Reklama

Pamięci profesora

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszą rocznicę śmierci profesora Włodzimierza Fijałkowskiego w Centrum Służby Rodzinie bp Adam Lepa wraz z wikariuszem biskupim ds. Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin - ks. prał. Stanisławem Kaniewskim i ks. Adamem Bajerem celebrowali Mszę św. w intencji zmarłego. W Najświętszej Ofierze uczestniczyli członkowie najbliższej rodziny, znajomi, pracownicy i współpracownicy Centrum, kilkuosobowa delegacja matek z dziećmi i siostrami zakonnymi z Domu Samotnej Matki, a także ci wszyscy, którzy znali wybitnego położnika i pragnęli modlić się za jego duszę.
- Był wybitnym Polakiem, łodzianinem, chrześcijaninem, uczonym, lekarzem - mówił w homilii bp Adam Lepa. - Wszyscy, którzy znali Profesora znali również jego hierarchię wartości.
Wierność ideałom, wartościom chrześcijańskim w zgodzie z powołaniem lekarskim była czymś najważniejszym. Dlatego mówiąc po ludzku tracił wiele: nie awansował, bo wybrał te wartości, które były nadrzędne i pozostał im wierny.
- Trzeba nam realizować z mocą jego misję, której poświecił całe swoje życie - powiedział na zakończenie Mszy św. ks. Stanisław Kaniewski. - Kieruję też prośbę do wszystkich, którzy zetknęli się z Profesorem i jego działalnością o spisywanie swoich wspomnień. Powinny one zawierać miejsce i okoliczności spotkania, zapamiętane wypowiedzi, wpływ jego osoby na innych ludzi, a także dane osoby wspominającej. Najciekawsze wypowiedzi będą umieszczane na stronie internetowej Human Life International (www.hli.org.pl) Fundusz Dar Życia Prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, a w przyszłości w planowanym wydaniu książkowym.
Po Mszy św. swoimi wspomnieniami o Profesorze podzieliła się dr Maria Tyszko z łódzkiej Szkoły Rodzicielstwa.
- Ja nie słyszałam, żeby Profesor mówił o kimkolwiek, że ma do czynienia z trudnym przypadkiem. W każdej sytuacji widział przede wszystkim człowieka, który potrzebuje pomocy medycznej albo ludzkiego wsparcia.
Włodzimierz Fijałkowski współtworzył Szkołę Rodzicielstwa w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi, która realizuje autorski program Profesora i nosi jego imię. W dniu 31 maja 1994 r. Jan Paweł II mianował prof. Fijałkowskiego członkiem Papieskiej Akademii Życia.
- Nasza córka jest pierwszym dzieckiem w Polsce, które urodziło się w porodzie rodzinnym - wspomina syn Profesora Paweł. - To jest odnotowane w dokumentach Akademii Medycznej. Tata wykorzystał nas do swojego planu. Staliśmy się rodziną, która żyła jego ideami.
- Wiedziałam o tym - mówi Monika Fijałkowska - bo zawsze rocznica powstania szkoły rodzenia była dniem moich urodzin, o których Dziadek zawsze pamiętał.
- Był bardzo ciepłym człowiekiem, z nutą przygody. Przypominam sobie spływ kajakowy sprzed trzech, czterech lat, gdzie my młodzi byliśmy zmęczeni, a dziadek nigdy nie narzekał i jeszcze nam dodawał otuchy - wspomina wnuczka Profesora.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół cystersów w Jędrzejowie podniesiony do godności bazyliki mniejszej

2026-05-25 18:03

[ TEMATY ]

Archiopactwo cysterskie w Jędrzejowie

Archiopactwo cysterskie w Jędrzejowie/facebook.com

Kościół klasztorny Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Dekret Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przekazano 25 maja w domu Biskupa Kieleckiego.

Jak poinformowała wspólnota Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie, w liturgiczne święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 25 maja br., w domu Biskupa Kieleckiego nastąpiło przekazanie dekretu Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w sprawie podniesienia kościoła klasztornego Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie do godności bazyliki mniejszej.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł dr dr h.c. Krzysztof Czajkowski

2026-05-22 13:19

Archiwum

20 maja 2026 roku zmarł dr Krzysztof Czajkowski, wykładowca Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Żył 63 lata. Z Uczelnią był związany od 1 października 1990 roku (gdy występowała jeszcze pod nazwą Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie). Był pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologiczno-Historycznego, a następnie po zmianie nazwy Wydziału Humanistycznego (w 2019 roku).

Pełnił różnorodne funkcje, w tym m.in. był dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. Przez lata był koordynatorem Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej, która funkcjonowała przy WSP, a następnie Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy: Podczas Mszy św. nieznany sprawca ostrzelał okna kościoła, w którym była zgromadzona polska wspólnota

2026-05-26 14:19

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe Stock

Pragniemy z bólem serca poinformować o bardzo przykrym zdarzeniu, które miało miejsce w zeszłą niedzielę pod koniec Mszy św. o godz. 12.00 w Hanau. Nieznany sprawca ostrzelał z bliżej nieokreślonego sprzętu okna kościoła Hl. Geist w czasie nabożeństwa, uszkadzając kilka szyb - czytamy w ogłoszeniach z Niedzieli Zesłania Ducha św. na stronie internetowej pmk-hanau.de - Polskiej Misji Katolickiej w Hanau-Fulda.

Pragniemy z bólem serca poinformować o bardzo przykrym zdarzeniu, które miało miejsce w zeszłą niedzielę pod koniec Mszy św. o godz. 12.00 w Hanau. Nieznany sprawca ostrzelał z bliżej nieokreślonego sprzętu okna kościoła Hl. Geist w czasie nabożeństwa, uszkadzając kilka szyb. Jest to czyn godny potępienia w najwyższym stopniu, gdyż godzi on w wolność wyznawania naszej wiary i zakłóca czas nabożeństwa. Dzięki Bożej Opatrzności nikomu nic się nie stało. Odpowiednie służby zajmują się badaniem i wyjaśnieniem tej sprawy oraz dbają o nasze bezpieczeństwo. Z powodu tego zajścia słowa wsparcia skierowali do naszej wspólnoty biskupi, burmistrz miasta Hanau i przedstawiciele wspólnot religijnych z Hanau. Prośmy Ducha Świętego o dar męstwa w wyznawaniu wiary, oraz o pokój w naszych sercach, społeczeństwie i na świecie. Za wszelkich wrogów módlmy się o łaskę nawrócenia i opamiętania. Niech owoce Ducha Świętego: Miłość, Radość, Pokój...będą udziałem nas wszystkich i naszych bliźnich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję