Reklama

Karty jak z drukarni

„Wielkanocna Karta Świąteczna” - pod takim tytułem, już po raz drugi, Zespół Szkół Specjalnych nr 6, parafia Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu przygotowały konkurs plastyczny dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. „Celem konkursu było pobudzenie aktywności twórczej uczniów, przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych i prezentacja twórczości uczniów szkół specjalnych” - powiedziała „Niedzieli” Iwona Łukasiewicz, dyrektor ZSS nr 6 w Dąbrowie Górniczej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konkurs rozegrano w czterech kategoriach: klasy I-III, IV-VI, gimnazja i klasy zawodowe. Technika pracy była dowolna, ważne, aby uczniowie wykonywali je według własnych pomysłów i samodzielnie. W sumie w turnieju wzięło udział 89 uczestników z 13 placówek z różnych części diecezji. Inicjatorką konkursu była s. Anna Klejnowska, katechetka. W realizacji przedsięwzięcia pomagały jej nauczycielki z Zespołu Szkół nr 6: Lidia Jakubowska, Bogusława Michalik i Irena Stawierska.
2 kwietnia ogłoszono wyniki. Podczas gali finałowej nie tylko wręczono nagrody, ale także przedstawiono misterium wprowadzające w atmosferę Świąt Wielkiej Nocy. Wystąpił również chór nauczycielski z miejscowej szkoły. Prace uczniów oceniała komisja w składzie: Iwona Łukaszewicz, Kazimierz Horbatowski, Ewa Felis, Beata Studzińska, Elżbieta Wiśniewska i Alicja Lorenz. „Trzeba przyznać, że poziom prac był bardzo wyrównany. Oczywiście oceniając, braliśmy pod uwagę możliwości dzieci, stąd cztery kategorie konkursowych zmagań” - powiedział w rozmowie z „Niedzielą” Kazimierz Horbatowski, straszy wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach, nadzorujący szkoły specjalne. Konkurs z jednej strony pobudzał aktywność artystyczną dzieci, a z drugiej przybliżał tematykę Świąt Wielkanocnych. „I dobrze się stało, że już po raz drugi udało się zorganizować na skalę diecezjalną konkurs dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” - podkreśliła Ewa Felis, doradca metodyczny katechezy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie współpraca kilku ośrodków, w tym i Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. „W takich przedsięwzięciach jak to, potrzeba jest wielu osób, które pragną bezinteresownie zrobić coś dla bliźniego. Najlepszym podziękowaniem i satysfakcją jest uśmiech na twarzy uczestników” - powiedziała w rozmowie z „Niedzielą” Elżbieta Wiśniewska, prezes POAK. „Wybierając najlepsze prace, kierowaliśmy się sercem. Plastycy Beata Studzińska i Alicja Lorenz oceniali je, biorąc pod uwagę poziom artystyczny” - powiedziała Iwona Łukasiewicz.
W kategorii klas I-III 1 miejsce zdobył Piotr Kalwarski z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie. W kategorii klas IV-VI najlepszą pracę wykonała Katarzyna Mul z Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Dąbrowie Górniczej. Wśród gimnazjalistów jury najbardziej podobała się praca Ryszarda Miszkiewicza z ZSS nr 6 w Dąbrowie Górniczej, zaś w kategorii klas zawodowych zwyciężyła Justyna Goraj również z ZSS nr 6.
Najmłodszy zwycięzca konkursu Piotruś Kalwarski, którego opiekunem jest Katarzyna Bochenek, wykonał kartę przedstawiającą kosz wielkanocny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień skupienia na Jasnej Górze paulinów kleryków

2025-09-05 20:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

klerycy

śluby

BPJG

Dzień skupienia przeżywają na Jasnej Górze paulini klerycy.

To czas przygotowujący do ponowienia zakonnej profesji. Śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa bracia złożą w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 IX.
CZYTAJ DALEJ

Wlk. Brytania: zmarła księżna Kentu – katoliczka w rodzinie królewskiej

2025-09-05 17:38

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

zmarła

księżna Kentu

PAP/TOLGA AKMEN

Katarzyna, księżna Kentu, pierwsza z lewej

Katarzyna, księżna Kentu, pierwsza z lewej

W wieku 92 lat, otoczona rodziną, zmarła w Pałacu Kensington w Londynie, Katarzyna, księżna Kentu. Poinformowała o tym 5 września brytyjska rodzina królewska. Hołd jej zaangażowaniu obywatelskiemu, pasji do muzyki i empatii dla młodych ludzi, oddał król Karol III, kuzyn drugiego stopnia męża Katarzyny, księcia Edwarda.

Katarzyna była znana miłośnikom tenisa dzięki wręczaniu trofeów zwyciężczyniom turnieju Wimbledonu w latach 70. do 2001 roku. Była znana ze swoich serdecznych gestów, nawet wobec przegranych.
CZYTAJ DALEJ

Konflikt w klasztorze na Górze Synaj zażegnany. Sędziwy przełożony ustępuje

Arcybiskup synajski Damian, który od ponad pół wieku jest przełożonym klasztoru św. Katarzyny na Synaju i tym samym stoi na czele autonomicznego prawosławnego Kościoła Synajskiego, zapowiedział ustąpienie z tego urzędu. 90-letni hierarcha złożył to oświadczenie 4 września, gdy prawosławie wspomina proroka Mojżesza, którego imię związane jest z tym miejscem, gdyż tam, na górze Synaj otrzymał on od Boga tablice Dekalogu. Arcybiskup oznajmił także o zamiarze uruchomienia procedury wybrania swego następcy.

Decyzja Damiana kończy kilkumiesięczny spór w łonie tego najstarszego, istniejącego nieprzerwanie do dzisiaj klasztoru, którego początki sięgają pierwszej połowy VI wieku. Oznacza ona m.in. ponowne otwarcie tego miejsca, które kilka dni temu zostało zamknięte dla większości przebywających tam mnichów, a także dla pielgrzymów i turystów. Nastąpiło to po wejściu arcybiskupa do klasztoru w towarzystwie uzbrojonej ochrony i kilku opowiadających się za nim mnichów, podczas gdy pozostałych, którzy wcześniej wystąpili przeciw niemu i zażądali jego ustąpienia, wypędzono. Ihumen (przełożony klasztoru, czyli abp Damian) wykreślił ich ze spisu członków bractwa zakonnego, co automatycznie pozbawiało ich zezwolenia na pobyt w Egipcie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję