Reklama

Raciążek

Wędrując po parafiach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gość w dom, Bóg w dom...

Nie milkną jeszcze echa wizyty, jaką w uroczystość odpustową ku czci św. Hieronima złożył w parafii pw. Wszystkich Świętych i św. Hieronima w Raciążku biskup włocławski Wiesław Mering. Pasterz diecezji został powitany staropolskim „Gość w dom, Bóg w dom”, chlebem i kwiatami przez przedstawicieli licznie zgromadzonych wiernych. Radość z obecności dostojnego Gościa wyraził w imieniu całej wspólnoty wiernych proboszcz ks. Marian Kuszyński. W przemówieniu powitalnym Ksiądz Proboszcz nawiązał do bogatej historii parafii i kościoła oraz ukazał urok miejsca, malownicze położenie Raciążka. Słowa Cypriana Kamila Norwida: „Piękno jest po to, aby zachwycało” ks. M. Kuszyński odniósł do ambony, w ostatnim czasie odrestaurowanej i rzeczywiście budzącej zachwyt ludzi. Na koniec Ksiądz Proboszcz poprosił bp. W. Meringa o poświęcenie ambony, aby była nie tylko radością dla oczu, lecz służyła głoszeniu słowa Bożego.
Pasterz diecezji przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię, której myślą przewodnią były słowa Romana Brandstaettera: „Dzień bez czytania Biblii to dzień stracony”. Kaznodzieja zwrócił uwagę na ważność Pisma Świętego w życiu chrześcijanina.
Wraz ze wspólnotą parafialną w Mszy św. uczestniczyli księża z dekanatu nieszawskiego z dziekanem - ks. prał. Grzegorzem Karolakiem na czele oraz liczni goście, m.in. kujawsko-pomorski wojewódzki konserwator zabytków - Marek Rubnikowicz, ks. Zbigniew Walkowiak z Wydziału Konserwacji Zabytków Kościelnych Kurii Diecezjalnej w Toruniu i konserwator odrestaurowanej ambony - Sławomir Kamiński.
Uroczystość uświetniła barwna asysta, szczególnie widoczna podczas procesji, oraz parafialny chór.

Małgorzata Bujalska

Pamiątkowy medal

Na terenie parafii pw. Wszystkich Świętych i św. Hieronima w Raciążku leży miejscowość Sierzchowo. Jest tu Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie włożyli wiele pracy i serca w przygotowanie obchodów 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy pw. Matki Bożej Fatimskiej, po czym ks. Marian Kuszyński dokonał poświęcenia znajdującego się w budynku szkolnym pamiątkowego medalionu z wizerunkiem Papieża, daru wikariusza parafii i prefekta - ks. Mariusza Ponikierskiego. Dzieci zaprezentowały okolicznościowy program literacko-muzyczny, po czym odbył się poczęstunek: zajadano kremówki, ufundowane przez dyrektor szkoły Marię Bińkowską. Natomiast Rada Rodziców zaprosiła dyrekcję, grono pedagogiczne, Księdza Proboszcza oraz rodziców na odświętny obiad.
Cała uroczystość przebiegła w podniosłej, ale radosnej atmosferze i przyczyniła się do integracji środowiska szkolnego oraz upowszechniania przesłania Papieskiego.

Monika Berkowska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: Wkrótce katolików może być więcej niż anglikanów

2025-09-25 10:59

[ TEMATY ]

katolicy

anglikanie

pl.wikipedia.org

Wnętrze katedry w Canterbury

Wnętrze katedry w Canterbury

Katolicyzm w Wielkiej Brytanii zyskuje na sile i w niedalekiej przyszłości może liczebnie przewyższyć anglikanizm. Jeszcze niedawno taki scenariusz wydawał się niemożliwy – donosi hiszpański portal Religión en Libertad. Jak pokazują badania, katolicyzm w Wielkiej Brytanii przeżywa wyraźne ożywienie, zbliżając się do pozycji anglikanów zwłaszcza wśród młodych i w dużych miastach.

Znaczącym sygnałem zmian w strukturze chrześcijan w Zjednoczonym Królestwie jest Irlandia Północna. jak informuje Religión en Libertad, w spisie ludności z 2021 roku po raz pierwszy odnotowano przewagę katolików (45,7 proc.) nad protestantami (43,4 proc.). To historyczna zmiana w regionie, gdzie protestanci stanowili większość.
CZYTAJ DALEJ

Przerażające dane. W Polsce rocznie realizuje się między 250 a 300 tysięcy recept na tabletki "dzień po"

2025-09-25 21:56

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Pigułka dzień po

Pigułka dzień po

Według Ministerstwa Zdrowia, w Polsce rocznie wystawia się i realizuje między 250 a 300 tysięcy recept na tabletki "dzień po".

Zaś od stycznia do sierpnia br. farmaceuci wystawili ok. 15 tys. recept na pigułki „dzień po” - poinformował w czwartek PAP Narodowy Fundusz Zdrowia.
CZYTAJ DALEJ

Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy o dwóch obowiązkowych godzinach religii lub etyki

2025-09-26 07:33

[ TEMATY ]

katecheza

religia w szkołach

Adobe Stock

W piątek posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy o dwóch obowiązkowych godzinach religii lub etyki. Zakłada on także, że ocena z nich będzie umieszczana na świadectwie szkolnym, uwzględniana przy promocji do następnej klasy i wliczana do średniej ocen.

W Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy – Prawo oświatowe, czyli tzw. projektu „Tak dla religii i etyki w szkole”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję