Reklama

Polska

Ks. Suchodolski: potencjał młodych ludzi nie może rozproszyć się po ŚDM

W przygotowania Dni w Diecezjach zaangażowało się młode pokolenie, które jest nadzieją Kościoła i przyszłością Polski, jeśli nie zostanie odtrącone przez wspólnoty kościelne w swoich parafiach i diecezjach – powiedział ks.https://system.ekai.pl/kair/redakcja?# Grzegorz Suchodolski, podczas 374. Zebrania Plenarnego KEP. - Stąd wielka troska biskupów, by zakładać nowe wspólnoty i pracować z tą młodzieżą na co dzień.

[ TEMATY ]

ŚDM

Fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl

Ks. Suchodolski przypomniał, że Dni w Diecezjach, w których wzięło udział ok. 112 tys. pielgrzymów ze 135 krajów, poprzedził okres trzyletnich przygotowań, w które włączyło się ok. 41 tys. diecezjalnych wolontariuszy, ponad 1 mln uczestników spotkań formacyjnych oraz międzynarodowe wspólnoty, m.in. Chemin Neuf i Emmanuel.

Przygotowania były okazją do powołania nowych struktur duszpasterskich, m.in. Diecezjalnej Rady Młodych w diecezji rzeszowskiej, 300 komitetów parafialnych w archidiecezji katowickiej i Fundacji Bliżej Młodych w diecezji bielsko-żywieckiej. Zainspirowały stworzenie i rozbudowanie spotkań młodzieży, np. Jerycha Młodych w diecezji siedleckiej, festiwalu Exodus Młodych w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, archidiecezjalnej pielgrzymki na rolkach i hulajnogach w archidiecezji katowickiej. Młodzi tworzyli też projekty charytatywne, w ramach których zebrali ponad 1 600 000 zł i umożliwili przyjazd do Polski ok. 5700 ubogim pielgrzymom z zagranicy.

Reklama

Dotychczasowy dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM podkreślił też, że pobyt pielgrzymów na terenie polskich diecezji był niepowtarzalną szansą na poznanie Polski i polskiego Kościoła. „Wiemy, że grupy z całego świata wyjechały zachwycone polska gościnnością. Pielgrzymi byli też zbudowani obrazem Kościoła: nie spodziewali się na przykład, że tak wiele osób chodzi na niedzielne msze parafialne. Polski Kościół jawił się jako młody, żywy, autentyczny”.

W ramach Dni w Diecezjach grupy zagraniczne podejmowały też różnego rodzaju dzieła miłosierdzia, min. posługę w hospicjum i domu dziecka (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), odwiedziny więźniów (diecezja kielecka), remont domu pomocy społecznej (archidiecezja gnieźnieńska), pomoc w ośrodkach CARITAS (archidiecezja szczecińsko-kamieńska), porządkowanie cmentarzy (archidiecezja wrocławska), sadzenie drzew (diecezja tarnowska), akcja oddawania krwi (archidiecezja lubelska).

Dni w Diecezjach poprzedzają główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży. Po raz pierwszy zostały zorganizowane we Francji, i towarzyszyły ośmiu edycjom spotkania młodych: w Paryżu (1997 r.), w Rzymie (2000), w Toronto (2002), w Kolonii (2005), w Sydney (2008), w Madrycie (2011), w Rio de Janeiro (2013) i w Krakowie (2016).

2016-10-04 17:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ryś: spieszmy się pomnażać dary ŚDM

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Bartkiewicz / Episkopat.pl

Światowe Dni Młodzieży przyniosły młodym Polakom doświadczenie wiary i powszechności Kościoła – powiedział 25 października w Bielsku-Białej bp Grzegorz Ryś. Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej był autorem kolejnej katechezy dla dorosłych w bazylice hałcnowskiej.

We workowym wykładzie pt. „Co zrobić, żeby Słowo nie pozostało bezowocne?”, poświęconym owocom Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016, bp Ryś porównał doświadczenie lipcowego wydarzenia do otrzymanych talentów z przypowieści ewangelicznej. Na pytanie jak zachować takie doświadczenie – niezwykły dar – duchowny odpowiedział, wskazując na czytanie z Ewangelii św. Mateusza.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynnie za światło wiary

2021-09-26 22:56

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

Dziękczynienie za beatifikację

Beata Pieczykura/Niedziela

– Kardynał Stefan Wyszyński jest darem dla Kościoła nie tylko w Polsce. Przede wszystkim był prymasem jasnogórskim, a głos z Jasnej Góry był głosem do narodu. Dlatego musimy tak patrzeć na beatyfikację. To jest dar nie tylko dla nas, lecz także dla współczesnej Europy, powinien być znakiem, na którym mamy się oprzeć, i nie jest znakiem sprzeciwu. Błogosławiony kardynał nie jest po to, by was dzielić, ale po to, by nam przypominać, że Kościół ma obowiązek głosić prawdę Ewangelii i żądać wolności tej prawdziwej podporządkowanej prawdzie i sprawiedliwości społecznej, która musi dziś na nowo – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo w parafii św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku.

Wdzięczność i pamięć zgromadziła wiernych w kościele św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku na dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. 26 września liturgii przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję