Reklama

Watykan

W święto Katedry św. Piotra, Jubileusz Kurii Rzymskiej

22 lutego obchodzimy święto Katedry św. Piotra. W tym roku Papież Franciszek zdecydował, że będzie ono dniem jubileuszowym dla Kurii Rzymskiej oraz dla pracowników Gubernatoratu Państwa Watykańskiego oraz instytucji związanych ze Stolicą Apostolską, czyli w praktyce wszystkich pracowników watykańskich.

[ TEMATY ]

Rzym

katedra

Włodzimierz Rędzioch

Obchody rozpoczęły się w Auli Pawła VI, która została podzielanoa na kilka sektorów - pierwsze rzędy były przeznaczone dla kardynałów i biskupów (Papież usiadł wśród kardynałów, ale z boku, obok kard. Comastriego), następny sektor przeznaczony był dla kapłanów, a reszta Aulii dla świeckich pracowników, którzy przybyli na uroczystość również z rodzinami. Medytację o miłosierdziu w codziennym życiu wygłosił ks. Marko Ivan Rupnik SJ, jezuita słoweński, uczeń kard. Tomáša Špidlíka, wielkiego znawcy teologi i duchowości prawosławnej. Ks. Rupnik prowadzi Atelier Sztuki Duchowej w jezuickim Centrum „Ezio Aletti” w Rzymie. Jest znanym artystą, który wraz ze współpracownikami z Atelier wykonał tak znane dzieła jak mozaiki Kaplicy "Redemptoris Mater" w Pałacu Apostolskim, mozaiki w bazylikach w Fatimie i San Giopvanni Rotondo. Wykonał również logo Roku Jubileuszowego Miłosierdzia. Następnie wyruszono w procesji z Aulii na plac św. Piotra i do Drzwi Świętych Bazyliki Watykańskiej, przez które przeszli wszyscy uczestnicy jubileuszowych obchodów. Po nałożeniu szat liturgicznych Papież Franciszek przewodniczył Mszy św. przy ołtarzu Konfesji, nad grobem św. Piotra. Koncelebrowali z nim kardynałowie: Sodano, Re, Bertone i Arinze.


W dzisiejsze święto słynny Ołtarz Katedry wykonany przez Berniniego w absydzie bazylki jest oświetlany świecami. Ozdobiona jest również wykonana z brązu statua Apostoła - św. Piotra ma na głowie cenną tiarę, tzn. papieską koronę z trzema diademami, i pokryty jest bogatym, czerwonym płaszczem.

2016-02-23 07:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rzymie odsłonięto tablicę upamiętniającą Stanisława Augusta Morawskiego

[ TEMATY ]

Rzym

Dwa lata temu, w wigilię Bożego Narodzenia zmarł w Rzymie nestor Polonii we Włoszech Stanisław August Morawski, niezmordowany organizator imprez kulturalnych i naukowych, społecznik działający na rzecz kilku pokoleń włoskiej Polonii, ceniony doradca polskich i włoskich polityków. W roku 2010 za swoją pracę na rzecz Polski i Polonii został odznaczony krzyżem komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

W niedzielę 26 września na dziedzińcu polskiego kościoła św. Stanisława w Rzymie odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą tę wybitną postać. W uroczystości wzięli udział ambasadorzy Polski we Włoszech i przy Stolicy Apostolskiej, ambasador Anna Maria Anders i ambasador Janusz Kotański wraz z małżonką, żona zmarłego Teresa, córka Irena i synowie Paweł i Andrzej, senatorowie Halina Bieda, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Józef Zając, poseł Joanna Fabisiak, przedstawiciel departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za granicą Zbigniew Gniatkowski, konsul Agata Ibek-Wojtasik, pracownik Konsulatu Anna Wojtulewicz, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny i dawny dyrektor tegoż Instytutu, prof. Agnieszka Bender, prezes Związku Polaków we Włoszech Urszula Stefańska-Andreini, prezes honorowy ZPwW ks. Marian Burniak, ks. prał. Jan Główczyk, aministrator kościoła i koordynator duszpasterstwa polskiego we Włoszech i liczni zaproszeni goście, wśród których byli uczestnicy XXVI Walnego Zjazdu ZPwW.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Duchowy testament kardynała Pella

2023-01-31 07:32

[ TEMATY ]

książka

Red/mk

Premiera ostatniego tomu „Dziennika więziennego” kardynała Georga Pella. „To dzieło stanie się klasyką duchowości”.


Światowy bestseller, który porusza sumienia - NIEWINNY. Pro memoria.
KSIĄŻKA JUŻ W PRZEDSPRZEDAŻY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję