Parafia pw. Wszystkich Świętych w Bełdowie obchodziła piękny
jubileusz - 100. rocznicę istnienia obecnej świątyni. Akt erekcyjny
parafii został podpisany w 1416 r. Wtedy również powstał pierwszy
drewniany kościół. Po 100 latach służenia wiernym spłonął i został
zastąpiony drugim budynkiem, również drewnianym. Ten służył parafii
do 1897 r., kiedy zapadła decyzja o jego rozebraniu i budowie nowego
kościoła. Murowana, potężna świątynia w stylu neorenesansowym została
ukończona w 1901 r. Głównymi fundatorami kościoła byli członkowie
rodziny Wężyków, miejscowi właściciele ziemscy.
Finał uroczystości jubileuszowych miał miejsce 20 maja
br. Poprzedziły go, głęboko przeżyte przez wiernych, misje święte
prowadzone przez o. Bogdana i o. Andrzeja ze Zgromadzenia Najświętszych
Serc Jezusa i Maryi. Po 13 latach (ostatnie misje były w 1988 r.)
każdy miał okazję do pogłębienia wiary, a także do odnowienia przyrzeczeń
małżeńskich, zawierzenia rodziny Sercu Bożemu oraz złożenia własnych
obietnic Bogu pod krzyżem misyjnym.
Jak podkreślił proboszcz parafii, ks. kan. Kazimierz
Marczak były to misje na początek nowego tysiąclecia, nowego wieku
i w setną rocznicę istnienia kościoła. Dla upamiętnienia tych ważnych
dat ufundowano dla parafii nowe naczynia liturgiczne (kielich i monstrancję),
a także dwie chorągwie dedykowane jubileuszom: Roku 2000 i 100-lecia
świątyni.
Uroczysta Suma z udziałem księży salezjanów z Lutomierska,
księży z dekanatu aleksandrowskiego, Ojca Misjonarza i rzeszy wiernych
zyskała piękną oprawę muzyczną i wokalną, dzięki chórowi ze Szkoły
Muzycznej w Lutomiersku. Modlono się w intencji wszystkich proboszczów
parafii, dawnych i obecnego - ks. kan. Kazimierza Marczaka, który
kilka miesięcy temu obchodził 25. rocznicę pobytu w Bełdowie.
Parafia nasza jest jedną z najmniejszych w dekanacie
aleksandrowskim, ale wiara ludzi tu mieszkających jest głęboka.
Papież Leon XIV odbierze 25 maja hołd od Rzymu. Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana w 1978 roku, gdy swój pontyfikat rozpoczynał papież Jan Paweł I.
W drodze na ingres do katedry biskupów Rzymu - bazyliki św. Jana na Lateranie Leon XIV zatrzyma się o 16.15 u stóp schodów prowadzących na Kapitol, gdzie znajduje się siedziba władz miasta. W imieniu mieszkańców hołd swojemu biskupowi złoży burmistrz Roberto Gualtieri.
Przed II turą wyborów prezydenckich oplećmy naszą Ojczyznę modlitwą różańcową. Włączmy się w nowennę. Podejmijmy post.
Do nieustannego Różańca w dniach od 19 maja do 1 czerwca w intencji Ojczyzny i wyboru prezydenta, który będzie stał na straży chrześcijańskich wartości, zachęca sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. – Przed II turą wyborów prezydenckich módlmy się w kolejnych dniach, przez całą dobę, Różańcem św. To nasz najpotężniejszy oręż w błagalnej modlitwie o wyproszenie łask potrzebnych dla Polski. Prośmy przez wstawiennictwo Maryi, aby nasza Ojczyzna wyszła zwycięsko z trudnej sytuacji, aby nasze wybory zapewniły jej pomyślną przyszłość budowaną w oparciu o naukę Jezusa – mówi „Naszemu Dziennikowi” o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium.
O teologicznej głębi i wymagającej naturze kapłaństwa – osadzonego na odpowiedzialności, odwadze i miłości – mówił bp Marek Mendyk podczas święceń prezbiteratu w katedrze świdnickiej.
W sobotnie przedpołudnie 24 maja świdnicka katedra wypełniła się modlitwą i radością. Czterech diakonów, absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, przyjęło sakrament święceń prezbiteratu. Nowymi kapłanami Kościoła zostali: ks. Jakub Dominas z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu, ks. Marcin Dudek z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielawie, ks. Piotr Kaczmarek z parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach (archidiecezja wrocławska) oraz ks. Aksel Mizera z parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.