Reklama

Niedziela Częstochowska

Dziękczynienie za ŚDM i 25 lat Radia Fiat

Niedziela, 16 października to ostatni dzień Kongresu Miłosierdzia Archidiecezji Częstochowskiej. W samo południe w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny dziękowano za Światowe Dni Młodzieży oraz za 25 lat istnienia Katolickiego Radia Fiat.

[ TEMATY ]

ŚDM

Magdalena Pijewska

Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, w koncelebrze licznie przybyłych duszpasterzy młodzieży, m.in. z ks. dr. Grzegorzem Szumerą - rektorem WSD, ks. Rafałem Grzesiakiem – duszpasterzem akademickim, koordynatorem ŚDM, ks. Adamem Polakiem – diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, koordynatorem ŚDM, ks. Andrzejem Kuliberdą – wikariuszem biskupim, ks. Piotrem Zaborskim – dyrektorem Radia Fiat.

Wśród uczestników tej uroczystej Eucharystii nie zabrakło redaktor naczelnej „Niedzieli” Lidii Dudkiewicz, samorządowców, pracowników Radia Fiat z jej dyrektor programową Aleksandrą Mieczyńską.

Reklama

Abp Wacław Depo w homilii nawiązał do hasła, pod jakim odbywał się kongres: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. - Nikt nie ma wątpliwości, że miłość miłosierna Boga jest wspaniałomyślnym darem Ojca, Syna i Ducha Świętego, a dopiero później staje się wzniosłym i niełatwym zadaniem – mówił Arcypasterz. - Odkryjemy hojność Boskiego przebaczenia, kiedy przyznamy się do grzechu, dopiero wtedy możemy praktycznie odpowiedzieć na miłość, angażując się w szerzenie miłosierdzia. Tradycja Kościoła zamyka je w 14 stacjach, uczynkach miłosierdzia względem duszy i ciała.

Ksiądz Arcybiskup zwrócił się z wdzięcznością do wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży, którzy często nie uczestniczyli w spotkaniach z papieżem Franciszkiem właśnie dlatego, że musieli w tym czasie służyć innym.

Magdalena Pijewska

Po Eucharystii młodzież mogła zwiedzić radio Fiat i zjeść ciepły posiłek, co wszyscy docenili ze względu na chłodną i deszczową pogodę.

Na placu św. Jana Pawła II przed bazyliką archikatedrą w godzinach popołudniowych w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia radia Fiat odbył się koncert zespołu 77FM Formacja z Mocą, a następnie Antka Smykiewicza, który zaskoczył swych wiernych fanów utworem, którego nie usłyszymy na jego płytach pt. „Bóg kocha świat”.

2016-10-16 19:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech ta przygoda trwa

Zamiast nostalgii po zakończonych Światowych Dniach Młodzieży, w oczach, modlitwie, w rozmowach młodych w Skorzeszycach odnaleźć można entuzjazm, wspólnotę jednego Ducha, fascynację Bogiem, chęć poznawania Go i dzielenia się Dobrą Nowiną z innymi. Czy nowa Wiosna Kościoła idzie z tymi młodymi?

Nie wiedziałem nic o ŚDM. Najpierw brat mnie namówił, żebym został ministrantem. Poszedłem raz na rynek na Wieczór z Emmanuelem. Tak bardzo chciałem przeżyć ten czas. Patrzyłem na koleżankę, która się rozpłakała i pomodliłem się w sercu, abym i ja tak mógł. Kiedy pojechałem do Krakowa, było przepięknie, bardzo się modliłem, na czuwaniu płakałem i doświadczyłem Bożego Miłosierdzia. To było moje osobiste spotkanie z Bogiem – opowiadał gimnazjalista Wiktor, promieniując wprost radością. Jego kolega, Kuba Sobótka, licealista z parafii Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie opowiadał o kilkudziesięciu Włochach, którzy zawojowali miasteczko na tydzień. – Pokazywali nam swoje piosenki, uczyli nas włoskiego. Te dni dały mi świadomość, że jest tak wielu młodych wierzących. Zobaczyłem mnóstwo ludzi, którzy kochają Boga, chcą być przy Nim. – I taką jedność Kościoła – wtrąca się Maciek, jego kolega. – Z Miechowa przyjechała duża reprezentacja wolontariuszy z ks. Marcinem Bączkiem. W parafii przy ŚDM pracowało około stu osób. Asia, obecnie studentka pierwszego roku dziennikarstwa, mówi, że dla niej ŚDM były wielkim darem od Pana Boga. – Codziennie budzę się z uśmiechem, wspominając przyjaciół, których poznałam. Co dalej? Organizacja ŚDM w Miechowie ujawniła nasze różne talenty. Byliśmy odpowiedzialni za logistyczne sprawy, opiekowaliśmy się pielgrzymami, wspólnie spędzaliśmy z nimi wiele czasu, przeprowadziliśmy koncert, w którym uczestniczyło wielu mieszkańców. Zamierzamy stworzyć wolontariat i pomagać potrzebującym poprzez różnego rodzaju charytatywne inicjatywy, na przykład przez koncerty – mówi.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynnie za światło wiary

2021-09-26 22:56

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

Dziękczynienie za beatifikację

Beata Pieczykura/Niedziela

– Kardynał Stefan Wyszyński jest darem dla Kościoła nie tylko w Polsce. Przede wszystkim był prymasem jasnogórskim, a głos z Jasnej Góry był głosem do narodu. Dlatego musimy tak patrzeć na beatyfikację. To jest dar nie tylko dla nas, lecz także dla współczesnej Europy, powinien być znakiem, na którym mamy się oprzeć, i nie jest znakiem sprzeciwu. Błogosławiony kardynał nie jest po to, by was dzielić, ale po to, by nam przypominać, że Kościół ma obowiązek głosić prawdę Ewangelii i żądać wolności tej prawdziwej podporządkowanej prawdzie i sprawiedliwości społecznej, która musi dziś na nowo – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo w parafii św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku.

Wdzięczność i pamięć zgromadziła wiernych w kościele św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku na dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. 26 września liturgii przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję