Reklama

Sybiracki Krzyż

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 14 września Rodzina Sybiracka w Gryfowie Śląskim zorganizowała okolicznościowe spotkanie. Poprzedziła je uroczysta Msza św., którą odprawił dziekan dekanatu gryfowskiego, ks. kan. Stanisław Boczoń. Homilię wygłosił ks. Stanisław Bakers. Nawiązał do obchodzonej tego dnia uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego, zaznaczając, że dla wielu deportowanych ludzi Syberia była prawdziwym krzyżem cierpienia.
W uroczystości wzięli udział Sybiracy, ich rodziny. Nie zabrakło też gości - posłów na Sejm Tadeusza Samborskiego i Olgierda Poniżnika. Radę Powiatu reprezentował przewodniczący Piotr Stypułkowski. Burmistrz Czesław Wojtkun i przewodnicząca Rady Gminy Bożena Raubo reprezentowali władze lokalne. Na zakończenie wnuczka Sybiraczki Mariola Kołodziej odmówiła modlitwę Sybiraków Do Matki Boskiej Jasnogórskiej napisaną przez Mariana Jonkajtysa. Msza św. odprawiana raz w roku w intencji Sybiraków jest dla wielu jedyną okazją do spotkania z rodakami, którzy też przeżyli piekło Syberii. Gryfowska Rodzina Sybiracka w swoich szeregach ma 75 członków. Przewodzi jej Elwira Urbańska. Sybiracy czynnie uczestniczą w życiu miasta i gminy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie przebaczeniem?

2025-07-26 22:29

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

dr Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

Milena Kindziuk

To nie jest zbrodnia, jakich wiele. Kolejna odnotowana w kronikach kryminalnych, popełniona nocą w ustronnym miejscu. To jest rana, która rozrywa serce Kościoła. Bo sprawcą jest kapłan.

Pęka mi serce, gdy o tym piszę. Pęka też obraz Kościoła w oczach wielu. Pęka zaufanie. Pęka nadzieja. Bo fakt pozostaje faktem: ksiądz zamordował człowieka. Ze szczególnym okrucieństwem.
CZYTAJ DALEJ

Śląskie: Ponad 500 interwencji strażaków, najtrudniejsza sytuacja w powiecie bielskim

2025-07-28 09:30

[ TEMATY ]

intensywne opady

PAP/Darek Delmanowicz

Ponad 500 razy interweniowali od niedzieli w związku z silnymi opadami strażacy w województwie śląskim – poinformował w poniedziałek wojewoda Marek Wójcik. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie bielskim. Lokalne rzeki przekroczyły tam stany alarmowe.

Wojewoda poinformował, że w całym regionie do godz. 9.00 strażacy interweniowali 509 razy. Najwięcej w Bielsku-Białej i w powiecie bielskim – łącznie 300 razy. Kolejne pod względem liczby wyjazdów strażaków były powiaty częstochowski, cieszyński i Częstochowa.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski prosi o modlitwę w intencji abp. Józefa Kowalczyka

2025-07-28 16:33

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Józef Kowalczyk

Episkopat.pl

Z prośbą o modlitwę w intencji abp. seniora Józefa Kowalczyka, który w poważnym stanie przebywa w szpitalu, zwrócił się do wiernych Prymas Polski abp Wojciech Polak. "Niech dobry Bóg umocni i obdarzy Go łaską zdrowia" - napisał metropolita gnieźnieński.

Poniżej publikujemy komunikat Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję