Reklama

Polityka

Rok pracy Ministerstwa Środowiska

Resort środowiska posumował 12 miesięcy swojej pracy. Według ministra Jana Szyszki najważniejszym osiągnięciem był sukces negocjacyjny podczas szczytu klimatycznego w Paryżu

[ TEMATY ]

ministerstwo

Artur Stelmasiak

- To korzystne dla Polski porozumienie klimatyczne, które zabezpiecza polskie interesy i jednocześnie chroni klimat - mówił na konferencji prasowej prof. Jan Szyszko. Kontynuacją tego sukcesu negocjacyjnego jest organizacja szczytu klimatycznego ONZ, który w 2018 roku odbędzie się w Polsce. - Dowodem naszego zaangażowania w działania na rzecz ochrony klimatu są starania polskiego rządu o organizację kolejnego szczytu klimatycznego. Dlatego też decyzja o tym, że szczyt odbędzie się w Polsce zapadał jednogłośnie – podkreślił prof. Szyszko.

Artur Stelmasiak

Minister pytany był przez dziennikarzy, czy polskie władze wybrały lub zastanawiają się nad konkretnym miejscem, miastem, gdzie zorganizowany zostanie szczyt klimatyczny ONZ. - Polska poda kilka propozycji. Prawdopodobnie wiosną przyszłego roku przyjedzie zespół związany z sekretariatem Konwencji klimatycznej ONZ i wybierze ten rejon, który będzie im najbardziej odpowiadał, albo który będzie spełniał wszelkie warunki - odpowiedział szef resortu środowiska.

Reklama

Największym sukcesem rocznej pracy ministerstwa było porozumienie paryskie, które jest pierwszym aktem prawa międzynarodowego, który faktycznie ma szansę doprowadzić do zahamowania koncentracji CO2 w atmosferze. Co ważne, umowa została zaakceptowana przez takie potęgi, jak USA i Chiny, czyli te państwa, które nie przestrzegały wcześniejszych ustaleń ws. emisji CO2. Porozumienie będzie realizowane z poszanowaniem specyfiki polskiej gospodarki opartej na węglu.

- Głównym celem tej umowy jest zmniejszenie koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Ma to się odbyć szybko, tanio i efektywnie. Będziemy redukować emisję dwutlenku węgla i jednocześnie pochłaniać go przez żywe systemy naturalnego środowiska - wskazał minister Szyszko. Jego zdaniem sukces negocjacyjny w Paryżu był możliwy m. in. dzięki wsparciu Prezydenta Andrzeja Dudy, który wcześniej twardo prezentował polskie stanowisko na forum ONZ.

Porozumienie klimatyczne ONZ pozwoli na ograniczenie w Polsce emisji dwutlenku węgla poprzez wykorzystanie nowych technologii, a także przy uwzględnieniu roli lasów w pochłanianiu CO2. Przedstawiciele polskiej delegacji na szczycie klimatycznym w Marrakeszu przedstawili konkretne propozycje i rozwiązania dążące do zwiększenia pochłaniania CO2 poprzez odpowiednią gospodarkę leśną.

Reklama

Według ministerstwa Polska ma wiele sukcesów w zakresie kształtowania bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju. Na tle innych państw europejskich nasze środowisko naturalne jest w bardzo dobrej kondycji. A nasze bogate zasoby przyrodnicze mogą stymulować również rozwój gospodarczy. - Jesteśmy liderem w zakresie kształtowania bioróżnorodności. To zaleta polskiej wsi i Polskich Lasów Państwowych – powiedział minister.

Polska jest też gotowa pomóc tym państwom UE w odtwarzaniu siedlisk i populacji dziko żyjących zwierząt m.in. żubra. Eksperyment wzorowany na polskich rozwiązaniach mógłby znacząco wzbogacić bioróżnorodność w krajach europejskich, gdzie w wielu miejscach doszło do degradacji i zaniku rodzimych gatunków zwierząt. - Proponujemy uruchomienie w państwach Unii Europejskiej programu odtwarzania siedlisk przyrodniczych, w których potencjalnie mogą występować podobne siedliska jak w Puszczy Białowieskiej – powiedział.

Wiceminister Mariusz Jędrysek, główny geolog kraju poinformował, że założenia polityki surowcowej państwa to dokument przygotowany, który w tej chwili jest uzupełniany przez zespół międzyresortowy. - Jesteśmy najbogatszym surowcowo krajem w Unii Europejskiej. Możemy opierać naszą energię o własne surowce, jak węgiel kamienny, brunatny, zasoby gazu łupkowego oraz zasoby geotermalne – podkreślił wiceminister Jędrysek.

2016-11-22 17:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyskusje o zdrowiu, a zrównoważony rozwój kraju

[ TEMATY ]

leki

ministerstwo

moakets/PIXABAY

Rząd Prawa i Sprawiedliwości udowadnia, że w odróżnieniu od swoich poprzedników, nie zaniedbuje i nie zapomina o Polakach mieszkających poza wielkimi aglomeracjami. Polityka prorodzinna, wzmacnianie pozycji inwestycyjnej Polski Wschodniej, duży nacisk położony na innowacyjność i przedsiębiorczość – także na terenach małych miejscowości to znacząca zmiana w stosunku do działań administracji państwowej, jakie znamy z lat ubiegłych. Jednak rolą mediów jest kontrolowanie poczynań rządzących i weryfikacja płynących z nich korzyści społecznych. Dużo komentarzy wywołuje w ostatnich tygodniach prozdrowotna polityka rządu i toczące się wokół niej spory. Warto postawić sobie pytanie – czy te wątpliwości są uzasadnione?

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję