Reklama

Polska

Piotr Żyłka: każdy powinien zadać sobie pytanie, co zrobił od zakończenia ŚDM

Teraz każdy może uczciwie spojrzeć na siebie i zadać sobie pytanie, co konkretnie zrobił od zakończenia Światowych Dni Młodzieży - powiedział Piotr Żyłka, redaktor naczelny portalu Deon.pl, podczas konferencji pod hasłem „Robimy raban, czyli o młodych w Kościele”, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim. Wśród prelegentów znaleźli się również: ks. Jakub Bartczak - duszpasterz i raper, Radosław Pazura - aktor, Katarzyna Olubińska - blogerka i dziennikarka. Tematem spotkania były Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

[ TEMATY ]

ŚDM

Mazur/episkopat.pl

Jaki właściwie jest Kościół młodych? Czy możliwe, by na co dzień był tak entuzjastyczny i otwarty jak podczas ŚDM? Do czego zachęca, a co nas w nim drażni? Czy naprawdę Kościół od 2 tysięcy lat jest w nieustannym kryzysie? - m.in. na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy wtorkowej konferencji zorganizowanej przez Catholic Voices i Soli Deo.

Ks. Jakub Bartczak przyznał, że podczas Światowych Dni Młodzieży doświadczył prawdy o Kościele. "Mam taką pewność, że ludzie Kościoła i Kościół to ci, którzy doświadczyli Boga, którzy się nim zachwycili. Dlatego nie sposób mówić o Kościele w sposób negatywny, bo Kościół jest zachwytem nad Bogiem. Im mocniej jesteśmy w Kościele, tym mocniej umiemy się zachwycić Bogiem, Kościół jest dla nas drogą prowadzącą do Boga przez nawrócenie, bo Kościół to też ciągłe nawracanie się" - powiedział duszpasterz i dodał, że wszyscy mogą leczyć swoje rany przy Chrystusie, który podnosi człowieka po każdym upadku.

Reklama

- Nie jesteśmy w Kościele idealni, ale jesteśmy powołani do tego, by stawać się świętymi - podkreślił duchowny.

Swoim doświadczeniem podzieliła się również dziennikarka TVN Katarzyna Olubińska, która wyznała, że dla niej, jak dla każdego dziennikarza, był to czas bardzo intensywny, jednak wspomina Światowe Dni Młodzieży z radością, sentymentem i tęsknotą. "Sami wiecie, że czuć było ogromną radość i jedność" - powiedziała.

W grupie dziennikarzy, z którymi przyjechała, były zarówno osoby wierzące jak i niewierzące, wśród nich jedna z koleżanek, która stwierdziła, że jeżeli faktycznie Bóg istnieje, to na pewno jest obecny na Światowych Dniach Młodzieży. "To, co ona wtedy do mnie powiedziała, chyba najlepiej oddaje ducha Światowych Dni Młodzieży" - stwierdziła blogerka.

Reklama

Olubińska wspomniała, że nie miała wtedy ze sobą żadnego prowiantu, ale problem sam się rozwiązał. Najpierw pewna dziewczyna poczęstowała wszystkich rzodkiewkami, później dziennikarka spotkała ojca dominikanina, który podzielił się swoimi kanapkami. "Jak myślę o Światowych Dniach Młodzieży, to myślę o tych rzodkiewkach, o tych kanapkach, o tych ludziach" - powiedziała dodając, że nie były to sytuacje wyreżyserowane, ale spontaniczne gesty, dzięki którym czuło się klimat bliskości i jedności.

Owoce Światowych Dni Młodzieży odczuwa w swoim sercu i życiu także aktor Radosław Pazura. "Działanie samego Pana Jezusa w Duchu Świętym jest niezwykłe, efekty tego widzimy dopiero po czasie, ale wierzę, że każdy z nas je odczuwa i będzie odczuwał w swoim życiu" - powiedział.

Jak podkreślił Piotr Żyłka, redaktor naczelny Deon.pl, dla niego kluczowe były słowa Papieża Franciszka, który stwierdził, że testem naszego chrześcijaństwa jest to, jak traktujemy ludzi wykluczonych, którzy są wokół nas.

"Teraz każdy może uczciwie spojrzeć na siebie i zadać sobie pytanie, co konkretnie zrobił od zakończenia Światowych Dni Młodzieży" - zwrócił się do młodych obecnych na konferencji.

Jeden z organizatorów konferencji, Mateusz Godek stwierdził, że ogromne wydarzenie, jakim były ŚDM, ukazało inną twarz Kościoła w Polsce. "Na pewno inną od tej stereotypowej, istniejącej w świadomości wielu Polaków. Często mamy obraz Kościoła zaściankowego, zacofanego - w symbolicznym moherze. Chcieliśmy zastanowić się, co tak naprawdę wydarzyło się w tamtych lipcowych dniach, porozmawiać o drzemiącym w młodych potencjale oraz o tym, czy ich głos jest w Kościele wystarczająco słyszalny – podsumował.

Spotkanie młodzieży z papieżem Franciszkiem, pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią", miało miejsce od 26 do 31 lipca w Krakowie i w Brzegach koło Wieliczki. W organizację ŚDM zaangażowanych było ok. 20 tys. wolontariuszy, w tym ponad 4 tys. cudzoziemców z ok. 70 krajów.

2016-11-23 16:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekcja życia w Panamie

Niedziela Ogólnopolska 22/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

ŚDM

Krzysztof Tadej

Michał Kłosowski przed Biurem Prasowym ŚDM w Panamie

Michał Kłosowski przed Biurem Prasowym ŚDM w Panamie

Michał Kłosowski był jedną z osób, które przygotowywały ostatnie Światowe Dni Młodzieży. W Panamie kierował zespołem młodych wolontariuszy, którzy m.in. opracowywali informacje zamieszczane na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia, tłumaczyli teksty i pomagali dziennikarzom. Wspominamy Panamę w chwili, gdy odbywa się Spotkanie Młodych na Lednicy (1 czerwca 2019 r.), na którym świadectwami będą się dzielić uczestnicy ŚDM 2018.
Michał urodził się w Częstochowie, jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz London University of Arts, odbywał szkolenie na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. W TVP był autorem programu „Studio Raban”. Jest sekretarzem redakcji „Wszystko Co Najważniejsze” i szefem działu analiz Instytutu Nowych Mediów

KRZYSZTOF TADEJ, DZIENNIKARZ TVP: – Wkrótce minie pół roku od zakończenia Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Jak teraz, po kilku miesiącach, oceniasz to wydarzenie?

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję