Reklama

Proces dochodzeniowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25 października 2002 r. w katedrze lwowskiej został otwarty proces kanonizacyjny służebnicy Bożej Matki Marii od Krzyża Morawskiej, założycielki Zakonu Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji. 7 listopada br. biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB rozpoczął w tej sprawie proces dochodzeniowy. Proces ten odbywa się na terenie diecezji sosnowieckiej, gdyż jeden ze świadków przedstawił szczególną łaskę, której doznał w jednym z zagłębiowskich szpitali, właśnie za przyczyną sługi Bożej Matki Marii od Krzyża, a biegli lekarze orzekli, że zdarzenie ma znamiona cudu.
Ludwika Morawska (Matka Maria od Krzyża) urodziła się w 1842 r. w Rokoszu pod Koninem. We wczesnym dzieciństwie przeżyła śmierć rodziców. Po uzyskaniu dojrzałości wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Warszawie. Gdy zakon rozwiązano, wyjechała do Francji i tam we wspólnocie franciszkanek Najświętszego Sakramentu, późniejszych Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji przyjęła imię Marii od Krzyża. Po powrocie do Polski na krótko zatrzymała się w Gnieźnie i założyła pierwszy Zakon Klarysek. Ostatecznie osiadła we Lwowie, gdzie doprowadziła do wybudowania kościoła i klasztoru. Zmarła w 1906 r. na chorobę płuc i serca. Obecnie kościół, wybudowany dzięki jej staraniom, jest przekształcony w cerkiew prawosławną patriarchatu konstantynopolskiego. W 1992 r. została podpisana umowa, na mocy której Ojcowie Franciszkanie raz w miesiącu przy grobie Matki Marii od Krzyża odprawiają Mszę św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Zmarł ks. kan. Jan Mrowca

2025-09-12 17:13

[ TEMATY ]

Świebodzice

śmierć kapłana

kapłan diecezji świdnickiej

ks. Jan Mrowca

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. ka. Jan Mrowca (1946-2025)

Ks. ka. Jan Mrowca (1946-2025)

W 50. roku kapłaństwa i 79. roku życia, po długiej chorobie, zaopatrzony sakramentami świętymi, w piątek 12 września w godzinach popołudniowych odszedł do Domu Ojca ks. kan. Jan Mrowca.

O śmierci kapłana poinformowała Świdnicka Kuria Biskupia. - Powierzamy Zmarłego Kapłana Bożemu Miłosierdziu i modlitwom wiernych – napisano w komunikacie, zapowiadając, że szczegóły pogrzebu zostaną podane wkrótce.
CZYTAJ DALEJ

Prezes PiS: rosyjskie drony nad terytorium Polski to w żadnym wypadku nie była pomyłka

2025-09-12 13:40

[ TEMATY ]

Jarosław Kaczyński

Prezes PiS

rosyjskie drony

PAP

Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że rosyjskie drony nad terytorium Polski to w żadnym wypadku nie była pomyłka. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, który stwierdził, że „to mógł być błąd”.

Trump pytany w czwartek o naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie drony w nocy z wtorku na środę, ocenił, że zdarzenie mogło być wynikiem błędu.
CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem: Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

2025-09-13 10:35

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

BP Archidiecezji Krakowskiej

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję