Reklama

Świat

Ciąg dalszy Światowych Dni Młodzieży na drogach Europy

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Joanna Łukaszuk-Ritter

Po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży 2016 pielgrzymi z całego świata rozjeżdżaja się do swoich krajów. Niektórzy kontynuują podróż po Europie odwiedzając po drodze inne miasta. Do takich należy Wiedeń. Od 1 sierpnia w stolicy Austrii panuje szczególna atmosfera. Ulicami miasta przemieszczają się liczne grupy uczestników ŚDM łatwo rozpoznawalnych po kolorowych plecakach, koszulkach z orłem polskim czy herbem Krakowa.

Zadowoleni, szczęśliwi i uśmiechnięci zachęcają Wiedeńczyków i turystów do wspólnch śpiewów, tańców i zabawy przekazując im swój entuzjazm i energię zaczerpniete z miłości do Boga. Spontanicznie dzielą się swoimi przeżyciami ze spotkań z papieżem Franciszkiem a przede wszystkim w niezwykły sposób dają świadectwo swojej wierze. Tak odpowiadają na apel papieża Franciszka, który wzywał młodzież do aktywnego przeżywania chrzescijaństwa. Szacuje się, że przed i po ŚDM do Wiednia zawitało około 10 tyś. młodych ludzi, m. in. z Australii, Ameryki Półnicnej i Południowej oraz z Azji i Europy.

Najliczniejsze grupy to Włosi, (3.000), Hiszpanie (2.800) i Francuzi (2.600). Pielgrzymom towarzyszy 27 biskupów, z tego 22 z Hiszpanii. 19 lipca pod przewodnictwem kard. Christopha Schönborna odbyła się w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana Msza św. dla 4 tyś. pielgrzymów z całego świata.

Joanna Łukaszuk-Ritter

2016-08-04 09:50

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Suchodolski w Rzymie: współpraca wszystkich diecezji i wspólnot owocem przygotowań ŚDM w Polsce

[ TEMATY ]

ŚDM

Fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl

Ważnym owocem przygotowań i przeżywania ŚDM w Polsce było budowanie jedności i współpraca młodych ludzi ze wszystkich polskich diecezji - mówił ks. Grzegorz Suchodolski, wieloletni dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, podsumowując w Rzymie owoce pastoralne przygotowań do ŚDM w polskim Kościele.

Podsumowując czas przygotowań do Dni w Diecezjach i ŚDM Kraków 2016, ks. Suchodolski podkreślił, że polskie przygotowania do ŚDM rozpoczęły się na plaży Copacabana, kiedy papież Franciszek ogłosił na zakończenie ŚDM Rio 2013, że kolejne spotkanie odbędzie się w Polsce. Jak zaznaczył, błogosławieństwem dla duszpasterstwa młodzieży w Polsce okazał się fakt, że począwszy od wspólnego świętowania na plaży Copacabana, cały okres przygotowań był okresem współpracy wszystkich diecezji, ruchów i wspólnot.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

[ TEMATY ]

premier

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę" - napisał szef rządu na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję