Reklama

Polska

Ks. Grzegorz Suchodolski o ŚDM: naszym zadaniem staje się przeistoczenie emocji w pracę

- Jesteśmy teraz na poziomie emocji, euforii, ale naszym zadaniem staje się przeistoczenie emocji w pracę - powiedział ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, podczas spotkania diecezjalnych duszpasterzy młodzieży i koordynatorów ŚDM, w Sekretariacie Episkopatu Polski. Zjazd był okazją do podsumowania tegoroczne spotkania z Papieżem oraz dyskusji na temat dalszych działań Kościoła.

[ TEMATY ]

ŚDM

Mazur/episkopat.pl

Na początku spotkania w Sekretariacie Episkopatu Polski Bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP, podziękował duszpasterzom za ich zaangażowanie w przygotowanie ŚDM. Istotnymi obserwacjami i wspomnieniami, podzielił się dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Suchodolski który zauważył, że obecnie zadaniem Kościoła jest wyciągnięcie wniosków ze Światowych Dni Młodzieży i znalezienie drogi do kontynuacji tego dzieła - Jesteśmy teraz na poziomie emocji, euforii, ale naszym zadaniem staje się przeistoczenie emocji w pracę, idee, wizje, projekt, by to wszystko przeniosło się na nasza pracę duszpasterską, świadectwa Kościoła, który działa, żyje i wykonuje uczynki miłosierdzia. - jego zdaniem doświadczenia Światowych Dni Młodzieży mają posłużyć do nowej integracji wiernych.

Kolejnym zadaniem dla duszpasterzy, zdaniem ks. Suchodolskiego, jest pokazanie gdzie znajduje się źródło entuzjazmu, który towarzyszył pielgrzymom - Ważne jest wskazanie skąd bierze się ta radość i poczucie wspólnoty. Młodzi lubią wyzwania i lubią jak im się wskazuje rzeczy wymagające i głębokie, tylko trzeba to zrobić umiejętnie i to jest zadanie, które stoi przed nami. - wskazuje duchowny.

Reklama

Ks. Grzegorz Suchodolski stwierdził, że od początku podczas przygotowywania Światowych Dni Młodzieży, można było poczuć protekcję Jana Pawła II - Odczuwaliśmy namacalnie obecność Jana Pawła II, który nie mógł pozwolić aby w Krakowie, jego mieście, jego duszpasterska inicjatywa mogła ponieść klęskę, dlatego początkowy strach, z czasem zamienił się w zaufanie i spokój. - zdradza duchowny.

Opowiadał również o tym, jak stopniowo kiełkowały pomysły, dotyczące organizacji całego wydarzenia - Pierwszy etap przygotowań był bardzo romantyczny, polegał na przypomnieniu i analizie poprzednich Światowych Dni Młodzieży, po to by pewne schematy uhonorować, a z drugiej strony odszukać pewien rys oryginalności, czegoś nowego. To było ponad dwa lata temu - wspomina ks. Grzegorz Suchodolski.

Następny etap przygotowań stanowiła weryfikacja pomysłów oraz poszukiwanie osób, które mógłby je odpowiednio zrealizować - Musieliśmy znaleźć profesjonalistów, którzy pomogą nam znaleźć atrakcyjne, nowoczesne, komunikatywne formy do przekazania naszych idei. Chcieliśmy, żeby to byli ludzie, którzy są profesjonalistami, ale również poszukiwaliśmy osób bliskich chrześcijaństwu, dla których wiara i Kościół nie są obcymi pojęciami. - tłumaczy dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Reklama

Swoimi refleksjami podzieliła się również m.in Dorota Abdelmoula rzeczniczka ŚDM - Pamiętam szczególnie moment, w którym młodzi, podczas procesji wnosili krzyż na ołtarz. Płakałam wtedy jak bóbr. To był moment, w którym poczułam radość z doniesienia krzyża do końca. Krzyża w różnym znaczeniu tego słowa. Krzyż Światowych Dni Młodzieży nieśliśmy przez całą Polskę. - wspomina.

Koordynatorzy diecezji zapowiedzieli, że planują przygotowanie publikacji na temat Światowych Dni Młodzieży.

Fotorelacja ze spotkania diecezjalnych koordynatorów ŚDM w Sekretariacie Episkopatu Polski dostępna na platformie Flickr: https:// www.flickr.com/photos/episkopatnews/

2016-09-07 15:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Badanie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 - wyniki

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Sashkin/pl.fotolia.com

Polska jako organizator Światowych Dni Młodzieży została odebrana w pozytywnym świetle, większość uczestników uznaje ŚDM za jedno z najlepszych doświadczeń w swoim życiu lub wręcz wydarzenie, które ich odmieniło na zawsze - wynika z badań poświęconych uczestnikom Światowych Dni Młodzieży przeprowadzonych przez Narodowe Centrum Kultury oraz Instytut Statystyki Kościoła.

Publikujemy treść badania:

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję