Reklama

Niedziela Legnicka

Bp Franjo Komarica opowiadał o katolikach prześladowanych w Bośni

„Prześladowanie katolików w Europie na przykładzie Bośni i Hercegowiny" – to tytuł konferencji, która w czwartek 26 stycznia odbyła się w bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Gościem spotkania był bp Franjo Komarica, ordynariusz diecezji Banja Luka i przewodniczący Episkopatu Bośni i Hercegowin. Z wykształcenia jest teologiem i doktorem liturgiki. Studiował także andragogikę i muzykologię w konserwatorium w Innsbrucku.

[ TEMATY ]

prześladowania

Monika Łukaszów

Jest autorem wielu książek i publikacji naukowych z dziedziny liturgiki, praw człowieka oraz muzykologii. Od 1992 r. jest członkiem Papieskiej Rady do Spraw Dialogu z Niechrześcijanami. Przez różne instytucje międzynarodowe wielokrotnie nagradzany, za pomoc ofiarom wojny na Bałkanach, obronę praw ludzkich i obronę wypędzonych. W 2004 r. nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Nominację wsparło bardzo wiele Stowarzyszeń, Związków, Stronnictw, Towarzystw w kraju i zagranicą, w tym Helsiński Komitet Praw Człowieka.

Reklama

Jest niestrudzonym obrońcą praw człowieka i godności ludzkiej. Biskup Franjo Komarica jest prawdziwym sługą Jezusa Chrystusa i pasterzem Kościoła. Misję swoją realizuje z wielkim oddaniem i dużym wysiłkiem, wielokrotnie wydaje się, że to co robi jest to ponad ludzkie siły. Podczas konferencji Ksiądz Biskup mówił m.in. o wydarzeniach, jakie miały miejsce w latach 1992-1995 na tamtych terenach, postanowieniach pokojowych traktatu z Dayton oraz o obecnej sytuacji katolików na Bałkanach. W trakcie spotkania odbyła się także promocja książki „Zdejmowanie masek” autorstwa bp Komarnicy i niemieckiego dziennikarza Winfrieda Gburka, która została wydana w dwudziestą rocznicę zakończenia wojny domowej w Bośni i Hercegowinie. Autorzy opisują tło wojny w Bośni i Hercegowinie oraz przedstawiają mechanizmy i metody prześladowania katolików w Republice Serbskiej.

Tym, którym udało się przetrwać czas wojny i pozostali w swoich domach, dziś nie przysługują żadne prawa. Są nadal prześladowani. A politycy i świat milczy. Jak mówi bp Komarnica przyzwolenie na takie działanie separatystów serbskich jest akceptowane m.in. przez przedstawiciela EUFOR, austriackiego dyplomatę Valentina Inzko, który z ramienia NATO pełni nadzór nad realizacją postanowień z Dayton od 2009 r.

2017-01-27 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Migliore: trzeba otwarcie mówić o chrystianofobii

[ TEMATY ]

abp Celestino Migliore

prześladowania

BOŻENA SZTAJNER

Katolicy odgrywają ważną rolę w społeczeństwie francuskim, ten dialog i wzajemną współpracę trzeba pogłębiać. Wskazuje na to abp Celestino Migliore, którego papież Franciszek mianował ostatnio nuncjuszem apostolskim we Francji. Nawiązując do narastania w tym kraju aktów antykościelnego wandalizmu, ten wytrawny watykański dyplomata zauważa, że trzeba głośno mówić o istnieniu chrystianofobii.

W ostatnich dniach we Francji doszło do kolejnych aktów wandalizmu w kościołach. Tym razem w siedmiu świątyniach diecezji Bayonne zostało zniszczonych dziewięć figur Matki Bożej. Miejscowy ordynariusz wniósł oskarżenie o profanację. Liczba ataków ma miejsca kultu i symbole religijne systematycznie w tym kraju wzrasta. Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych informuje, że w 2018 r. odnotowano 1704 takich czynów, z czego większość, bo 1063, było wymierzonych przeciwko chrześcijanom, a 541 miało charakter antysemicki.

CZYTAJ DALEJ

Nauczyciel wiary

Za takiego człowieka uchodził św. Ojciec Pio, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 23 września. To jedna z największych kościelnych osobowości XX wieku.

Franciszek Forgione urodził się 25 maja 1887 r. w Pietrelcinie na południu Włoch. Od dzieciństwa miewał różne wizje, których doświadczał, gdy był zatopiony w modlitwie. Wcześnie odkrył swoje zakonne, a zarazem kapłańskie powołanie. Został kapucynem i przyjął imię Pio. Wywodzi się ono z łaciny – pius znaczy: pobożny, czuły, tkliwy, przywiązany. Można powiedzieć, że streszcza ono całą osobowość tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję