Reklama

Niedziela Legnicka

Bolesławiec. Festyn parafialny ze Skaldami

W sobotę 24 września 2016 wspólnota parafialna bolesławieckiej Bazyliki maryjnej świętowała Festyn Rodzinny. W tym roku Festyn zainaugurował także XX Dni Kultury Chrześcijańskiej w Bolesławcu.

[ TEMATY ]

festyn

K. Gąsiorowski & K. Sosnowski

Od wielu już lat parafia Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja wraz ze Stowarzyszeniem byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando organizuje rodzinne święto. Główne cele, jakie stawiają sobie organizatorzy to uwielbienie Boga, integracja wspólnoty parafialnej, ale też i mieszkańców miasta, odkrywanie młodych talentów oraz zbieranie funduszy na kolejne prace renowacyjne bolesławieckiej Bazyliki.

Zobacz zdjęcia: Bolesławiec. Festyn parafialny ze Skaldami

W tym roku, wyjątkowo, festyn odbył się nie w parku miejskim, ale na placu ks. Jerzego Popiełuszki. Dzięki temu wzięło w nim udział wielu mieszkańców niezwiązanych z parafią.

W południe sprawowana była Eucharystia w intencjach wszystkich dobrodziejów bazyliki. Mszy św. przewodniczył ks. prałat prof. dr hab. Andrzej Tomko z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wszystkich uczestników modlitwy powitał gospodarz miejsca ks. prałat Andrzej Jarosiewicz. Natomiast w homilii ks. Andrzej Tomko podkreślił, że wiele działań podejmowanych w parafii, i nie tylko, możliwych jest do zrealizowania tylko dzięki współpracy wielu ludzi, wolontariuszy, ludzi dobrej woli. Wspólne dzieło prowadzi do wspólnego dobra. Takim wielkim dobrem dla Bolesławca, zarówno materialnym, jak i duchowym jest przepiękna Bazylika, która wymaga wielkiej troski. Każdy dokładając swoją, czasem małą, ale ważną cegiełkę, włącza się w to wielkie dzieło, które już tak bardzo cieszy oczy i serce, zachęca do podejmowania się z wiarą kolejnych zadań. To dzieło pokazuje, jak wiele potrafi zdziałać człowiek we współpracy z Bożą łaską.

Reklama

Po Mszy św. na scenie zaprezentowała się Bolesławiecka Orkiestra Dęta pod batutą pana Jana Chojnackiego, która wprowadziła wszystkich do VIII Przeglądu Piosenki Religijnej dla dzieci i młodzieży Cantate Domino. W przeglądzie wzięło udział 68 wykonawców, którzy zaprezentowali różnego typu piosenki religijne. Jury przeglądowe stanowili: pani dr Lilianna Liszcz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrej koło Bolesławca oraz ks. Łukasz Kutrowski, doktorant wydziału muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Po tej części muzycznej nadszedł czas na liczne atrakcje festynowe. Były gry i zabawy, loteria cegiełek remontowych, smaczne domowe kulinaria. Przeprowadzona została akcja pod nazwą „Pączek szczęścia”. Dzięki zaangażowaniu gospodyń upieczonych zostało 350 pączków, pośród których były cztery z niewielkimi guzikami w środku. Szczęśliwcy otrzymali za nie srebrną biżuterię.

Ostatnim punktem festynowej zabawy był koncert gości – zespołu Skaldowie. Ks. Andrzej Jarosiewicz przypomniał wszystkim zgromadzonym, że Skaldowie to niezapomniany zespół, który nie tylko ciągle jest królem polskiej sceny muzycznej, ale którego piosenki niosą wiele ważnych, ciągle aktualnych przesłań dla współczesnego człowieka.

Reklama

Dokładnie o godz. 20,10 na scenę wkroczyli Skaldowie ze swoimi piosenkami. Zabrzmiały takie przeboje jak: Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał; Medytacje wiejskiego listonosza; Życzenia z całego serca; Króliczek; Nie całuj mnie pierwsza; Nie domykajmy drzwi; Prześliczna wiolonczelistka i wiele innych. Po raz kolejny słuchacze mogli się przekonać, że Skaldowie zasługują na tytuł „królów polskiej piosenki”.

Bezpośrednio po koncercie Skaldów, który zakończył się bisami, odbyło się losowanie cegiełek remontowych. Tym razem nagrodą główną była pielgrzymka do Włoch. Drugą nagrodą był rower miejski, a trzecią profesjonalny odkurzacz.

Radosna atmosfera festynowej zabawy trwała do późnych godzin nocnych, po których zakończyło się wspólne świętowanie.

Wyrazy podziękowania dla wszystkich organizatorów, wolontariuszy i dużego grona sponsorów.

Fot. K. Gąsiorowski & K. Sosnowski

Wyniki przeglądu Cantate Domino:

W kategorii wiekowej: szkoła podstawowa - soliści

Miejsce I: Natalia Marczyk

Miejsce II: Wiktoria Eliaszewicz

Miejsce III exeqo: Judyta Chrobot i Jan Kozicki

Wyróżnienie:

Kevin Błaszczyk

Oliwia Techmańska

Justyna Pankowska

Karolina Michalczuk

Dominika Chudyba i Maja Madziarz

W kategorii wiekowej: szkoła podstawowa - zespoły

Miejsce I: Duet Wiktoria Sitek i Marta Rosłońska

Miejsce II: Good Angels

Miejsce III: Duet Wiktoria Zimerman i Sandra Niemczyn

Wyróżnienie:

Duet Vitanki

Jezuskowe Dzieci

Dzieci Pana Boga

Boże Nutki

Wesołe Aniołki

W kategorii wiekowej: młodzież - soliści

Miejsce I: Julia Kwiatkowska

Miejsce II exeqo: Zuzanna Hryniewicz i Marcel Sas

Miejsce III exeqo: Hanna Druzgała i Natalia Chmielowiec

Wyróżnienie:

Magdalena Wojdyło

Julia Pranić

W kategorii wiekowej: młodzież - zespoły

Miejsce I: bez laureata

Miejsce II: Zespół Gaudium

Miejsce III: Duet Wiktoria Szczepańska i Daria Konefał

Wyróżnienie:

Zespół Delta

Duet Wikusie

2016-09-30 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Silni jednością w Chrystusie”

Niedziela legnicka 40/2019, str. 8

[ TEMATY ]

festyn

Teresa Kot

„Babuszki” – dziewczynki z Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce

W imieniny Matki Bożej, 8 września br., już po raz dziewiąty ks. prob. Andrzej Tomaszewski i parafianie kościoła pw. Świętej Trójcy w Zimnej Wodzie zorganizowali festyn parafialny pod hasłem: „Silni jednością w Chrystusie”. W organizację festynu zaangażowały się wspólnie wszystkie okoliczne organizacje, zarówno kościelne jak i świeckie: Rada Parafialna, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, sołtysi wsi Zimna Woda, Głuchowice, Karczowiska i Wiercień, Koła Gospodyń Wiejskich z Zimnej Wody i Wiercienia, OSP Zimna Woda, a także zawsze obecny zespół folklorystyczny „Zachęta”. Wielką ofiarnością wspomógł imprezę, jak co roku, niezawodny mieszkaniec Zimnej Wody Marek Szczerbiak, który ufundował mnóstwo cennych nagród. Nie zabrakło też przedmiotów na licytację: były rzeźby sołtysa z Głuchowic, obraz podarowany przez Tadeusza Samborskiego, przedmioty wykonane ręcznie przez wójta gminy Lubin i wiele innych.

Podczas festynu zjedzono tysiąc sztuk pierogów z Wiercienia, mnóstwo ciast, pieczone kiełbaski, bigos, frytki i inne specjały, ponieważ od dziewięciu lat zwyczajem stało się, że w dzień festynu nikt nie gotuje obiadu, ale po Mszy św. wszyscy udają się na łączkę przy kościele i tam spożywają posiłek, dobrze się przy tym bawiąc. A było przy czym: animacje dla dzieci, pokazy strażackie, występy zespołów folklorystycznych „Osieczanki” z Osieka i „Perła” z Przybyłowic. Dziewczynki z Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce zaprezentowały się w tańcu „Babuszki” a Teatr Tańca z Raszówki wystąpił w układzie tanecznym „Dobro zwycięża”. Szczególny koncert zaprezentował dwunastoletni solista z Wrocławia, Oskar Gomółka, który zachwycił wspaniałym głosem i niezwykle dojrzałą interpretacją śpiewanych utworów. Zaśpiewały też Ola Pęciak, Bernadeta Kot i Zuzanna Pęciak. Występy na scenie zakończyły się dużą dawką muzyki dance w wykonaniu muzyka i kompozytora o pseudonimie „Riki”. Cały program poprowadził sołtys wsi Karczowiska, Dariusz Sędzikowski, który okazał się zdolnym prezenterem.

Na zakończenie, wspólnym zaśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego, ksiądz proboszcz i wierni oddali hołd Matce Bożej, dziękując tym samym za piękną pogodę i wszelką opiekę podczas festynu.

Dochód z festynu, jak co roku, przekazany będzie na wkład własny w remont elewacji kościoła parafialnego, którego renowacja trwa od kilku lat, a także na prace ukończeniowe przy budowie kaplicy w Karczowiskach.

– Jestem zadowolony z przebiegu i organizacji festynu. Po raz kolejny okazuje się, jak wiele możemy osiągnąć, działając wspólnie – stwierdził koordynator całego przedsięwzięcia, Ryszard Czajka.

Za rok jubileuszowy X festyn.

CZYTAJ DALEJ

Eksplozja w Bejrucie: 15 księży i 15 cudów

2020-08-06 14:33

[ TEMATY ]

Liban

PAP

„Było nas 15 księży i 15 cudów” – tak o wydarzeniach w klasztorze księży misjonarzy w Bejrucie w chwili wtorkowego wybuchu w pobliskim porcie mówi o. Ziad Haddad. Jego zdaniem, zakonnicy cudem uniknęli śmierci.

Klasztor znajduje się nieco ponad kilometr od miejsca eksplozji. Fala uderzeniowa zniszczyła okna w budynku, a trzech zakonników zostało rannych, jednak uniknięto najgorszego. Ksiądz, którzy w chwili wybuchu odprawiał transmitowaną na Facebooku Mszę odniósł jedynie lekkie obrażenia – mimo, że fala uderzeniowa odrzuciła go od ołtarza na odległość sześciu metrów.

Tymczasem w sąsiednim klasztorze sióstr szarytek jedna z zakonnic straciła życie, a setki okolicznych domów zostały zrównane z ziemią.

CZYTAJ DALEJ

Stali się natchnieniem

2020-08-06 23:55

Józef Wieczorek

W czwartkowy poranek, 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyruszył 55. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Dzień wcześniej organizatorzy i uczestnicy marszu modlili się katedrze wawelskiej, uczestnicząc w Mszy św.

Start marszu rozpoczął się tradycyjnie uroczystym apelem, w którym wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, wojskowych i samorządowych. Uczestniczącemu do lat w tej uroczystości prezydentowi Krakowa, Jackowi Majchrowskiemu organizatorzy wręczyli statuetkę „Skrzydło niepodległości”.

Honorowy komendant marszu, minister Jan Józef Kasprzyk, szef urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych, przypomniał : - Tu zaczęło się coś, co jest niezwykle ważne. Tutaj Józef Piłsudski i żołnierze I Kompanii Kadrowej chcieli pokazać Polsce i światu, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, że trzeba wybudzić się ze snu, trzeba wybudzić się z letargu, że trzeba udowadniać swoją postawą, ryzykując tak jako oni swoje życie, że chcieć to móc, że trzeba pokonywać wszelkie trudności, jakie w 1914 roku były dla nas niewyobrażalne. Minister Kasprzyk zauważył, iż żołnierze porwali się na rzecz, która wydawała się niemożliwa – dokonali rzeczy wielkiej; wybudzili naród i przekonali rodaków, że marzenia się spełniają. I zaznaczył: - A dla tego pokolenia największym marzeniem była wolna Polska. Tę wywalczono 4 lata później.

Głos zabrał także znany działacz środowisk niepodległościowych Jacek Smagowicz, który przekonywał: -Najjaśniejsza Rzeczpospolita jest wspólnym dziełem Pana Boga i walczących Polaków o wolność, suwerenności i o wiarę. Zauważył też, że Kadrówka jest w tej chwili jedynym uniwersytetem, w którym na co dzień mówi się o Bogu i o ojczyźnie: - Myśli się o tym. Pamięta się. Czci się pamięć bohaterów i świętych. I to jest dobry kierunek. Zaznaczył także rolę IPN- u w realizacji tej misji. I podkreślił wpływ Kadrówki na historię Polski: - Ludzie Kadrówki odbudowali państwo, przeszli do legendy, stali się natchnieniem dla kolejnych pokoleń Polaków.

Uczestnicy marszu przejdą ponad 120 km taką samą trasą, jaką 106 lat temu pokonali strzelcy Józefa Piłsudskiego: Kraków – Michałowice – Słomniki - Miechów – Wodzisław – Jędrzejów – Choiny nad Nidą– Chęciny – Szewce – Kielce, gdzie dotrą 12 sierpnia.

I Kompania Kadrowa została utworzona przez Józefa Piłsudskiego 3 sierpnia 1914 r. Liczący 144 żołnierzy oddział składał się ze słuchaczy szkół oficerskich Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich - organizacji mających wykształcić kadry przyszłego Wojska Polskiego. Zgodę na mobilizację oddziałów strzeleckich Piłsudski otrzymał od wojskowych władz austriackich 2 sierpnia 1914 r. Wówczas także poinformowano go, iż po wybuchu wojny rosyjsko-austriackiej polskie formacje mają działać na kierunku Miechów - Jędrzejów - Kielce.

I Kompania Kadrowa stała się zalążkiem 1 pułku piechoty, który następnie rozrósł się do I Brygady Legionów Polskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję