Reklama

Polska

Świętowanie młodych

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

ŚDM

S. Maria Adriana Kotowicz, niepokalanka

Piękne były XXXI Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Zgromadzeni w Polsce na zaproszenie papieża Franciszka młodzi pielgrzymi ze wszystkich kontynentów ukazali Europie i światu wielki dar swojej wiary.

Reklama

Każdy Światowy Dzień Młodzieży ma swoją tematykę, którą określa Ojciec Święty. Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży odbywały się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).

Po świecie wraz młodzieżą pielgrzymowały dwa symbole – Krzyż Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia z 1983 r. oraz Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Te symbole towarzyszą młodzieży podczas Wydarzeń Centralnych ŚDM, a w czasie przygotowań pielgrzymują po kraju, który organizuje spotkanie, wskazując na prawdziwy cel spotkań – coraz głębsze poznawanie Jezusa w Tajemnicy Odkupienia oraz zawierzenie swego życia opiece Matki Bożej. Pielgrzymkę po Polsce przed ŚDM w Krakowie symbole rozpoczęły w Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014 r., kiedy Ojciec Święty Franciszek przekazał je w Rzymie polskiej młodzieży. Natomiast Szymanów nawiedziły 27 września 2015 r., wtedy to wszyscy się zgromadzili się na modlitwie.

Młodzież z naszej parafii w liczbie 32 osoby - zarejestrowała się jako tancerze ledniccy. Już w styczniu bieżącego roku młodzi zostali zaproszeni przez głównych wodzirejów lednickich, aby służyć na ŚDM, by pokazać, jak śpiewem i tańcem możemy chwalić Pana.

Reklama

Młodzi z Szymanowa do Krakowa wraz z Ks. Robertem, proboszczem parafii Szymanów, i s. Adrianą, katechetką, wyruszyli 25 lipca 2016 r. specjalnym pociągiem o nazwie "Betlejem", gdzie każdy miał miejsce siedzące. Podróż minęła szybko i radośnie. Naszym miejscem zamieszkania na ten tydzień była duża szkoła LO im. Adama Mickiewicza na ulicy Wąskiej 7. Sale lekcyjne zostały zamienione na sypialnie, były nawet łóżka polowe, warto zaznaczyć, że codziennie gorąca woda, prysznice, po prostu warunki idealne. Mieszkali z nami także tancerze z innych miejscowości, razem stworzyliśmy wspólnotę tancerzy lednickich w liczbie 620 osób. Na próbach tańca uczyliśmy się nowych układów do pieśni lednickich. Śniadania (przygotowywane przez organizatorów) spożywaliśmy w szkole, natomiast na obiady i kolacje chodziliśmy do wyznaczonych przez organizatorów restauracji, gdzie każdy mógł najeść się do syta. Zaraz po przybyciu do Krakowa zostaliśmy wyposażeni w pakiety pielgrzyma, które zawierały; modlitewnik, przewodnik pielgrzyma, książki o Bożym Miłosierdziu, mapę miasta Krakowa oraz pelerynę od deszczu. Wszystko to mieściło się w plecaku z logo ŚDM. Codziennie gromadziliśmy się na modlitwie porannej zwanej jutrznią. W różnych kościołach uczestniczyliśmy w Eucharystii, słuchaliśmy głoszonych katechez. Niesamowite i bardzo poruszające były świadectwa ludzi młodych, którzy opowiadali o swoich powrotach do Pana Boga. Wieczorem, wracając z uroczystości, śpiewaliśmy pieśni i tańczyliśmy na ulicach Krakowa. To był prawdziwy raban młodych. Niesamowita atmosfera! Największym przeżyciem było spotkanie z papieżem Franciszkiem, widzieliśmy go na wyciągniecie ręki. A w sobotę wieczorem staliśmy całą grupą tancerzy na zapleczu ołtarza śpiewając słowa pieśni "Tak, tak Panie, Ty wiesz, że Cię kocham". Papież wysiadając z samochodu, słuchał i patrzył na nas, udzielając błogosławieństwa.

W całym Krakowie panowała radosna, przyjazna atmosfera. Spontaniczne rozmowy w tramwajach i autobusach, wymiana uśmiechów i uściski dłoni, przybijanie "piątek”, wspólne tańce i śpiewy. To wszystko połączyło nas w jedną Bożą rodzinę należącą do wspólnoty Kościoła. Spokojny na co dzień Kraków stał się podczas ŚDM największym Kościołem i festiwalem świata. Wróciliśmy do Szymanowa zmęczeni, ale umocnieni i bardzo szczęśliwi, z pewnością to wydarzenie zapamiętamy do końca życia.

Był to niewątpliwie czas spotkań z Chrystusem i odkrywania radości dzielenia się świadectwem wiary. Dziękuję naszej młodzieży za trud i poświęcenie związane z uczestnictwem w próbach tańca i śpiewów lednickich na ŚDM, które trwały prawie rok.

2016-08-24 21:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła językowa – razem mimo różnic

Niedziela łódzka 9/2019, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM

Piotr Drzewiecki

Młodzi chcą się rozwijać i wspólnie spędzać czas

Młodzi chcą się rozwijać i wspólnie spędzać czas

Światowe Dni Młodzieży to jedno z doświadczeń, które pozostawia niezatarty ślad na bardzo długi czas. Radość, wspólne tańce i śpiewy, modlitwa i poczucie wspólnoty z ludźmi tak różnymi od nas, z którymi tak wiele nas łączy. To wszystko sprawia, że chciałoby się znaleźć jakiś „czasowstrzymywacz”, aby trwało to jak najdłużej, pojawia się pragnienie, by to doświadczenie przenieść na grunt codzienności.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję