Reklama

Polska

Ponad 10 mln zł dotacji z UE na dalszą renowację katedry gnieźnieńskiej

Prace konserwatorskie i renowacyjne w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie będą kontynuowane. Archidiecezja gnieźnieńska otrzymała właśnie ponad 10 mln 600 tys. zł dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

[ TEMATY ]

katedra

Gniezno

Julia A. Lewandowska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Archidiecezja gnieźnieńska była wnioskodawcą konkursu w ramach VIII Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, ogłoszonego w ubiegłym roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lutym tego roku odbyła się druga ocena merytoryczna zakwalifikowanych wniosków, którą projekt z Gniezna przeszedł pozytywnie. Przyznana dotacja pokryje 85 procent całkowitego kosztu jego realizacji.

„Zgłoszony przez nas projekt opiewa na kwotę przekraczającą 12 mln 570 tys. zł. Otrzymane dofinansowanie w znacznym stopniu pokryje koszt planowanych prac. Resztę wyłoży archidiecezja gnieźnieńska ze środków własnych” – informuje ks. Jarosław Bogacz, diecezjalny konserwator zabytków.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Przede wszystkim na dalszą renowację katedralnego wnętrza. W celach szczegółowych wskazano m.in. konserwację i renowację ścian i filarów ambitu oraz naw bocznych - północnej i południowej oraz pełną konserwację i renowację pięciu kaplic znajdujących się w obejściu wraz z ich wyposażeniem.

Reklama

W ramach projektu planowany jest także zakup gablot do ekspozycji starodruków oraz stanowisk multimedialnych i audioprzewodników dla turystów, którzy od tegorocznego sezonu będą mogli zwiedzać muzeum i zabytki Wzgórza Lecha także z przewodnikiem elektronicznym. Przy poszczególnych zabytkach pojawią się także tabliczki opisowe w alfabecie Braille’a oraz tyflografiki.

Prace renowacyjne w katedrze gnieźnieńskiej podejmowane były od czasu zakończenia II wojny światowej. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku wnętrze bazyliki regotyzowano, nadając mu pierwotny, surowy wygląd. Kolejne prace o tak dużym natężeniu podjęto w jubileuszowym roku 2000. Od tego czasu prowadzone były nieprzerwanie zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Z pomocą unijnych dotacji dawny blask zyskały niektóre katedralne kaplice, prowadzące do nich portale, sklepienia naw bocznych oraz największy w Polsce i Europie zespół artystycznie kutych krat, z których najstarsze pochodzą z XV wieku. Przeprowadzono także rewaloryzację całego Wzgórza Lecha wraz z renowacją i konserwacją znajdujących się na nim kanonii.

bgk/Gniezno

2017-02-23 18:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieła Jana Bukowskiego

Niedziela sandomierska 33/2020, str. VI

[ TEMATY ]

katedra

polichromia

Archiwum muzeum

Projekt wizualizacji ewangelicznych cnót

Projekt wizualizacji ewangelicznych cnót

W zbiorach Muzeum Diecezjalnego zachowały się dwa oryginalne kartony – projekty do polichromii namalowanej w korpusie nawowym sandomierskiej katedry.

Na obu jest narysowana siatka służąca do przenoszenia obrazu na ścianę. Projekty zostały odwzorowane w katedrze na ścianach nawy północnej. Pierwszy z nich należy do programu dekoracji malarskiej ukazującej stygmatyzację św. Franciszka z Asyżu. Przedstawia Chrystusa, który ukazał się jako serafin okryty sześcioma skrzydłami i przybity do krzyża. Św. Franciszek doświadczył tego nadprzyrodzonego spotkania w 1224 r. podczas modlitwy na górze La Verna. Dar przekazania stygmatów obrazuje wiązka promieni biegnąca z ran Chrystusa, trafiająca w dłonie, stopy i bok świętego.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz bp. Mieczysława Cisło. Komunikat Metropolity Lubelskiego

2023-01-30 06:26

Archidiecezja Lubelska

Umiłowani w Chrystusie Panu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję