Reklama

Niedziela w Warszawie

Bł. Frassati w Warszawie od 16 lipca

Od kościoła św. Dominika na Służewie rozpocznie się 16 lipca warszawski etap peregrynacji relikwii patrona Światowych Dni Młodzieży - bł. Piotra Jerzego Frassatiego. Ten świecki dominikanin, patron młodzieży i studentów, przez Jana Pawła II nazwany "człowiekiem ośmiu błogosławieństw" peregrynuje po Polsce od wtorku, 12 lipca. Relikwie będą w 10 miastach a ostatni etap tej wyjątkowej pielgrzymki to Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

[ TEMATY ]

Warszawa

Anna Przewoźnik

Przyjęcie relikwii bł. Pier Giorgio Frassatiego w Rybniku

Przyjęcie relikwii bł. Pier Giorgio Frassatiego w Rybniku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Bądźcie jak Frassati” – zachęca papież Franciszek w orędziu na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. To jeden z impulsów, które sprawiły, że wyjątkowy relikwiarz – trumna z ciałem Błogosławionego – przyjedzie do Krakowa, podobnie jak w 2008 r. na spotkanie młodych w Sydney. Tym razem jednak w drodze do Krakowa relikwie odbędą unikalną pielgrzymkę po Polsce. Przez dwa dni – 16 i 17 lipca – będą przebywać w Warszawie - w kościele oo. dominikanów na warszawskim Służewie i w kościele akademickim św. Anny.

W słowie skierowanym do wiernych przed zbliżającą się peregrynacją kard. Kazimierz Nycz napisał: „Szczególnie serdeczne zaproszenie kieruję do młodzieży, studentów, wolontariuszy i wszystkich osób, które na różne sposoby włączają się w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży na terenie naszej Archidiecezji. Skorzystajmy z tej niepowtarzalnej okazji, aby w weekend bezpośrednio poprzedzający przyjazd pielgrzymów, pomimo wielu zajęć i zadań, zatrzymać się przy świadku Chrystusa. Zainspirujmy się jego przykładem i powierzmy nasze sprawy wstawiennictwu błogosławionego tercjarza dominikańskiego. Prośmy o dobre owoce spotkania w Krakowie i pielgrzymki papieża Franciszka do naszej Ojczyzny”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Frassati swoje powołanie realizował jako świecki dominikanin. Z tego właśnie powodu jego relikwie zostaną przywiezione najpierw do kościoła św. Dominika przy ul. Dominikańskiej 2 na warszawskim Służewie. Już teraz na placu przed kościołem dostępna jest plenerowa wystawa, prezentująca sylwetkę bł. Piotra Jerzego. Przygotowali ją świeccy dominikanie z tworzącej się przy klasztorze na Służewie nowej fraterni. Wystawa będzie dostępna do września.

Peregrynacja relikwii rozpocznie się na Służewie w sobotę, 16 lipca, uroczystą Mszą sprawowaną w południe z udziałem świeckich Zakonu Kaznodziejskiego. Po Mszy św. dominikanie zapraszają na konferencję o. Krzysztofa Pałysa OP pt. "Błogosławieni ubodzy w duchu, do nich należy Królestwo Niebieskie". Odbędzie się także nabożeństwo światła. Po południu, wieczorem i przez całą noc zaplanowano kolejne konferencje, Msze święte, nieszpory, czuwanie i możliwość cichej modlitwy przy relikwiach Frassatiego. Na Mszy sprawowanej przez abp. Henryka Hosera SAC oraz podczas wieczoru uwielbienia przy relikwiach zgromadzi się młodzież z Warszawy i osoby zaangażowane w organizację Dni w Diecezjach. Msza o północy będzie sprawowana w zgłoszonych intencjach, które można nadal nadsyłać na adres frassati@dominikanie.pl.

Reklama

Przez całą będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, a podczas niej odmawiany będzie różaniec z bł. Pier Giorgio Frassatim. O 6.00 rano zaplanowano jutrznię, a o 9.30 uroczysta Msza św. na zakończenie peregrynacji.

W niedzielę, 17 lipca, trumna z ciałem błogosławionego przed południem zostanie przewieziona do kościoła akademickiego św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Również tam przez cały dzień będzie trwać modlitwa do patrona młodzieży. Tam zaplanowano trzy Msze św. - o 12.00 w intencji rodzin, o 15.00 i 21.00 akademicką. O godz. 18.00 przy trumnie z ciałem błogosławionego będą modlili się studenci z diecezji warszawsko-praskiej a przez całą noc będzie trwała cicha adoracja przy relikwiach.

18 lipca jego relikwie wyruszą w dalszą drogę do Lublina. 23 lipca dotrą do Krakowa, gdzie pozostaną do 31 lipca i będą obecne podczas Światowych Dni Młodzieży.

Szczegółowy plan pobytu relikwii bł. Pier Giorgio Frassatiego w Warszawie można znaleźć na stronie frassati.dominikanie.pl/warszawa i na facebooku pod adresem www.idz.do/frassati.

Pier Giorgio (Piotr Jerzy) Frassati urodził się w zamożnej włoskiej rodzinie w 1901 roku. Jego ojciec, Alfredo, był założycielem i właścicielem turyńskiej La Stampy. Swoje krótkie życie Pier Giorgio poświęcił czynieniu miłosierdzia. Nie tylko materialnie opiekował się biedakami, chorymi i opuszczonymi mieszkańcami miasta, ale także dbał o ich powrót do Boga i sakramentów. Jak zauważył papież Franciszek, „Frassati ofiarowywał potrzebującym o wiele więcej niż dary materialne: dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania”.

Reklama

Pier Giorgio był człowiekiem głębokiej modlitwy. W wieku 13 lat podjął praktykę codziennej Komunii świętej, co w tamtym czasie było wciąż jeszcze nowością w Kościele. Cechował się poczuciem humoru, niezwykłą skromnością i dystansem do siebie. Mimo że fałszował jak mało kto – śpiewał często i głośno. Był bardzo wysportowany; najbardziej kochał wspinaczkę górską i regularnie organizował z przyjaciółmi wyprawy na alpejskie szczyty. Świadomie wybrał życie osoby świeckiej, bo chciał w ten sposób być bliżej ludzi, którzy nie spotkali jeszcze Chrystusa.

Zmarł w wieku zaledwie 24 lat – zaraził się od jednego z podopiecznych chorobą Heinego-Medina. Święty Jan Paweł II nazwał go „człowiekiem ośmiu błogosławieństw”, stawiając go młodym ludziom za wzór. To on beatyfikował Frassatiego w maju 1990 r. Jak stwierdzono podczas procesu beatyfikacyjnego, ciało Pier Giorgia mimo upływu lat nie uległo rozkładowi.

2016-07-13 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: za miesiąc prezentacja „15 Zasad Przywództwa Papieża Franciszka”

[ TEMATY ]

Warszawa

biznes

Przyszli liderzy świata biznesu, kultury, sportu, nauki i organizacji non-profit mają szansę na zdobycie wyjątkowych umiejętności i kontaktów. Chodzi o program Masterclass organizowany przez Fundację Twórczości Narodowej (CTN) i Papieską Radę ds. Kultury. 16 stycznia w Warszawie o godz. 18.00 odbędzie się prezentacja „15 Zasad Przywództwa Papieża Franciszka”, które są podstawą projektu.

Prezentacja projektu odbędzie się w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19. Wezmą w niej udział m.in. prof. Jerzy Bralczyk, abp Grzegorz Ryś, prof. Krzysztof Meissner. Patronem honorowym programu jest kard. Kazimierz Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

[ TEMATY ]

premier

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Premier wydał we wtorek zarządzenie ws. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce w latach 2004-2024. Jej szefem będzie szef SKW gen. Jarosław Stróżyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję