Reklama

Polska

Radom: pogrzeb abp. Zygmunta Zimowskiego

W Radomiu odbyły się uroczystości pogrzebowe abp. Zygmunta Zimowskiego, byłego ordynariusza diecezji radomskiej, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Mszy świętej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Abp Zimowski został pochowany w radomskiej katedrze.

[ TEMATY ]

pogrzeb

abp Zygmunt Zimowski

Flickrepiskopat.com

Pogrzeb abp. Zygmunta Zimowskiego w katdrze radomskiej

Pogrzeb abp. Zygmunta Zimowskiego w katdrze radomskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W koncelebrze uczestniczyło ponad 60 biskupów, arcybiskupów i kardynałów m.in. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz, abp Wojciech Polak, Prymas Polski, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Konrad Krajewski - jałmużnik papieski.

Prezydenta Polski reprezentowali: minister Małgorzata Sadurska, szefowa kancelarii i minister Adam Kwiatkowski. W uroczystości uczestniczył Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP, liczni parlamentarzyści i samorządowcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Witając wiernych biskup radomski Henryk Tomasik przypomniał hasło posługi pasterskiej abp. Zygmunta Zimowskiego "Non ministrari sed ministrare" (Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć). - Z tą dewizą przekroczył ksiądz arcybiskup Zygmunt Zimowski progi tej katedry, przyjmując święcenia biskupie i obejmując misję biskupa radomskiego - mówił biskup Henryk Tomasik.

Telegram z Watykanu, wystosowany w imieniu papieża odczytał abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski. "Niech umocnieniem będą słowa św. Jana Apostoła z Księgi Apokalipsy: Błogosławieni, którzy w Panu umierają - już teraz. Zaiste, mówi Duch, niech odpoczną od swoich mozołów, bo idą wraz z nimi ich czyny". Pod listem podpisał się ks. prał. Paolo Borgio, asesor ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. "Chrześcijańska nadzieja związania ściśle z Chrystusem każe nam patrzeć na cierpienie i śmierć księdza arcybiskupa przez pryzmat prawdy o życiu wiecznym. W tę Eucharystię wpisujemy piękno człowieczeństwa, które przez Boga było dane księdzu arcybiskupowi, który żył, aby służyć" - mówił abp Wacław Depo.

Flickrepiskopat.com

Reklama

Pogrzeb abp. Zygmunta Zimowskiego w katdrze radomskiej

Pogrzeb abp. Zygmunta Zimowskiego w katdrze radomskiej

Na koniec liturgii pogrzebowej głos zabrali: w imieniu Prezydenta Polski minister Małgorzata Sadurska, szefowa kancelarii, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, regens Penitencjarii Apostolskiej prał. Krzysztof Nykiel, Katarzyna i Tomasz Citak, rodzina ks. abpa Zygmunta Zimowskiego oraz ks. Jean-Marie Mate Musivi Mupendawatu z Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Prezydent Andrzej Duda w liście, który odczytała minister Małgorzata Sadurska, szefowa kancelarii napisał, że abp. Zygmunt Zimowski był bliskim współpracownikiem trzech papieży: św. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. - całe życie, trud i postawa śp. księdza arcybiskupa były dosłowne katolickie, czyli powszechne. Pragnął w pełni oddać się Bogu, potrzebom Kościoła i bliźnich, dlatego stał wszystkim dla wszystkich - napisał prezydent RP.

Abpa Zimowskiego pożegnał również przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. - Jego słowa i czyny tworzyły jego historię. Budował tradycję Kościoła zachowując to co istotnie i rozwijają, pogłębiając ją na każdym kroku, korzystając przy tym ze swojego bogatego doświadczenia wiary i rozumu. Dziękujemy za dzieło jego w Konferencji Episkopatu Polski - mówił abp Gądecki.

Natomiast regens Penitencjarii Apostolskiej prał. Krzysztof Nykiel dziękował za posługę abp. Zygmunta Zimowskiego w Kościele. - Dziękujemy za całe jego piękne i szlachetne ziemskie życie, przeżyte w poczuciu służby Bogu, Kościołowi i każdemu człowiekowi, które ukoronował własnym cierpieniem, kończąc ziemską pielgrzymkę 12 lipca 2016 roku, w Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia - mówił ks. Nykiel. Nazwał abpa Zimowskiego "wielkim orędownikiem cywilizacji miłości i życia na wzór św. Jana Pawła II".

Głos zabrała także rodzina ks. abpa Zygmunta Zimowskiego - Katarzyna i Tomasz Citak. W trakcie przemówienia przywołano motto zmarłego biskupa-seniora diecezji radomskiej: Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć.

Reklama

Ciało biskupa-seniora diecezji radomskiej spoczęło w katedrze. W kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej została przygotowana pod posadzką specjalna nisza grobowa. Transmisję na żywo przeprowadziła m.in. TVP1 i Radio Plus Radom.

Arcybiskup Zygmunt Zimowski urodził się 7 kwietnia 1949 r. w Kupieninie na terenie parafii Mędrzechów w diecezji tarnowskiej. Rodzicami jego byli Stanisław i Maria z domu Nowakowska. W Mędrzechowie uczęszczał do szkoły podstawowej, z kolei liceum ogólnokształcące ukończył w Dąbrowie Tarnowskiej w 1967 r. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, które ukończył przyjmując w Tarnowie 27 maja 1973 r. święcenia kapłańskie z rąk bp. Jerzego Ablewicza, ordynariusza tarnowskiego. Po święceniach został mianowany wikariuszem parafii pw. św. Elżbiety w Starym Sączu. W roku 1975 skierowany został na studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam uzyskał licencjat z teologii. Następnie kontynuował studia w Innsbrucku w Austrii.

Ten etap studiów zakończył w roku 1982 uzyskując doktorat z teologii dogmatycznej na fakultecie teologicznym Uniwersytetu Leopolda Franciszka. Od 1 lutego 1983 r. rozpoczął pracę w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Biskupem radomskim został mianowany przez Jana Pawła II w Wielki Czwartek 28 marca 2002 r. Uroczysta konsekracja biskupia i ingres odbyły się 25 maja 2002 r. w radomskiej katedrze. Głównym konsekratorem był kard. Joseph Ratzinger, póniejszy papież Benedykt XVI. Był m.in. członkiem Rady Stałej KEP i delegatem delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji. 30 czerwca 2008 r. otrzymał doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 9 listopada 2008 roku odznaczony przez Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zaangażowanie na rzecz ratowania żydowskich zabytków cmentarnych. 18 kwietnia 2009 r. papież Benedykt XVI mianował bp. Zygmunta Zimowskiego przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, wynosząc go równocześnie do godności arcybiskupiej i zwalniając z posługi biskupiej w Radomiu. 4 maja 2011 Benedykt XVI włączył go do gremium członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a 28 lipca 2012 Kongregacji ds. Biskupów. Od 2014 r. abp Zimowski zmagał się z chorobą nowotworową. Ostatnie dni przebywał w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie zmarł 12 lipca.

2016-07-19 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przesłał orędzie z okazji pogrzebu ormiańskiego patriarchy katolickiego Nersesa Bedrosa XIX

[ TEMATY ]

pogrzeb

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o powrocie do Domu Ojca naszego umiłowanego brata w Chrystusie, Jego Eminencji Nersesa Bedrosa XIX Tarmouniego, patriarchy Cylicji dla Ormian – napisał Franciszek w orędziu z okazji pogrzebu głowy Ormiańskiego Kościoła Katolickiego. Patriarcha zmarł nagle w Libanie 25 czerwca w wieku 75 lat, a jego pogrzeb odbył się 30 tegoż miesiąca w katedrze św. Grzegorza i Eliasza w Bejrucie. Przesłanie odczytał papieski wysłannik na te obrzędy prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri.

Wspominając zmarłego Ojciec Święty przywołał jego obecność wraz z towarzyszącymi mu biskupami i wiernymi na kwietniowych uroczystościach w Rzymie dla upamiętnienia setnej rocznicy ludobójstwa Ormian i ogłoszenia św. Grzegorza z Nareku doktorem Kościoła Powszechnego.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

[ TEMATY ]

Warszawa

sanktuarium

św. Andrzej Bobola

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Joanna Operacz (KAI): Czy w sanktuarium św. Andrzeja Boboli widać, że ten XVII-wieczny męczennik jest popularnym świętym? Czy jest bliski ludziom?

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Porównuję to do sytuacji duchowej, w której wielu mówi, że nie potrzebujemy wiary, religii, czy duchowych wartości, skupiając się wyłącznie na edukacji i umiejętnościach praktycznych. Jednak gdy życie stawia nas przed trudnymi wyzwaniami, okazuje się, że brak tych wartości odczuwamy najbardziej. W odcinku opowiem także o Sigrid Undset, noblistce, która mimo ateistycznego wychowania, odnalazła swoją duchową drogę, co znacząco wpłynęło na jej życie i twórczość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję