Pod przewodnictwem abp. Wacława Depo 5 maja br. na Jasnej Górze odbyło się zebranie Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.
Spotkanie członków i konsultorów Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP z jej przewodniczącym abp. Wacławem Depo rozpoczęło się od Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii abp Depo zwracając się m. in. do pielgrzymów, szczególnie dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców za św. Janem Pawłem II przypomniał o potrójnym cudzie.
- Pierwszy cud to życie każdego z tych dzieci - mówił abp Depo i dodał, że „trzeba się przestać spierać kiedy powstaje życie człowieka, bo ono rozpoczyna się pod sercem matki”.
„Człowiek współpracuje z Bogiem w darze życia” - kontynuował abp Depo.
Arcybiskup podkreślił, że drugi cud to sakrament chrztu św.” - Życie dziecka, człowieka zostaje wpisane w życie samego Boga - przypomniał arcybiskup i dodał, że „1050 lat temu zanurzono nas jako naród w życie Boga. Nie jesteśmy kimś anonimowym. Jesteśmy ważni w oczach Boga”
Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu zaznaczył, że trzeci cud to „obecność Boga objawionego w Chrystusie, w sakramencie Eucharystii” - To jest cud codzienny, w którym możemy uczestniczyć i mieć swój udział - mówił abp Depo.
Reklama
„Maryja wprowadza nas najgłębiej w tajemnicę życia Bożego” - podsumował abp Depo.
Światowe Dni Młodzieży i obecność papieża Franciszka na Jasnej Górze, ocena przekazów w mediach obchodów jubileuszu Chrztu polski w Gnieźnie, Poznaniu i na Jasnej Górze, koordynacja medialna Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża w Polsce oraz projekt ustawy o mediach narodowych - to temat obrad Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, które odbywały się na Jasnej Górze pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.
W obradach wzięli udział: bp senior Adam Lepa z Łodzi, o. Jacek Szymczak OP - wiceprezes KAI, Lidia Dudkiewicz - redaktor naczelna tygodnika katolickiego „Niedziela”, Sylwia Sułkowska - z Polskiego Radia, ks. Henryk Zieliński - redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”, ks. Piotr Zaborski - dyrektor Katolickiego Radia Fiat i sekretarz Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, ks. Wojciech Mikulski SJ - dyrektor Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury, ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Mariusz Frukacz - redaktor „Niedzieli” i dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej, Ks. Maciej Szczepaniak - rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu i Ks. Roman Szpakowski SDB - prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Reklama
Oceniając generalnie pozytywnie przekaz medialny z obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski w Gnieźnie, Poznaniu i na Jasnej Górze ks. Maciej Szczepaniak zauważył równocześnie, że „mediom umknął czas przygotowań do tych obchodów np. w parafiach” - Położono nacisk na centralne obchody. Również media akcentowały niekiedy rzeczy, które nie miały nic wspólnego z obchodami centralnymi. Jednak sam przekaz i budowanie obrazu w poszczególnych transmisjach należy ocenić pozytywnie - podkreślił ks. Szczepaniak.
Na pozytywne ustosunkowanie się szczególnie mediów publicznych do obchodów Chrztu Polski zwrócił uwagę bp senior Adam Lepa.
Również ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę na rolę mediów katolickich, które „wypełniły swoją misję właściwie i dobrze”. Równocześnie rzecznik KEP podkreślił, że „w mediach międzynarodowych nie było za dużo o Chrzcie Polski” - Jednak musimy sami także o to zadbać i bardzo ważne jest publikowanie w obcych językach pewnych materiałów i relacji - wskazał ks. Rytel-Andrianik i przywołał współpracę „Niedzieli” z Międzynarodową Agencją Informacyjną „Zenit” w przekazywaniu informacji o ważnych wydarzeniach zagranicą.
„Konieczne jest posyłanie informacji do mediów zagranicznych. To jest dzisiaj ogromnie ważne. Dlatego na portalu „Niedzieli” zamieszczamy niektóre teksty choćby w języku angielskim i włoskim” - dodała Lidia Dudkiewicz.
Abp Depo podsumowując kwestię przekazu medialnego z uroczystości jubileuszowych w Gnieźnie i Poznaniu zauważył, że „ważnym wyzwaniem dla mediów jest również problem oddzielenia wiernych od biskupów” - Pokazuje się z bliska biskupów, kapłanów, władze państwowe, a zwykłych ludzi gdzieś z oddali - zauważył abp Depo.
Reklama
Na temat koordynacji medialnej podczas Światowych Dni Młodzieży i wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Polsce mówił o. Jacek Szymczak OP, który omówił m. in. kwestię akredytacji dziennikarskich i wskazał, że „bardzo ważnym novum jest działanie wirtualnego newsroomu” - Dziennikarze akredytowani będą mieli dostęp nie tylko do dokumentów i przemówień, ale także do tekstów i materiałów backgroundowych - mówił o. Szymczak i dodał, że „będzie funkcjonować również tzw. służba tekstu, podczas której tłumacze będą nanosić na bieżąco do tekstu rzeczy dodane przez papieża Franciszka”.
Ks. Piotr Zaborski wskazał również na znaczenie Forum niezależnych rozgłośni radiowych - Jest 22 rozgłośnie w Forum, które obejmują 70 proc. powierzchni kraju swoim nadawaniem. Dla rozgłośni radiowych ważny będzie przekaz o tym, co będzie się działo w poszczególnych diecezjach - podkreślił ks. Zaborski.
Podczas obrad członkowie Rady zwrócili uwagę na „konieczność informowania mediów katolickich o różnych wydarzeniach kościelnych, tak by mogły one być opisane i pokazane”.
Ks. Henryk Zieliński - redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” zapoznał członków Rady z projektem nowej ustawy o mediach narodowych - Główne założenia ustawy medialnej idą w dobrym kierunku - wskazał ks. Zieliński.
Działalność Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski jest odpowiedzią na nauczanie Kościoła po Soborze Watykańskim II. Podstawą funkcjonowania Rady jest działalność Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, która wypracowuje, zajmuje i przedstawia stanowisko Kościoła w istotnych kwestiach dotyczących szeroko pojętych środków społecznej komunikacji, ich osiągnięć i zagrożeń.