Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 51/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Bierzgłowo

W służbie rolnikowi

18 listopada przypadało liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny Kózki - beatyfikowanej przez Jana Pawła II, uznawanej za patronkę polskiej wsi. W tym dniu rozpoczęli kolejny rok pracy apostolskiej absolwenci Katolickiego Uniwersytetu Ludowego w Przecznie. W minionych kilkunastu latach mieszkańcy wsi z naszej diecezji uczestniczyli w 3-letnich zajęciach, które odbywały się kolejno w Topolnie, Toruniu, Przecznie, Wąbrzeźnie, Górznie i Grodzicznie. Celem ich było budowanie wspólnot apostolskich w ramach Duszpasterstwa Rolników. W dekanacie bierzgłowskim planujemy w najbliższym roku organizować raz w miesiącu spotkania otwarte dla wszystkich rolników, aby pomóc im w trudnym dostosowaniu się do zmieniających się warunków życia i pracy. Organizujemy również tradycyjną bezalkoholową zabawę sylwestrową w zamku bierzgłowskim.

Ks. Wacław Dokurno

Dekanat Grudziądz

Święto kolejarza

Jedenasty już raz członkowie Stowarzyszenia Kolejarzy im. św. Józefa w Grudziądzu uczestniczyli 23 listopada we Mszy św. z okazji Święta Patronalnego Kolejarzy - św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Celebrans proboszcz ks. kan. Zenon Grządka, który jest też kapelanem Stowarzyszenia, wygłosił homilię. Oprawę liturgiczną pełnili członkowie Stowarzyszenia. Po Mszy św. odbyło się spotkanie w bibliotece parafialnej. Wszyscy pamiętali też o zmarłym Józefie Nowaku. W trakcie poczęstunku wspominano dawny czas służby na kolei. Spotkanie zakończono modlitwą do św. Katarzyny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Henryk Turski

Dekanat Lidzbark

Młodzież Ojcu Świętemu

Reklama

Niezwykle radośnie obchodzony był w Polsce jubileusz 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego. Osobę Jana Pawła II polecano Bogu w czasie uroczystych Mszy św. i nabożeństw różańcowych we wszystkich parafiach. Także wspólnota młodzieżowa skupiona przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku Welskim wraz ze swoim opiekunem duchowym - wikariuszem ks. Michałem Dąbrowskim postanowiła otoczyć gorącą modlitwą naszego Wielkiego Rodaka, dziękując Bogu za dar jego Pontyfikatu. 16 października przedstawiono program poetycko-muzyczny pt. Opowieść o Białym Proroku. 16 listopada natomiast zorganizowano w parafii wieczór z poezją ks. Jana Twardowskiego pt. Proszę o wiarę, połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu i Apelem Jasnogórskim w intencji Ojca Świętego. W świecie pełnym przemocy i antywartości potrzebne są człowiekowi czytelne drogowskazy. O nich mówi Ojciec Święty, podkreślając, że jeśli naprawdę chcemy podążać za Chrystusem, jeśli chcemy, aby nasza miłość do Niego wzrastała, to musimy być wierni modlitwie. Modlitwa jest kluczem do życia w Chrystusie. Bez niej nasza wiara i miłość będą zamierać. Zadaniem dorosłych jest wychowanie swoich dzieci ku wartościom. Toteż właśnie młodzi, słowami poety ks. Jana Twardowskiego, mówili o modlitwie, wierze i miłości do Chrystusa i drugiego człowieka. Słuchając strof poezji przeplatanych pięknymi pieśniami w wykonaniu zespołu „Hosanna” pod kierownictwem wikariusza ks. Karola Schmidta, parafianie uczestniczący w tym listopadowym wieczorze skupienia, pełnym zadumy i refleksji, mogli się przekonać, iż modlitwa naprawdę może zmienić nasze życie, trzeba tylko myśli i serca skierować do Pana. Na zakończenie ks. kan. Marian Wiśniewski, proboszcz parafii, podziękował Księżom Wikariuszom i młodzieży za przekazanie wartości, które są istotnym fundamentem do budowania bezpiecznego życia dla nas. Każdy następny 16. dzień miesiąca na trwałe zapisze się już na kartach naszej parafii, młodzież bowiem postanowiła pamiętać o naszym rodaku Janie Pawle II w comiesięcznych modlitewnych wieczorach skupienia.

Ewa Rogozińska

Dekanaty toruńskie

Oratorium ma już 10 lat

Reklama

Swoje dziesiąte urodziny obchodziło Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu przy kościele św. Michała Archanioła na Rybakach. W sobotę 8 listopada odbyła się uroczystość jubileuszowa. Rozpoczęła się Eucharystią, której przewodniczył ojciec generał Zgromadzenia św. Michała Archanioła - ks. Kazimierz Tomaszewski. W koncelebrze wzięli też udział: radca generalny Zgromadzenia - ks. Piotr Prusakiewicz, ekonom generalny - ks. Stanisław Morawski, proboszcz tutejszej parafii - ks. Piotr Bieniek, dyrektor Oratorium - ks. Józef Gibała oraz inni michalici i księża z wielu parafii.
Liturgię Słowa oraz procesję z darami przygotowały dzieci i młodzież z Oratorium. Przed Mszą św. wszystkich przybyłych gości, z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim, powitał proboszcz ks. Piotr Bieniek. Słowo Boże wygłosił ks. Piotr Prusakiewicz. W homilii nawiązał on do słów Chrystusa: „Wy jesteście solą ziemi”. To stwierdzenie odnosiło się do nauczycieli i wychowawców, którzy mają inspirować dzieci i młodzież do wiary, nadziei i miłości, jak i do wychowanków Oratorium, którzy postawą i przykładem mają ewangelizować środowisko rówieśników, a nawet dorosłych. Ks. Piotr podkreślił, że kadra Oratorium z jego dyrektorem ks. Józefem Gibałą na czele robi wszystko, aby dać dzieciom miłość i ciepło, stworzyć dla nich na Rybakach drugi dom.
Po Mszy św. rozpoczęły się uroczystości w sali Jana Pawła II. Zebranych gości powitali kolejno dyrektor ks. Józef Gibała, ojciec generał Kazimierz Tomaszewski i Prezydent Torunia. Zarówno Ojciec Generał, jak i prezydent Michał Zaleski podkreślali zasługi placówki opiekuńczo-wychowawczej, która zrobiła tak wiele dla dzieci z Bydgoskiego Przedmieścia i całego Torunia. W uroczystościach udział wzięli również przedstawiciele innych oratoriów, m. in.: s. Zygmunta Kaszuba ze Skarpy - dyrektor Centrum Pielęgnacji, o. Wiesław Broda, redemptorysta - dyrektor świetlicy parafialnej „Marcelinek”, ks. Daniel Adamowicz - dyrektor Toruńskiego Centrum Caritas, przedstawiciele Wydziałów Edukacji i Sportu, Zdrowia, Kultury, MOPR-u, Komendy Miejskiej Policji, księża michalici pracujący w Toruniu oraz dzieci i młodzież - wychowankowie michalickiego Oratorium. Byli też obecni członkowie i władze Stowarzyszenia Opieki nad Dziećmi Opuszczonymi, którzy wspierając kadrę Oratorium w jej działaniach, są w gronie wychowawców i nauczycieli, prowadzą księgowość, dbają o wyżywienie dzieci, prowadzą koła zainteresowań. Obecni byli sponsorzy, bez których wsparcia placówka nie mogłaby istnieć.
Część naukową uroczystości rozpoczął wykład Anny Lewandowskiej, wicedyrektor Oratorium, która przedstawiła rys historyczny placówki. Omówiła początki ośrodka, jego stan dzisiejszy i perspektywy, przypomniała kolejnych dyrektorów i księży proboszczów, pod których opieką Oratorium działa już 10 lat. Wyraziła nadzieję na dalsze istnienie i rozwój placówki, tak potrzebnej dzieciom i młodzieży z rodzin trudnych i ubogich. Sama zresztą od 10 lat działa w Oratorium i jest jego dobrym duchem. Z kolei ks. dr hab. Czesław Kustra, wykładowca UMK i WSD, poprzedni proboszcz parafii Michalitów, za którego kadencji powstało Oratorium, wygłosił wykład pt. Opieka nad dzieckiem na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX w. Następnie ks. prof. dr hab. Jerzy Bagrowicz mówił o tym, że młodzież jest troską i nadzieją Kościoła, a swoje wystąpienie oparł na własnych obserwacjach i przemyśleniach, a ponadto na wypowiedziach Ojca Świętego Jana Pawła II.
Zebrani na uroczystym jubileuszu obejrzeli też na ekranie film o działalności Oratorium oraz usłyszeli wypowiedzi znanych ludzi na temat naszej placówki. Wypowiadali się m. in. bp Andrzej Suski, prezydent Torunia Michał Zaleski i wielu innych. Swoje gratulacje i uwagi przekazali też przedstawiciele innych oratoriów, goście z wydziałów Urzędu Miasta i Kuratorium Oświaty i Sportu oraz sponsorzy.
Dzieci i młodzież przedstawiły program artystyczny pt. Od dzieci można się wiele nauczyć i Taniec kwiatów. To one były podmiotem obrad, ale w ten dzień także obsługiwały dorosłych (konferansjer, kelnerzy, służba informacyjna itp.), dziękując im w ten sposób za pomoc i opiekę, będąc po prostu współgospodarzami uroczystości.

Ks. Józef Gibała - Dyrektor Oratorium

Wkrótce

28 grudnia o godz. 17.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu odbędzie się Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Thorunienses” pod dyrekcją Romana Gruczy, przy akompaniamencie Aleksandry Grucza-Rogalskiej. Wstęp wolny. Koncert zainauguruje cykl występów Chóru z okazji jubileuszu jego 10-lecia.

Rodzinny wieczór kolęd

W Niedzielę Świętej Rodziny, czyli 28 grudnia, zapraszamy wszystkie rodziny do wspólnego przeżywania bożonarodzeniowej radości przy śpiewie kolęd i pastorałek. To wyjątkowa okazja do głębszego wniknięcia w tajemnicę betlejemskiej stajenki i odkrycia, jak bardzo nowo narodzone Dziecię wprowadza pokój w atmosferę naszych rodzin.
Rodzinny wieczór kolęd ma tę chrześcijańską radość zaszczepić w sercach małych i dużych osób. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00 w sali Jana Pawła II przy kościele św. Michała Archanioła na Rybakach w Toruniu. Z koncertem kolęd wystąpi zespół „Claritas” wraz z dziećmi tworzącymi scholę „Portamus Gaudium” z parafii katedralnej Świętych Janów pod dyr. Agnieszki Brzezińskiej.
Będzie czas nie tylko na wysłuchanie kolęd nowszych i starszych, poznanie ich ukrytych treści i historii, ale także sposobność do wspólnego rodzinnego wykonania kolęd podczas konkursu. Nic przecież tak nie jednoczy rodzin, jak wspólny śpiew, w którym chwali się Zbawiciela.
Wszystkich serdecznie zaprasza do uczestnictwa w Wieczorze Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: Rok Święty to czas łaski, nadziei i przebaczenia

2024-12-29 20:01

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

rok jubileuszowy

1000‑lecie koronacji

Archidiecezja Gnieźnieńska

Prymas Polski abp Wojciech Polak

Prymas Polski abp Wojciech Polak

„Rok Święty to czas łaski, nadziei i przebaczenia. Pójdziemy drogami, które wyznacza nam ten święty czas. I niech będą to zawsze drogi prowadzące na spotkanie z Jezusem” - mówił abp Wojciech Polak podczas inauguracji Roku Jubileuszowego w katedrze gnieźnieńskiej. Prymas przypomniał, że to także rok ważnych rocznic historycznych: 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich w Gnieźnie oraz 1025-lecia istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej, najstarszej na ziemiach polskich.

Podobnie jak we wszystkich katedrach świata, w katedrze w Gnieźnie inauguracja Roku Jubileuszowego odbyła się w Niedzielę Świętej Rodziny 29 grudnia i poprzedzona była krótkim nabożeństwem w pobliskim kościele ojców franciszkanów. Stamtąd, za krzyżem, duchowni, osoby konsekrowane i świeccy przeszli w procesji do bazyliki, w której bramie, słynnych Drzwiach Gnieźnieńskich, abp Wojciech Polak ukazał krzyż intonując wielkopiątkową antyfonę „Oto drzewo Krzyża”. Następnie, już w świątyni, odbyło się błogosławieństwo wody, którą wierni zostali pokropieni na pamiątkę chrztu świętego.
CZYTAJ DALEJ

Szef PSP: w zawalonej kamienicy w Cieszynie zostały znalezione dwie osoby

2024-12-30 07:13

[ TEMATY ]

Cieszyn

PAP/Michał Meissner

Zakończyła się akcja ratownicza w zawalonej kamienicy w Cieszynie. Jak poinformował w niedzielę przed północą szef PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski, na miejscu znaleziono dwie osoby: jedną po godz. 21. a drugą o 23.10. Dodał, że oznak życia u tych osób nie było.

W czasie briefingu prasowego szef PSP nadbryg. Mariusza Feltynowski poinformował, że faza działań ratowniczych na miejscu katastrofy, do której doszło nad ranem w Cieszynie została zakończona.
CZYTAJ DALEJ

Noc chwały, Sylwester z wartościami. Propozycji dla chrześcijan jest sporo

2024-12-30 14:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wspólnota

sylwester po chrześcijańsku

noch chwały

Adobe Stock

Dobra zabawa w Sylwestra po chrześcijańsku

Dobra zabawa w Sylwestra po chrześcijańsku

Modlitwa, Msza Święta, wieczór uwielbienia i zabawa w trzeźwej atmosferze - tak można spędzić ostatnią noc roku w duchu chrześcijańskich wartości. 31 grudnia wiele wspólnot, parafii i domów rekolekcyjnych zaprasza katolików na organizowane przez siebie sylwestrowe wydarzenia.

Zabawa bez alkoholu
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję