Reklama

Świat

Jerozolima: nowy kustosz Kustodi Ziemi Świętej objął urząd

Nowy kustosz franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej o. Francesco Patton objął 6 czerwca urząd. Przy jerozolimskiej Bramie Jaffskiej powitali go wysocy rangą przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, liczni zakonnicy i wierni. Pochodzący z włoskiego Trydentu franciszkanin, jako najwyższy rangą strażnik najważniejszych dla chrześcijaństwa miejsc świętych zastąpił na tym stanowisku o. Pierbattistę Pizzaballa. W procesji do kościoła franciszkanów na jerozolimskim starym mieście towarzyszyli skauci.

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Izrael

Grażyna Kołek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obejmując urząd o. Pattton zaznaczył, że potrzebuje czasu aby w pełni zrozumieć skomplikowaną rzeczywistość Kustodii i konteksty kościelne i społeczne w Ziemi Świętej. Jednocześnie wyraził nadzieję na dalszą dobrą współpracę z liderami życia społecznego i religijnego "w najlepszym interesie tego kraju i jego mieszkańców".

Poprzednik nowego kustosza o. Pizzaballa po 12 latach sprawowania urzędu ogłosił swoje ustąpienie na początku br. W najbliższych dniach odbędą się kolejne oficjalne uroczystości wprowadzenia nowego kustosza m. in. do Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie i Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W kolejnych tygodniach odwiedzi oficjalnie inne miejsca święte w Galilei i Bazylikę Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowego kustosza mianował minister generalny Zakonu Braci Mniejszych, a jego wybór zatwierdziła Stolica Apostolska, zgodnie z normami obowiązującymi w Kustodii.

Francesco Patton pochodzi z archidiecezji trydenckiej i należy do północnowłoskiej prowincji św. Antoniego. Mówi po włosku, angielsku i hiszpańsku. Urodził się 23 grudnia 1963 r. Pierwsze śluby zakonne złożył w 1983 r., zaś w 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie. Cztery lata później uzyskał licencjat z nauk o mediach na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie.

Reklama

W zakonie był m.in. sekretarzem generalnym kapituł generalnych (w latach 2003 i 2009), wizytatorem generalnym (2003), przełożonym prowincji św. Wirgiliusza w Trydencie (2008-16) i przewodniczącym konferencji przełożonych prowincjalnych we Włoszech i Albanii (COMPI, 2010-13).

Poza zakonem był m.in. członkiem rady kapłańskiej archidiecezji trydenckiej, wykładowcą komunikacji społecznej w tamtejszym Akademickim Studium Teologicznym, a także współpracownikiem miejscowych katolickich środków przekazu (tygodnika, radia i telewizji). W 1991 r. został wpisany do rejestru dziennikarzy prowincji Trydent-Górna Adyga jako publicysta.

Franciszkanie opiekują się i zarządzają katolickimi miejscami kultu w Ziemi Świętej od 1350 r. Kustodia Ziemi Świętej jest autonomiczną prowincją zakonu. Skupia blisko 300 zakonników z 39 krajów, a na jej czele stoi kustosz jako „strażnik Góry Syjon”. Obecność franciszkanów w miejscach świętych i ich zaangażowanie misyjne przyczyniły się do rozwoju Kościoła lokalnego. Umożliwiło to odrodzenie Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w 1847 r. Zakon angażuje się w duszpasterstwo pielgrzymów, utrzymuje szkoły i ośrodki opieki socjalnej, a także aktywnie uczestniczy w życiu miejscowych parafii.

2016-06-08 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Ziemi Świętej papież zasadzi oliwkę z Argentyny

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Franciszek

BOŻENA SZTAJNER

Podczas swej majowej podróży do Ziemi Świętej papież Franciszek zasadzi jako znak pokoju w ogrodzie w Getsemani drzewo oliwne z Argentyny. Będzie ono upamiętniać zarówno tę pielgrzymkę, jak i historyczne spotkanie Pawła VI i patriarchy Konstantynopola Atenagorasa sprzed pół wieku w Jerozolimie.

Roślina, wybrana do zasadzenia przez Ojca Świętego, pochodzi z plantacji należącej do Spółdzielni Uprawy Oliwek w Cabildo koło Bahía Blanca (ok. 550 km na południe od stolicy kraju). W niedzielę 27 kwietnia wieczorem czasu miejscowego arcybiskup Bahía Blanca – Guillermo Garlatti będzie przewodniczył w miejscowej katedrze Mszy św., podczas której skropi wodą święconą dwie sadzonki, które następnie zostaną przewiezione do Watykanu. Jedna z nich trafi później do Getsemani, druga natomiast do ogrodów w letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo. Z inicjatywą przekazania oliwek papieżowi wystąpili ich hodowcy z okręgu Cabildo kilka miesięcy temu. W kilka dni później Ojciec Święty wyraził na to zgodę i postanowił, że 26 maja w ogrodzie Getsemani zasadzi właśnie oliwkę argentyńską. „Gest papieża jest wyrazem uznania dla naszej pracy, którą wykonywaliśmy przez cały ten czas. Symbolicznie broni pokoju, pokój zaś prowadzi do pracy” – powiedział Victor Serafini, jeden z hodowców i członek spółdzielni z Cabildo. Wyraził nadzieję, że gest ten „będzie wezwaniem dla naszego narodu, aby wrócił do swych korzeni, myśląc o przyszłości kraju i naszych dzieci”. Franciszek będzie przebywał w Ziemi Świętej – Jordanii, Izraelu i Autonomii Palestyńskiej – w dniach 24-26 maja br.
CZYTAJ DALEJ

Gdy politycy mylą Wybickiego z Wyspiańskim

2025-10-14 11:36

[ TEMATY ]

felieton

politycy

Wybicki

Wyspiański

Red

Politykom radzę: zanim znów zabłyśniecie w TikToku, zajrzyjcie do podręcznika. Bo jak pisał Wyspiański, „Polska to wielka rzecz!”.

W wykładach, które prowadzę w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW w Warszawie uczestniczył student, który swoją pasją do mediów rozpalał dyskusje z iskrą w oczach – Mateusz Wiktorowicz. Gdy niedawno pokazywał mi swoje tik-toki, osiągające milionowe zasięgi, gratulowałam mu z entuzjazmem i zachęcałam, by nie przestawał zadawać pytań – także politykom.
CZYTAJ DALEJ

Motocykl z autografem papieża wystawiony na aukcję

2025-10-14 18:23

[ TEMATY ]

aukcja

Leon XIV

Vatican Media

W domu aukcyjnym RM-Sotheby’s w Monachium odbędzie się 18 października aukcja motocykla z autografem papieża Leona XIV. Pojazd, przerobiony „w stylu papamobile”, przywieźli do Watykanu we wrześniu członkowie Jesus Bikers, związani z Papieskimi Dziełami Misyjnymi w Austrii. W ramach audiencji generalnej papież Leon XIV złożył na nim swój autograf. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na projekt edukacyjny Papieskich Dzieł Misyjnych Austrii (Missio) na Madagaskarze.

Motocykl - białe BMW R18 - został zmodyfikowany pod względem technicznym i wizualnym przez wyspecjalizowany zespół - zastosowano lakier z masy perłowej, skórzane detale i chromowane felgi. Grupa 31 motocyklistów Jesus Bikers przywiozła pojazd do Rzymu 3 września, eskortując go z niemieckiej miejscowości Schaafheim. Na papieskiej audiencji towarzyszył im dyrektor Missio Austria, ks. Karl Wallner.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję