Reklama

Niedziela Częstochowska

Zaduszki artystyczne w Częstochowie

„Piękną i zbawienną rzeczą jest modlić się za zmarłych” (2 Mch 12, 45) – te słowa przyświecały Zaduszkom Artystycznym „dla tych, którzy oczekują...”.

[ TEMATY ]

zaduszki

Magdalena Pijewska

Odbyły się one 2 listopada w personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza w Częstochowie i były zorganizowane przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych i Duszpasterstwo Akademickie Emaus. Tego wieczoru licznie zebrani wspominali zmarłych artystów z regionu częstochowskiego oraz związanych z miastem (m.in. muzyków, kompozytorów, malarzy, rzeźbiarzy, poetów, literatów, aktorów, organistów, dziennikarzy, fotografików, księży redaktorów „Niedzieli” oraz biskupów częstochowskich, ich imiona i nazwiska odczytali aktorzy Agata Hutyra i Marian Florek), a przede wszystkim objęli ich modlitwą podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza.

W homilii Ksiądz Biskup mówił, że człowiek zastanawia się nad sensem życia i cierpienia oraz przez wieki historii Kościoła towarzyszy mu i będzie towarzyszyć do końca egzystencji na ziemi pytanie: – Co będzie ze mną po śmierci? Odpowiedź daje Chrystus, który jest Drogą, Prawdą i Życiem: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki” (J 11, 25-26). On zapewnia, że w domu Ojca jest mieszkań wiele.

Reklama

Wyrazem wiary w tę prawdę jest modlitwa intencji dusz cierpiących w czyśćcu, będąca także wypełnieniem czynu miłosierdzia co do duszy: modlić się za żywych i umarłych. Dlatego Ksiądz Biskup powiedział: – W Świętym Roku Miłosierdzia w szczególny sposób wspominamy naszych zmarłych, którzy przeszli na drugi brzeg, gdzie oczekuje na nich Chrystus, ale wiemy o tym, że doświadczając słabości, każdy z nas nie ma czystego sumienia. Stąd Bóg w swojej wielkiej miłości postawił narzędzie dla tych, którzy może oczekują na naszą pomoc, jakim jest modlitwa.

W koncercie upamiętniającym zmarłych artystów zaprezentował się zespół 77 FM Formacja z Mocą wraz z chórem. Utwory, które wybrzmiały tego wieczoru, takie jak np. „Nasz Bóg jest potężny”, „Jeruzalem”, „Schowaj mnie”, „Matko ucieczko grzesznych”, „Modlitwa”, Psalm 24, „Kocham, więc nie muszę”, wprowadziły zebranych w przestrzeń miłości Boga, grzechu i łaski, wiary i nawrócenia zbawienia i wspólnoty wierzących.

Na zakończenie 77 FM Formacja z Mocą, chór i wszyscy oddali cześć Bogu i uwielbili Go, gdy śpiewali wspólnie „Tobie chór aniołów”. To spotkanie wspólnej modlitwy, zadumy i śpiewu było możliwe dzięki wsparciu Katolickiego Tygodnika „Niedziela”, firmy Consonni, Filharmonii Częstochowskiej oraz firmy Wielki Kanion.

2016-11-03 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katyńskie Zaduszki

W auli „Niedzieli” w Częstochowie 2 listopada br. odbyły się Katyńskie Zaduszki – spotkanie poświęcone pamięci polskich oficerów zamordowanych na Wschodzie, połączone z promocją książki stanowiącej pokłosie VII edycji konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”

Spotkanie rozpoczęła redaktor naczelna „Niedzieli” Lidia Dudkiewicz, która przypomniała, że mamy obowiązek strzeżenia prawdy dotyczącej ojczystych dziejów. Jest to szczególnie ważne w sytuacji licznych zaniedbań w zakresie polityki historycznej. Spotkania, które wpisują się w wielką akcję odkrywania, odkłamywania i zapisywania historii, nabierają szczególnej wagi w sytuacji, kiedy inni zaczynają pisać naszą nieprawdziwą historię. „Niedziela” opublikowała niedawno informację o ankiecie przeprowadzonej wśród francuskiej młodzieży. W odpowiedzi na pytanie: kim byli naziści? – 70 proc. ankietowanych odpowiedziało: to Polacy – przypomniała red. Dudkiewicz, która powitała zgromadzonych w auli gości. Na spotkanie przybyli m.in.: Jadwiga Wiśniewska – poseł do Parlamentu Europejskiego, ks. inf. Ireneusz Skubiś, o. Włodzimierz Ogorzałek – paulin z Jasnej Góry, senatorowie: Ryszard Majer i Artur Warzocha, posłowie: Szymon Giżyński i Konrad Głębocki, wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, Urszula Bauer – śląski kurator oświaty, Krystyna Jasińska – radna Sejmiku woj. śląskiego, Andrzej Sznajder – dyrektor IPN w Katowicach, ks. Grzegorz Szumera – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, przedstawiciele organizacji społecznych oraz młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję