Reklama

Niedziela Wrocławska

Niezwykłe odkrycie w katedrze wrocławskiej

Poszukiwany od 70 lat obraz Madonny z Dzieciątkiem, uważany za jedną z największych strat powojennych, został właśnie odnaleziony. Czy po specjalistycznej renowacji obraz znów ozdobi kaplicę mariacką?

[ TEMATY ]

katedra

Piotr Pelc, archiwum Katedry Wrocławskiej

Odnaleziony obraz, kopia z wrocławskiej katedry (z lewej), oryginał Madonna z Dzieciątkiem

Odnaleziony obraz, kopia z wrocławskiej katedry (z lewej), oryginał Madonna z Dzieciątkiem

Podczas prac konserwatorskich, przeprowadzanych w katedrze wrocławskiej, odnaleziony został niezwykły obraz, którego historia sięga XVII wieku – datowany dokładnie na 1627 rok portret Madonny z Dzieciątkiem. Obraz od zakończenia II wojny światowej uważano za zaginiony, kiedy po oblężeniu przez Armie Czerwoną twierdzy Wrocław wiosną 1945 r. wrocławska katedra została w 70 procentach zniszczona.

– Ogromne zniszczenia, jakie poniosła katedra podczas II wojny światowej nie dawały szans na odnalezienie wielu jej skarbów – mówi proboszcz ks. Paweł Cembrowicz. – Także i ten obraz, o którym wiadomo było, że zdobił kaplicę mariacką katedry, uważany był za zaginiony. Pozostało po nim tylko puste miejsce i hak, na którym był zawieszony.

Znalezisko zidentyfikował konserwator Piotr Pelc, który pracuje w ekipie konserwatorów Jolanty Marosik m.in. przy renowacji epitafium biskupa Jerina. – To pierwsze w moim życiu tak ważne odkrycie – mówi konserwator. – Znalezienie tego obrazu nie dawało mi spokoju. Zrobiłem dokładną dokumentację i całą noc szukałem w źródłach, kontrastując zdjęcia, szukając śladu. Najpierw zafrapował mnie zarys postaci na obrazie: po dokładnym obejrzeniu dało się zauważyć, że to bardzo dobra szkoła malarska, na pewno nie śląska, zatem obraz mógł być wykonany na specjalne zamówienie i sprowadzony do Wrocławia – opowiada Piotr Pelc.

Kolejnym śladem, jaki zwrócił uwagę konserwatora stary obraz w prostych ramach, było samo płótno. – Splot materiału wskazuje, że jest to ręcznie tkane płótno, z pewnością nie maszynowo, co wskazywałoby na XIX wiek.

Swoimi przypuszczeniami Piotr Pelc podzielił się z dr. Tomaszem Mikołajczakiem. Wspólnie ustalili, że obraz rzeczywiście pochodzi z 1627 r. i może być kopią portretu Madonny z Dzieciątkiem flamandzkiego malarza Rogiera van der Weidena (1400-1464), który malował 200 lat wcześniej. Obraz ufundował wrocławskiej katedrze kanonik Nicolaus von Troilo (1582-1640), barwna postać w historii Wrocławia, bogaty mecenas wielu dzieł na Ostrowie Tumskim.

Reklama

Znalezisko po 70 latach jest ogromną radością dla gospodarza katedry i konserwatora: – To ogromna radość, że obraz, traktowany jako największa strata powojenna, odnalazł się – mówi Piotr Pelc.

Dotychczas obraz był złożony w jednym z magazynów, wśród wielu innych pozostałości i nie jest w zbyt dobrym stanie. O znalezisku został natychmiast powiadomiony metropolita wrocławski abp Józef Kupny. – Aktualnie obraz został zabezpieczony, a kolejnym krokiem będzie jego renowacja i starania o zdobycie środków na ten cel – mówi proboszcz katedry ks. Piotr Cembrowicz.

2016-08-01 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adoracja w katedrze w łączności z Ojcem Świętym

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

katedra

adoracja

Ks. Mariusz Frukacz

„Nie ma Kościoła bez Eucharystii. Eucharystia buduje Kościół. Ona buduje jedność”- mówił abp Wacław Depo. 2 czerwca metropolita częstochowski przewodniczył adoracji Najświętszego Sakramentu i uroczystym Nieszporom w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie w ramach Ogólnoświatowej Adoracji Eucharystycznej pod hasłem „Jeden Pan, Jedna Wiara”, w łączności z papieżem Franciszkiem.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję