Reklama

Na progu dojrzałości

Niedziela łowicka 16/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W bardzo szczególnym czasie swojego życia cztery tysiące dziewcząt i chłopców z diecezji łowickiej wyruszyło z pielgrzymką do miejsca bardzo szczególnego - na Jasną Górę.

To ci, którzy na kilka dni przed przystąpieniem do egzaminów maturalnych chcieli pokłonić się przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej. To ci, którzy stojąc na progu dorosłego życia zapragnęli zawierzyć swoje losy Panu Bogu, za wstawiennictwem najlepszej z Matek. To ci, którzy zdecydowali się wkraczać w dorosłość umocnieni błogosławieństwem swego Biskupa.

Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Łowickiej na Jasną Górę odbyła się w tym roku w sobotę 7 kwietnia. Zaproszenie do wspólnej modlitwy wystosował wobec maturzystów biskup łowicki Alojzy Orszulik - w którego kalendarzu sobota w przeddzień Niedzieli Palmowej, tradycyjnie już będącej Dniem Młodych, od lat jest zaznaczona kolorem czerwonym. Jak powiedział do młodzieży zgromadzonej w kaplicy Cudownego Obrazu ks. prał. Wiesław Wronka - dyrektor Wydziału Duszpastersko-Katechetycznego Kurii Łowickiej, organizującego pielgrzymkę: "Księdzu Biskupowi bardzo zależy, żeby coroczne spotkanie maturzystów na Jasnej Górze miało miejsce".

I z roku na rok to pragnienie podejmuje coraz większa liczba dziewcząt i chłopców, a także ich wychowawców i katechetów. Dlatego też w piękny słoneczny poranek na trasie z Łodzi do Częstochowy można było chwilami odnieść wrażenie, że cała ona wypełniona jest autokarami z roześmianą młodzieżą, pozdrawiającą się nawzajem z rozpędzonych pojazdów. Tym bardziej, że w tym samym dniu w swoją pielgrzymkę na Jasną Górę wyruszyli maturzyści z diecezji płockiej. Jest to diecezja starsza niż łowicka, z dłuższą tradycją pielgrzymowania młodzieży maturalnej, ale w tym roku obie pielgrzymki były porównywalne pod względem liczby uczestników. Nic dziwnego, skoro wiele było takich klas maturalnych w naszej diecezji, które wzięły udział w pielgrzymce w pełnym składzie.

Dlatego też Wały Jasnogórskie, na których o godzinie 9.45 rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, szczelnie wypełniły się maturzystami, w skupieniu podążającymi za krzyżem niesionym przez Krystiana z Kutna. Razem z młodzieżą modlił się na Wałach bp Orszulik, ks. prał. Wiesław Wronka i ks. prał. Mieczysław Iwanicki - delegat Biskupa Łowickiego do kontaktów z Kuratoriami i Dyrektorami Szkół. Jak zauważyli i wielokrotnie podkreślali wszyscy organizatorzy i sam Ksiądz Biskup, młodzież wykazała się bardzo budującą postawą modlitewną, pełną skupienia i kontemplacji. Wśród ciszy z mocą rozlegał się ze Szczytu Jasnogórskiego śpiew i rozważania stacji Drogi Krzyżowej, przygotowane przez księży i młodzież z parafii św. Wawrzyńca w Kutnie.

Młodzi sami sobie i wszystkim modlącym się razem z nimi podziękowali za wspólne przejście Drogi Krzyżowej oklaskami, a i Biskup Łowicki, przemawiając do maturzystów w kaplicy św. Józefa, nie krył swego zadowolenia. "Wyrażam wielką radość - mówił - że jestem znowu na Jasnej Górze z duszpasterzami, wychowawcami i z wami, którzy w tym roku przystępujecie do egzaminu maturalnego. Jestem pełen uznania, że przybyło was tak wiele i że tak chłonęliście rozważania Drogi Krzyżowej, pełne treści praktycznych, dotykających i wnikających w nasze serca".

Dalej bp Orszulik mówił: "Trzeba, byście jak najlepiej zdali maturę i byście szanowali swoją godność ludzką i godność Dzieci Bożych. Czasy są trudne. Ileż jest pułapek, czyhających obecnie na młodych! Tak nigdy nie było! Były wojny i prześladowania, ale takiego naporu zła, które się szerzy w Europie i na świecie, to jeszcze nie było. Myślę o aborcji, eutanazji, tzw. małżeństwach homoseksualnych; myślę o stosunku do wartości, które wypływają z wiary, w której zostaliście wychowani w rodzinie, w Kościele, na katechezie. Wolność, do której się was dziś zachęca, może być największą pułapką, która prowadzi do zniewolenia!".

Słowa te zostały przyjęte oklaskami przez grupę młodzieży, która jako pierwsza miała możliwość wysłuchać doskonałej konferencji ks. dr. Piotra Pawlukiewicza z Warszawy. Ze względu na liczebność pielgrzymi zostali zaproszeni na konferencję w dwóch turach. Przed południem w kaplicy św. Józefa zgromadziła się młodzież z: Białej Rawskiej, Lubochni, Mszczonowa, Nowego Miasta, Rawy Mazowieckiej, Skierniewic, Wiskitek i Żyrardowa. A po Mszy św. o godzinie 12.00 na spotkanie z dobrze już znanym młodzieży naszej diecezji Konferencjonistą przyszli maturzyści z dekanatów: Głowno, Krośniewice, Kutno, Łęczyca, Łowicz, Piątek, Sanniki, Sochaczew i Żychlin. Ks. Pawlukiewicz spotyka się z naszymi maturzystami już od trzech lat i nieodmiennie udaje mu się poruszyć i zainteresować młodzież ważnymi i aktualnymi treściami swoich konferencji, głoszonych ze swadą i ogromnym poczuciem humoru. Tym razem ks. Pawlukiewicz mówił o dojrzałości chrześcijańskiej, wskazując młodzieży drogi do jej osiągnięcia - przez modlitwę i wchodzenie w osobową relację z Bogiem.

Jak powiedział Niedzieli Łowickiej ks. Robert Kwatek, jeden z organizatorów pielgrzymki z Wydziału Nauki Katolickiej: " Zainteresowanie konferencją ks. Pawlukiewicza było tak duże, że pojawiły się prośby o zaproszenie go na Pieszą Łowicką Pielgrzymkę Młodzieży na Jasną Górę". Z kolei ks. Tomasz Jackowski poinformował, że konferencje ks. Pawlukiewicza są przewidziane także dla kolejnych edycji pielgrzymki maturzystów.

W południe w Kaplicy Matki Bożej odprawiona została dla maturzystów Msza św. koncelebrowana przez wszystkich obecnych na pielgrzymce kapłanów. Za ołtarzem stanął bp Alojzy Orszulik, przewodniczący koncelebrze oraz ks. prał. Wiesław Wronka i ks. prał. Mieczysław Iwanicki. Za oprawę muzyczną Eucharystii odpowiedzialna była młodzież z Krośniewic. Akt pokuty przygotowała młodzież z parafii Cyryla i Metodego w Żyrardowie. Jak powiedział Niedzieli Łowickiej ks. Robert Kwatek: "Miał to być dla tych młodych ludzi, kończących szkołę i wchodzących w dorosłe życie, akt pojednania ze wszystkim, co zostawiają za sobą wchodząc w dorosłość, zaczynając nowy etap swojego życia" . Liturgię Słowa i Modlitwę Pańską przygotowali maturzyści z parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie.

W homilii Biskup Łowicki zwrócił się do maturzystów następującymi słowami: "Myślę, drodzy moi Młodzi Przyjaciele, że wszyscy przywieźliście tu jakiś sekret, zamknięty w sercu, który chcecie przekazać Matce Bożej. Z opowieści ewangelicznej o godach w Kanie Galilejskiej zapamiętajcie dwa zdania: ´Zróbcie wszystko, cokolwiek Wam powie´ - mówi do was Maryja. I słowa Pana Jezusa: ´Napełnijcie stągwie wodą´.

Drodzy maturzyści! Przybyliście tutaj nie tylko po to, żeby wpatrywać się w oblicze Matki Bożej w tym Cudownym Wizerunku i by zawierzyć Jej swe sekrety i pragnienia, ale by usłyszeć, co Ona wam powie. A Ona mówi: ´Czyńcie wszystko, co nakaże wam Syn mój´. Te stągwie, które macie napełnić, to inaczej wasze duchowe wnętrza, serca. Macie je napełnić pragnieniem bycia świętymi".

Ksiądz Biskup przekonywał dalej młodych ludzi, że bynajmniej nie jest sloganem mówić dziś o świętości, bo wszyscy, których ochrzczono, jesteśmy do niej powołani, nie tylko osoby duchowne, zamknięte za kratami klauzury. "Drogi świętości są wielorakie, dostępne każdemu - mówił Ksiądz Biskup. - Droga do świętości prowadzi przez uszanowanie godności ludzkiej, pielęgnowanie w sobie oblicza Bożego, bo na Jego obraz i podobieństwo zostaliśmy stworzeni. Kto chce świętości, nie może się poddać siłom zła, które szeroko zalewają cały świat i pokazują łatwe drogi osiągnięcia szczęścia w wolności od Boga i Jego przykazań, bez Chrystusa i Jego Kościoła. Ale przecież dobrze wiecie, że chcąc zdać maturę, musicie systematycznie się uczyć i przestrzegać reguł, przyjętych w waszych domach i szkołach!".

Dalej Ksiądz Biskup zachęcał młodzież do rozważnego wyboru drogi życiowej - być może dla niektórych będzie to droga kapłaństwa albo służby w instytucie zakonnym. Inni będą chcieli tworzyć zdrowe rodziny, wyrosłe na czystej miłości chłopca i dziewczyny. "Szukajcie wzniosłych ideałów, kształtujcie w sobie prawość, życzliwość względem innych ludzi, niech wszyscy doświadczają, że jesteście dziećmi Chrystusa" - mówił bp Alojzy Orszulik. A ponieważ, jak zauważył, wszyscy jesteśmy słabi, trzeba nam kształtować w sobie moc modlitwy - nawet gdyby miał to być spór z Chrystusem. Modlitwa nie może być zdawkowa, nie powinna też być tylko i wyłącznie modlitwą błagalną, ale i dziękczynieniem.

Na zakończenie Biskup Łowicki wyraził nadzieję: "Drodzy maturzyści, wierzę, że wrócicie wewnątrz ubogaceni i umocnieni w czynieniu dobra i piękna, wspierając się na Prawdzie, którą jest Bóg".

O godzinie 15.00 ponownie cztery tysiące dziewcząt i chłopców zgromadziło się w Kaplicy Matki Bożej, aby zawierzyć Jej siebie samych, swoją przyszłość, dorosłe wybory życiowe, a także, by zawierzyć Pani Jasnogórskiej młodą diecezję łowicką. Akt Zawierzenia przygotowała młodzież z parafii św. Andrzeja w Łęczycy. "Jesteśmy młodymi ludźmi, którzy u progu swego dorosłego życia chcą nadać mu właściwy sens i wartość. Wiara i odpowiedzialność za niepowtarzalny dar życia skłania nas do zawierzenia Tobie, najlepsza Matko, naszego trudnego ´dziś´ i naszych niepokojów o ´jutro´" - mówili wzruszeni maturzyści, trzymając w uniesionych dłoniach swe krzyżyki, otrzymane na bierzmowaniu.

Podczas tegorocznej pielgrzymki młodzieży maturalnej swego Aktu Zawierzenia po raz pierwszy dokonali także nauczyciele i wychowawcy. W imieniu około 100-osobowej grupy wychowawców i nauczycieli, obecnych na pielgrzymce, a także wszystkich nauczycieli szkół średnich, Akt Zawierzenia przygotowały polonistki z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 - Technikum Łączności z Łęczycy.

Po chwili osobistej modlitwy przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej młodzież podziękowała Biskupowi Łowickiemu za wspólną modlitwę w ciągu całego dnia i poprosiła go o pasterskie błogosławieństwo na nadchodzące trudne dni.

W imieniu organizatorów przemówił ks. prał. Wiesław Wronka, który raz jeszcze podkreślił, jak wielka jest troska bp. Alojzego Orszulika o młodzież i jego zaangażowanie w coroczny udział w pielgrzymce. Miłą tradycją stało się na przykład, iż co roku Ksiądz Biskup ofiarowuje młodzieży na pamiątkę udziału w pielgrzymce i na znak swoich dobrych życzeń interesującą książkę. Tym razem była to pełna humoru książka Denisa Sonneta pt.: Aby małżeństwo mogło się powieść, która od razu wzbudziła ogromne zainteresowanie dziewcząt i chłopców - niektórzy przeczytali ją całą w podróży!

Ks. prał. Wronka podziękował także wszystkim osobom, dzięki pracy i wysiłkowi których cztery tysiące młodych pielgrzymów mogło przeżyć godziwie godziny spędzone na Jasnej Górze i czas podróży. " Najbardziej natrudzili się nad zorganizowaniem i poprowadzeniem pielgrzymki księża Tomasz Jackowski i Robert Kwatek, którym składam serdeczne Bóg zapłać za ich pracę" - powiedział. W sposób szczególny podziękował także młodzieży, księżom, wychowawcom i katechetom, którzy przyjechali z maturzystami do Częstochowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Uaktualnione zostają normy dotyczące rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych – stanowi o tym nowy dokument Dykasterii Nauki Wiary, opublikowany w piątek 17 maja, który wejdzie w życie w niedzielę 19 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tekst poprzedza szczegółowa prezentacja, dokonana przez prefekta, kard. Victora Manuela Fernandeza, po której następuje wprowadzenie i wskazanie 6 różnych możliwych rozstrzygnięć. Możliwe będzie szybsze wypowiadanie się, z poszanowaniem pobożności ludowej, i z reguły władza kościelna nie będzie już zobowiązana do oficjalnego orzekania o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, którego dogłębne przebadanie mogłoby wymagać dużo czasu. Inną nowością jest wyraźniejsze zaangażowanie Dykasterii Nauki Wiary, która będzie musiała zatwierdzić ostateczną decyzję biskupa i będzie miała prawo do interweniowania w każdej chwili poprzez motu proprio. W ostatnich dziesięcioleciach w wielu przypadkach, co do których wypowiadali się poszczególni biskupi, angażowane było dawne Święte Oficjum, jednak prawie zawsze interwencja pozostawała za kulisami, i domagano się, żeby nie podawać tego do publicznej wiadomości. Obecnie motywacją do tego wyraźnego zaangażowania Dykasterii jest m.in. trudność w ograniczeniu do poziomu lokalnego zjawisk, które w pewnych przypadkach osiągają wymiary krajowe, a nawet globalne, „tak że decyzja dotycząca jednej diecezji ma konsekwencje również gdzie indziej”.

CZYTAJ DALEJ

Czy miłujesz Mnie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 21, 15-19.

Piątek, 17 maja

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała ponownie wybrany rektorem UPJPII

2024-05-17 19:27

Archiwum UPJPII

    Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ponownie powierzył stanowisko rektora uniwersytetu ks. prof. dr. hab. Robertowi Tyrale!

    Podczas wyborczego posiedzenia, które odbyło się 15 kwietnia, Senat UPJPII ponownie powierzył stanowisko rektora ks. prof. Robertowi Tyrale (uchwała nr 28/2024 Senatu UPJPII). Następnie wybór został zatwierdzony przez Dykasterię ds. Kultury i Edukacji Stolicy Apostolskiej, co miało miejsce 3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Stanowi to tym samym potwierdzenie wyboru przez najwyższe władze kościelne. We wtorek 14 maja decyzję tę ogłosił Wielki Kanclerz UPJP II abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję