Reklama

Europa

Moskwa: 8 lat temu patriarcha Cyryl objął rządy w Rosyjskim Kościele Prawosławnym

Przed ośmiu laty - 1 lutego 2009 wybrany 4 dni wcześniej patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl uroczyście objął najwyższy urząd w Rosyjskim Kościele Prawosławnym (RKP). W tym czasie nastąpił ogromny rozwój organizacyjny, m.in. utworzono w nim system metropolii, których obecnie jest 59, a liczba eparchii (diecezji) prawie się podwoiła, wzrastając w ciągu tych 8 lat ze 159 do 296. Patriarcha odbył też prawie 200 podróży zarówno na terenie Rosji, jak i za granicę (m.in. do Polski w sierpniu 2012).

[ TEMATY ]

rocznica

prawosławie

Rosja

patriarcha Cyryl

WIKIPEDIA

Kolejną rocznicę inauguracji patriarszej posługi Cyryla rozpoczęto "nabożeństwem w moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela pod jego przewodnictwem i z udziałem setek biskupów RKP" - oświadczył rosyjskiej agencji TASS sekretarz prasowy zwierzchnika Patriarchatu Moskiewskiego ks. Aleksandr Wołkow. Osiem lat temu W tym samym miejscu patriarcha, wybrany na to stanowisko 27 stycznia 2009 przez Sobór Lokalny RKP, uroczyście rozpoczął swe urzędowanie.

W oświadczeniu, wydanym 1 bm. przez patriarszą służb prasową, zaznaczono, że "jednym z najbardziej wyrazistych posunięć patriarchy była zmiana systemu zarządzania eparchialnego (diecezjalnego)": w tym czasie powstały metropolie i zwiększyła się liczba eparchii. Działania Świętego Synodu RKP miały na celu zbliżenie biskupów eparchialnych do parafii, do duchowieństwa i ludu, a zmniejszenie wielkości eparchii winno umożliwić ordynariuszowi "głębsze wykorzystanie potencjału parafialnego w celu rozwijania życia diecezjalnego, łącznie z kształceniem księży, organizowaniem działalności misyjnej, katechetycznej, młodzieżowej, społecznej i oświatowej". Chodziło również o umocnienie stosunków wzajemnych między eparchiami a miejscowymi władzami i organizacjami społecznymi - przypomniała służba prasowa.

Reklama

W łonie Patriarchatu Moskiewskiego powstało 59 metropolii i dwa okręgi metropolitalne - w Kazachstanie i Azji Środkowej. Liczba eparchii wzrosła w ciągu tych 8 lat ze 159 do 296.

Według służby patriarszej "ważnym kierunkiem społecznych działań Kościoła była pomoc ludności cywilnej, która ucierpiała w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie Południowo-Wschodniej". Od lipca 2014 zebrano ponad 132 mln rubli na pomoc dla tych ludzi, a w samej tylko Moskwie do kościelnego punktu pomocy zwróciło się prawie 20 tys. uchodźców. Do rejonu działań wojennych na Ukrainie wysłano ponad 570 ton produktów, co pozwoliło zapewnić żywność przeszło 97 tysiącom osób - stwierdza oświadczenie.

Ważnym etapem w rozwijaniu społecznego zaangażowania Kościoła stało się powołanie w 2011 przy każdej dużej parafii stanowiska pracownika socjalnego. Ta inicjatywa patriarchy pozwoliła "podnieść kościelną pomoc społeczną na jakościowo nowy poziom systemowy" - podkreśliła służba prasowa patriarchy. Z dokumentu wynika, że obecnie w Rosji działa 46 kościelnych przytułków dla kobiet w trudnej sytuacji życiowej, w 57 świątyniach prawosławnych w całym kraju pracuje się z głuchymi i słabo słyszącymi, w dalszych 9 cerkwiach istnieje duszpasterstwo osób głuchoniewidomych oraz prowadzi się ponad 50 projektów pomocy rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi.

Reklama

Jedną z najbardziej znaczących decyzji kierownictwa RKP było utworzenie stale działającej tzw. Obecności Międzysoborowej, będącej "organem zbiorowym, pomagającym najwyższej władzy kościelnej w przygotowywaniu postanowień dotyczących najistotniejszych zagadnień życia wewnętrznego i zewnętrznej działalności RKP" - głosi oświadczenie patriarszej służby prasowej.

Przypomniano też, że w ciągu 8 dotychczasowych lat posługi patriarszej Cyryl odbył 197 podróży do 116 eparchii i do krajów tzw. "dalekiej zagranicy" (czyli tych, które nie wchodziły w skład ZSRR przed jego rozpadem w 1991). W 2016 zwierzchnik RKP odwiedził Szwajcarię, Kubę, Paragwaj, Chile, Brazylię i Antarktydę, a także Grecję, Wielką Brytanię i Francję. W ub.r. złożył też 23 wizyty w eparchiach na terenie Rosji i 6 za granicą. W tym czasie odprawił ponadto 230 liturgii i nabożeństw, w tym było 29 konsekracji cerkwi, 16 poświęceń kamieni węgielnych pod przyszłe świątynie i inne obiekty.

Natomiast cieniem na reputacji patriarchy Cyryla - o czym służby prasowe Patriarchatu Moskiewskiego nie wspominają - kładzie się jego poparcie dla wojny toczonej przez Rosję przeciwko suwerennemu państwu jakim jest Ukraina. Patriarcha Cyryl wspomaga agresywną politykę reżimu Putina poprzez głoszenie zasady tzw. Ruskiego Miru, co jest próbą religijnego uzasadnienia rosyjskiego imperializmu. W świetle teorii Ruskiego Miru, rolą Rosji jest przewodnictwo wśród słowiańskich prawosławnych narodów Europy wschodniej.

2017-02-01 17:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

350 lat Marianów

Uroczystą Mszą św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach w Warszawie zainaugurowano obchody 350-lecia powołania do istnienia Zgromadzenia Księży Marianów

Eucharystii z okazji jubileuszu przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Wraz z nim Liturgię koncelebrował bp Jonas Ivanauskas z diecezji koszedarskiej na Litwie, który przewodniczy Zespołowi Biskupów ds. Kontaktów z KEP, oraz ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, który ze strony polskiej jest przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy.

CZYTAJ DALEJ

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Bp Chrząszcz do młodzieży: Chrystus chce głosić Ewangelię waszymi ustami!

2021-07-24 20:02

[ TEMATY ]

ŚDM

diecezja.pl

Chrystus chce głosić Ewangelię do współczesnego młodego człowieka ustami jego rówieśników. Wasze świadectwo wiary jest bardzo ważne, ono ma wielką moc. Nie możemy tego zaprzepaścić ani zmarnować - mówił bp Robert Chrząszcz w homilii podczas Mszy św., odprawionej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie z okazji 5. rocznicy ŚDM.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie bp Robert Chrząszcz zachęcił młodych ludzi do wspólnej refleksji nad owocami spotkania młodych, które w lipcu 2016 r. zgromadziło w Polsce pielgrzymów z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję