornice poświęcone 25. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II. 11 października o godz. 16.00 w centrum Częstochowy, na pl. Biegańskiego rozpocznie się koncert Jedności i Radości z udziałem zespołu „2 Tm 2, 3”. Wystąpią także zespoły „Agnae Dei”, „Missio”,„T3”. Koncert zakończy się Apelem Jasnogórskim prowadzonym przez redaktora naczelnego Niedzieli - ks. inf. Ireneusza Skubisia. Organizatorzy zapraszają zwłaszcza młodzież do udziału w tym spotkaniu, proszą także o przyniesienie świec, które zapalone zostaną w godzinie Apelu na znak łaczności z Ojcem Świętym. W niedzielę 12 października w Filharmonii Częstochowskiej o godz. 18.00 zaplanowano koncert zespołu „Golec uOrkiestra” i kiermasz wydawnictw katolickich. Przedłużeniem niejako Dnia Papieskiego będą Dni Kultury Chrześcijańskiej, rozpoczynające się w Częstochowie 17 października. W ramach tych Dni, nad którymi Niedziela objęła patronat medialny, przygotowano cykl imprez w auli Niedzieli przy ul. 3 Maja 12. Zapraszamy na promocję książek: Czesława Ryszki Święta z Kalkuty i Katarzyny Woynarowskiej Dekalog nasz powszedni (24 października, godz. 17.00); koncert oratoryjny: G. B. Pergolesiego Stabat Mater w wykonaniu Orkiestry i Chóru Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie, soliści Hanna Kwiatkowska - sopran, Angelika Roch - alt; J. S. Bacha - Koncert fortepianowy f-mol, solista Kacper Nowak - fortepian, dyrygent Krzysztof Pośpiech (25 października godz. 18.00); rozwiązanie konkursu plastycznego Jan Paweł II - 25 lat pontyfikatu miłości, koncert kameralny ZSM w Częstochowie (31 października godz. 11.00).
- wymiar konkretnej solidarności. Głównym celem Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniędzy organizowana pod hasłem Dzielmy się miłością. Zbierane przez dwa dni podczas wszystkich imprez i pod świątyniami pieniądze zostaną przekazane na program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Program polega na pomocy materialnej przez czas nauki szczególnie uzdolnionej młodzieży wiejskiej, aby dać im szansę lepszego startu w życie. Osoby ubiegające się o pomoc stypendialną winny wywodzić się z małych miejscowości (poniżej 10 tys. mieszkańców) i z ubogich (dochód na osobę niższy od 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto). Ponadto powinny być udokumentowane zdolności ucznia, wysoka średnia ocen (nie niższa niż 4,5), zwycięstwa w olimpiadach i konkursach. Pomoc przekazywana będzie uczniom przez wiele lat - od gimnazjum przez liceum aż po okres studiów, jeśli nie zmieni się ich sytuacja materialna i średnia ocen. Ale nie tylko przez pomoc materialną Fundacja chce pomagać młodym, ale także poprzez formację. Stypendyści uczestniczą w obozach szkolno-edukacyjnych, np. językowych organizowanych w całej Polsce. W tym roku po raz pierwszy spotkali się wszyscy w Krakowie na obozie integracyjnym. Obecnie programem stypendialnym objętych jest 1127 stypendystów w 37 diecezjach na terenie całej Polski. W archidiecezji częstochowskiej otrzymuje jest 14 gimnazjalistów - z Pątnowa i Opatowa na ziemi wieluńskiej, dwoje ze szkół w Częstochowie. Koordynatorem Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia” w naszej archidiecezji jest ks. prał. Mirosław Suchosz.
Idea pomocy młodzieży z ubogich wiejskich środowisk spotkała się z zadowoleniem samego Ojca Świętego. „Cieszę się - napisał Jan Paweł II w ubiegłym roku w telegramie do organizatorów Dnia Papieskiego - że dzięki inicjatywie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pozyskiwane są środki na wspieranie uboższej młodzieży przez stypendia naukowe, które lepiej jej pomogą przygotować się do zadań, jakie ją czekają w dorosłym życiu. Rzeczywiście jest to dzieło, które należy wspierać dla dobra całego narodu”. Dlatego zachęcamy wszystkich do wspierania tego szczytnego dzieła. Pamiętajmy, że w ten sposób budujemy naszemu Wielkiemu Rodakowi pomnik trwalszy od spiżu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Magnificat jest utkany z modlitwy Izraela

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Otwarcie świątyni Boga w niebie i ukazanie się Arki Przymierza to obraz o wielkiej gęstości. Arka zaginęła wraz z pierwszą świątynią. Tradycja żydowska opowiadała, że Jeremiasz ukrył ją przed zdobywcami, a odnaleziona zostanie dopiero, „gdy Bóg zgromadzi swój lud” (2 Mch 2,4-8). Jan widzi ją teraz w niebie. Nic z wierności Boga nie zaginęło, przymierze trwa nienaruszone. Liturgia uroczystości celowo zestawia ten widok z następnym. Zaraz po Arce ukazuje się Niewiasta. Kościół od wieków czyta to sąsiedztwo mariologicznie, widząc w Maryi żywą Arkę, w której zamieszkało Słowo.
CZYTAJ DALEJ

Skazany za krytykę represyjnych przepisów, bez dostępu do sakramentów. Biskupi powierzają go św. Maksymilianowi Kolbemu

2026-08-14 10:09

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Maria Kolbe

Agata Kowalska

Od ponad pięciu lat przebywa w więzieniu, jego stan zdrowia się pogarsza, a według doniesień nie ma dostępu do sakramentów. Brytyjscy biskupi ponawiają apel o uwolnienie 78-letniego Jimmy’ego Laia i proszą katolików o modlitwę za niego do św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Jimmy Lai, katolik i obywatel brytyjski, wydawca prasy oraz krytyk Komunistycznej Partii Chin w Hongkongu, został skazany na 20 lat pozbawienia wolności. 15 grudnia 2025 r. sąd uznał go za winnego „kolaboracji z obcymi siłami” w związku z publikowaniem materiałów uznanych za wywrotowe.
CZYTAJ DALEJ

Zmarła aktorka i piosenkarka Joanna Rawik

2026-08-15 18:00

[ TEMATY ]

piosenkarka

zmarła aktorka

Joanna Rawik

PAP

Joanna Rawik

Joanna Rawik

Zmarła aktorka i piosenkarka Joanna Rawik, znana z wykonań piosenek, takich jak „Po co nam to było”, „Romantyczność” oraz „Nie chodź tą ulicą”. Była znana również jako niezrównana interpretatorka piosenek Edith Piaf. O śmierci artystki poinformowała PAP rodzina.

Joanna Rawik urodziła się w 1934 roku w Czerniowcach. Debiutowała w latach 50. w kabarecie Kaczka, gdzie wykonywała francuskie utwory. Była związana także z krakowskim klubem Pod Jaszczurami i kabaretem Kundel.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję