Reklama

Polska

„Rodzina Bogiem silna”

To temat ósmej już debaty z cyklu „Raport Jasnogórski 2016”, która odbyła się 17 kwietnia br. w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Celem kolejnych dysput jasnogórskich jest duchowe przygotowanie wiernych do godnego 60. rocznicy Jasnogórskich Ślubów Narodu. Ósma debata wpisała się również w 1050 rocznicę Chrztu Polski.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

debata jasnogórska

Marian Sztajner

Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu

Dysputę poprzedziła koncelebrowana Msza św. sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. W homilii bp Pindel odniósł się m. in. do słów psalmu 23 „Pan jest Pasterzem moim” – Psalm ten odwołuje się do ważnej potrzeby każdego człowieka, to jest do poczucia bezpieczeństwa – podkreślił bp Pindel i wskazał też na konieczność modlitwy o dobrych pasterzy.

Wszelkie ojcostwo pochodzi od Boga Ojca

Tym razem w debacie jasnogórskiej wypowiadali się: bp. Roman Pindel, Jadwiga i Jacek Pulikowscy, audytorzy Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny, Karolina i Tomasz Elbanowscy, dziennikarze, działacze społeczni oraz Bartosz Marczuk, wiceminister z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dysputę w Sali Rycerskiej prowadził red. Jan Pospieszalski, dziennikarz i publicysta.

Reklama

W Sali Rycerskiej byli obecni m.in. o. Józef Płatek i o. Izydor Matuszewski - byli generałowie Ojców Paulinów, o. Arnold Chrapkowski - generał Zakonu Paulinów, o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry, o. Mariusz Tabulski – definitor generalny Zakonu Ojców Paulinów, o. Robert Jasiulewicz – rzecznik prasowy jasnej Góry i Lidia Dudkiewicz redaktor naczelna tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Rozpoczynając dyskusję o przesłaniu Jasnogórskich Ślubów Narodu red. Pospieszalski zapytał i biblijny obraz rodziny i małżeństwa - Bóg jako Ojciec dominuje w biblijny przekazie – mówił bp Roman Pindel, który przywołał rozważania kard. Stefana Wyszyńskiego zamieszczone w książce zatytułowanej „Ojcze nasz”. „ Pojęcie ojcostwa jest widziane w niej bardzo szeroko. Mowa jest o powszechności ojcostwa. Prymas Wyszyński czyni dziećmi Bożymi wszystkich ludzi” – podkreślił biskup.

Czy księża mogą nauczać o rodzinie i małżeństwie?

Odpowiadając na pytanie czy księża mogą mówić i nauczać o małżeństwie i rodzinie bp Pindel odniósł się do książki Karola Wojtyły „Miłość i odpowiedzialność”, w której przyszły papież zauważa, że jako kapłan ma duże doświadczenie człowieka i ma też doświadczenie odpowiedzi na szereg pytań natury etycznej. Również Jacek Pulikowski zauważył, ze „o małżeństwie i rodzinie kapłan wie często znacznie więcej niż tylko małżonkowie, chociażby poprzez doświadczenie konfesjonału”.

Reklama

Prowadzący debatę red. Pospieszalski przypomniał, że kard. Stefan Wyszyński dużo mówił o godności i szacunku kobiety i matki. - Kobieta ma swoje miejsce w rodzinie i w Kościele, i jest to rzecz oczywista. Kobieta w Kościele jest zauważona i doceniana – podkreśliła dodając Jadwiga Pulikowska. Natomiast Bartosz Marczuk zaznaczył, że „słowo rodzina w obowiązkach konstytucyjnego ministra to wielka wartość”. Wiceminister odnosząc się współczesnej sytuacji w polskim społeczeństwie zauważył, że „na szczęście powoli zamazuje się znak równości między rodzinami wielodzietnymi a przemocą”. Równocześnie dodał, że „toczy się bój o podmiotowość rodziny i jest on nieustanny” i jako przykład walki o podmiotowość rodziny podał realizowany program 500 plus.

Świętość życia rodzinnego

Mówiąc o akcji w sprawie 6-latków Karolina Elbanowska podkreśliła z wiarą jak ważne było wsparcie świętych od trudnych spraw: św. Judy Tadeusza i św. Rity - Polscy rodzice powiedzieli zdecydowane „nie” wobec posyłania 6-latków do szkoły – podkreśliła. Zdaniem Karoliny Elbanowskiej, aby dzieci w Polsce rodziły się „to potrzebna jest nie tylko gotowość rodziców, ale potrzebna jest dobra atmosfera wokół rodziny. Potrzebne jest zaufanie do polskich rodzin”. Natomiast, co podkreśliła z mocą Jadwiga Pulikowska „trzeba się ucieszyć jak poczęło się gdziekolwiek dziecko i pomodlić się za tę matkę i jej dziecko”.

Red. Jan Pospieszalski pytał również o znaczenie programu kard. Wyszyńskiego dla narodu. - Prymas Wyszyński postawił na kategorię narodu. Można powiedzieć, że chciał go tak skonsolidować i jak Mojżesz przeprowadzić przez Morze Czerwone. Bóg pozwolił kard. Wyszyńskiemu zobaczyć to przejście. Ważne było skonsolidowanie narodu w Kościele. Naród w Kościele był niezwykłą siłą wobec władzy komunistycznej – odpowiedział bp Pindel.

Obraz rodziny dzisiaj

Jak zaznaczył Jacek Pulikowski mówiąc o obrazie rodziny w naszych czasach to trzeba pamiętać, że „część ludzi się pogubiła i odeszła od Boga” - Jest też wiele rodzin, które trzymają się Boga i inwestują w dzieci i rodzinę. Polska jeszcze nie zginęła dzięki rodzinom Bogiem silnym – podkreślił Jacek Pulkowski. „Na szczęście młode pokolenie jest przywiązane do wartości. Nie ma nic bardziej proinwestycyjnego niż polityka prorodzinna i rodziny z dziećmi, rodziny wielodzietne” – dodał Bartosz Marczuk. Również zdaniem Karoliny Elbanowskiej „rodzina się państwu opłaca. Mówi się o modzie bycia singlem, czy też rodziną bez dzieci. Jednak bardzo wiele rodzin w Polsce ma pragnienie dziecka”.

Dyskutanci zwrócili również uwagę na trudności ekonomiczne rodzin i biedę - Ponad 800 tys. dzieci żyje poniżej poziomu egzystencji. Dlatego potrzebna jest też inwestycja w kapitał ludzki – przypomniał wiceminister Marczuk. „Niestety często rodziny są poddawane presji. Wymaga się, aby rodzina była perfekcyjna” – dodał Tomasz Elbanowski. Na dramat odebrania dzieci z polskich rodzin zwróciła uwagę Karolina Elbanowska – Liczbę tych dzieci liczy się w tysiącach – dodała.

Red. Pospieszalski kontynuując debatę przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego, że „„Naród zabezpiecza się bardziej w rodzinie niż w granicach państwa” - Trzeba również pracować nad odmianą mentalności ludzi, żeby pragnęli mieć dzieci. największa radość i szczęście płynie z rodziny. Największa wyrwa jest w sferze ojcostwa. Jesteśmy narodem zranionym w warstwie męskiej – podkreślił Jacek Pulikowski i dodał, że „przyszłość narodu idzie przez rodzinę, a przyszłość rodziny zależy od miłości i więzi między mężem i żoną”. Jacek Pulikowski wskazał za św. Janem Pawłem II na temat komunii małżeńskiej i z bólem zauważył, że „najbogatsze kraje z najbardziej zniszczonym Kościołem i rodzinami chcą błogosławić grzech zamiast wyrywać ludzi z grzechu, chcą przerobić Chrystusa, bardziej Go zliberalizować”.

Podczas debaty nie zabrakło również odniesień do najnowszej adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Amoris laetitia”, gdzie jak zauważył Jacek Pulikowski „jest pochylenie się nad grzesznikiem, ale brakuje powiedzenia: „Idź i nie grzesz więcej”. Natomiast zadaniem bp. Pindla w adhortacji papieża Franciszka „jest zachęta do pochylenia się nad osobami w sytuacji grzechu i nad rodzinami w sytuacji nieuregulowanej, co jest też bardzo ważne”. - Oczywiście problemem jest to, co wyniknie z nadinterpretacji niejasnych sformułowań – dodał Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

Również obecni na debacie przedstawiciele „Ognisk Świętej Rodziny” przy Instytucie Świętej Rodziny w Łomiankach zwrócili uwagę na znaczenie modlitwy, rekolekcji w odbudowaniu relacji małżeńskiej.

Uczestnicy debaty uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, który poprowadził ks. Marek Studenski wikariusz generalny diecezji belsko-żywieckiej, który w swoim rozważaniu skupił się na temacie „Rodzina Bogiem silna”.

Następna debata

Kolejna debata w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze odbędzie się w niedzielę 1 maja.

Każda rozmowa jest transmitowana na żywo przez Radio Jasna Góra oraz rejestrowana przez Studio Telewizyjne „Niedzieli”. Debaty trzecią i poprzednie można odtwarzać na stronach: www.niedziela.pl oraz www.raport.jasnagora.pl .

Patronat honorowy nad Raportem Jasnogórskim 2016 objęli: Prezydent RP Andrzej Duda, KEP, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Tygodnik Katolicki „Niedziela” jest głównym patronem medialnym oraz jednym z organizatorów. Autorami projektu dysput są: o. dr Mariusz Tabulski i o. dr Michał Legan, a głównym organizatorem – klasztor jasnogórski.

2016-04-17 22:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wdzięczność i zawierzenie” – obchody uroczystości Królowej Polski

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner

„Wdzięczność i zawierzenie” - takie słowa towarzyszyć będą tegorocznym uroczystościom 3 Maja na Jasnej Górze. Święto Królowej Polski połączone będzie z narodowym dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II, wielkiego jasnogórskiego pielgrzyma i człowieka zawierzenia. Oddania Matce Bożej dokona archidiecezja częstochowska, która już od prawie roku do tego wydarzenia się przygotowuje.

Główna suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski rozpocznie się na szczycie Jasnej Góry o godz. 11.00. Celebrować ją będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który także wygłosi kazanie. Podczas Eucharystii delegacje parafialne archidiecezji częstochowskiej złożą na ołtarzu Księgi Zawierzenia. Księgi te każda parafia archidiecezji częstochowskiej otrzymała wraz z rozpoczęciem nowego roku liturgicznego, który w Częstochowie i okolicach obchodzony jest jako Rok Zawierzenia, nie tylko w ramach przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II, ale także do setnej rocznicy objawień fatimskich i 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, którą obchodzić będziemy w 2017 r.
W specjalnym liście na tegoroczną uroczystość Królowej Polski abp Wacław Depo, metropolita częstochowski napisał m.in. „Jako Kościół Częstochowski w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski chcemy przybyć właśnie tutaj, na Jasną Górę, aby wraz z całym Kościołem w Polsce uczestniczyć w narodowym dziękczynieniu za osobę i dar kanonizacji świętego Jana Pawła II. Wyrazem naszego dziękczynienia, a zarazem przygotowania do kanonizacji są nasze parafialne Księgi Zawierzenia, które przedstawiciele naszych parafii w tym dniu złożą na Jasnej Górze”. Podczas Mszy św. tradycyjnie ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Matce Bożej i Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Sumę odpustową poprzedzi różańcowa modlitwa dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II.
Jasnogórskie uroczystości ku czci Królowej Polski rozpoczną się tradycyjnie już w wigilię święta, 2 maja. O godz. 18.30 przejdzie procesja Maryjna po wałach, o 19.00 odprawiona zostanie Msza św. Po Apelu Jasnogórskim nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej podejmą pasjoniści z Łodzi.
W samo święto, a więc 3 maja o godz. 5.30 odśpiewane zostaną Godzinki, a po nich nastąpi uroczyste odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej. Modlitwa potrwa do późnych godzin wieczornych. Ze względu na obchodzone 3 maja święto narodowe Apel Jasnogórski poprowadzi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek a weźmie w nim udział Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Obchodzona 3 maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Jednak już papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii loretańskiej. W tym samym roku ustanowił też dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski. Po zakończeniu I wojny światowej, po uzyskaniu niepodległości przez Polskę biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na całą Polskę. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Jana Kazimierza. Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 roku na prośbę biskupów zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję - Królowę Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu

2021-09-27 23:36

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Podczas Eucharystii 27 września młodzież parafii przyjęła sakrament bierzmowania z rąk abp. Józefa Kupnego. Metropolita wrocławski poświęcił też unikatowe organy hybrydowe. To drugie tego typu organy w Polsce oddane do użytku.

W homilii abp Kupny nawiązał do obu wydarzeń. Mówiąc o poświęceniu instrumentu podkreślił, jest jest on jak żaden inny związany z liturgią. – Żeby zagrać symfonię, nie wystarczy jeden instrument, potrzebna jest orkiestra. I co ciekawe – każdy z instrumentów ma do wykonania inną partię. Można powiedzieć, że każdy z nich po odłączeniu od pozostałych niewiele znaczy. Ma swoją wartość wtedy, gdy jest we współbrzmieniu z pozostałymi. Razem dopiero tworzą symfonię. Przywołuję to porównanie w kontekście wydarzenia, które dziś przeżywamy w Waszej parafii. Jest to właśnie poświęcenie instrumentu organowego. Ma on służyć tej wspólnocie, ma pomagać w modlitwie. Jest on również znakiem jedności. Jest to znak tego, co my w tym kościele tworzymy – mówił ksiądz arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję