Reklama

Zarys historii parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim

Niedziela podlaska 17/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Parafia pw. Matki Bożej z Góry Karmel została erygowana 11 lutego 1976 r. przez bp. Władysława Jędruszuka (1918-1994), administratora apostolskiego diecezji pińskiej (1967-1991). Jej pierwszym proboszczem został ks. prał. Wojciech Wasak.
Historia kościoła tejże parafii sięga XVII w. W 1633 r. o. Elizeusz Niewiński, karmelita trzewiczkowy pochodzący z Bielska zakupił - za pieniądze ze spadku po rodzicach - dom z ogródkiem, w którym urządził pierwszą siedzibę zakonną. Rok później ks. Bogusław Boksa-Radoszewski (zm. 1638), biskup łucki (1633-1638), wydał zgodę na założenie domu zakonnego. W 1638 r. marszałek nadworny (1642) króla Władysława IV Wazy (1632-1648) - Adam Kazanowski h. Grzymała (ok. 1599-1649), s. Zygmunta, starosta bielski (1638), marszałek nadworny (1642-1649), dokonał fundacji klasztoru karmelitów i w 1641 r. wybudował dla nich kościół pw. Matki Bożej z Góry Karmel. Rok później siedziba zakonu karmelitów bielskich została zatwierdzona prze władze zakonne. Kolatorką tejże świątyni była również jego żona (1634-1649) Elżbieta (Halszka) ze Słuszków Kazanowska (ok. 1619-1671). W 1659 r. przeniesiono tutaj z Wilna nowicjat zakonny ojców karmelitów. 22 czerwca 1662 r. król Jan II Kazimierz (1648-1668) oficjalnie zatwierdził fundację i nadał przywileje zakonowi.
W czasie wielkiego pożaru w 1779 r. klasztor i kościół spłonęły. Na zakończenie odbudowy budowli zakonnych, która miała miejsce w latach 1779-1794, dobudowano dwie wieże kościelne (1794). Wielką pomoc okazali wówczas Izabela Branicka z Poniatowskich, zwana „Panią Krakowską” (1730-1808), a także Aleksander Bogusz, regent ziemi bielskiej (1786), który w 1790 r. otworzył w mieście alumnat dla młodzieży szlacheckiej ziemi bielskiej. W 1796 r. Prusacy ograniczyli liczbę zakonników, a w 1802 r. dokonali całkowitej kasacji klasztoru, urządzając w nim więzienie. Z kolei rząd carski - w ramach zaplanowanej akcji likwidacji klasztorów katolickich - w 1851 r. usunął ostatnich karmelitów i zamknął kościół. Bolesną decyzję o przebudowie pokarmelickiego kościoła na cerkiew prawosławną podjął 11 kwietnia 1864 r. Michał hr Murawjew „Wieszatiel” (1796-1866), generał-gubernator litewski (1863-1865). W latach 1866-1920 świątynia ta została zamieniona na cerkiew prawosławną pw. Nowy Sobór, a wieże kościelne przebudowano w stylu bizantyjskim. Beneficjum oddano duchowieństwu prawosławnemu, a w klasztorze urządzono carskie więzienie, gdzie torturowano i mordowano polskich powstańców.
W czasie I wojny światowej Niemcy urządzili w kościele magazyn zbożowy. W dwa lata po odzyskaniu niepodległości świątynia została rewindykowana katolikom 11 listopada 1920 r. Od tego czasu aż do 1964 r. służyła ona jako kościół szkolny (rektorat). Odbudową świątyni w latach 1923-1931 kierował ks. Ludwik Olszewski (1889-1943), ówczesny rektor kościoła (1921-1943). 15 lipca 1943 r. został on bestialsko zamordowany przez Niemców w Lesie Pilickim. W 1959 r. zostały przywrócone na nowo wieże kościoła w stylu barokowym.
W 1964 r. kościół pokarmelicki stał się filią duszpasterską parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. Samodzielna parafia została powołana 11 lutego 1976 r. dekretem bp. Władysława Jędruszuka. W latach 1981-1982 kościół pokryto blachą miedzianą. W 1992 r. usunięto podłogę drewnianą i położono posadzkę marmurową, staraniem ks. kan. Wojciecha Wasaka.
Obok kościoła stoi nowa, piętrowa plebania zbudowana staraniem proboszcza w latach 1977-1978. Na posesji parafialnej mieści się także klasztor Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus połączony z budynkiem katechetycznym, który został zbudowany w latach 1984-1988.
Obok kościoła znajduje się zespół budynków pokarmelickich, w których do 1929 r. mieścił się areszt powiatowy, a następnie były one wykorzystywane dla celów kościelnych (siedziba organizacji katolickich, szkoły zawodowej dla dziewcząt). W okresie powojennym (1945-1957) budynki zostały bezprawnie zajęte przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa, a następnie Urząd Pocztowy i Szkołę Muzyczną. Po 11 latach procesów sądowych, w 1992 r. ponownie wróciły na własność parafii. Obecnie są dzierżawione bezpłatnie przez Państwową Szkołę Muzyczną.

Kaplice:

Hryniewicze Małe - pierwsza kaplica została wzniesiona w 1946 r. przez miejscową ludność jako wotum wdzięczności za ocalenie wsi przed spaleniem w ostatnich dniach II wojny światowej. Odpust był obchodzony w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Obecna kaplica dojazdowa pw. Ducha Pocieszyciela została wybudowana w latach 1997-2000, staraniem ks. prał. Wojciecha Wasaka. Jej poświęcenia dokonał 15 maja 2000 r. bp Antoni P. Dydycz, biskup drohiczyński.
Pawły - kaplica dojazdowa pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, ulokowana w adaptowanym pomieszczeniu bloku zamieszkałego przez repatriantów z Kazachstanu. Uroczystego pobłogosławienia kaplicy dokonał bp Antoni P. Dydycz 19 kwietnia 2003 r. (Wielka Sobota).

Porządek Mszy św.:
- niedziele i święta:
- kościół parafialny: 7.00, 9.00, 10.15, 12.00, 16.00, 18.00
- kaplica w Hryniewiczach Małych: 8.30
- święta nie będące dniami wolnymi od pracy:
- kościół parafialny: 8.00, 12.00, 16.00, 18.00
- kaplica w Hryniewiczach Małych: 8.30
Odpusty w parafii: Matki Bożej Szkaplerznej (w najbliższą niedzielę)
Nabożeństwo adoracyjne: związane z Niepokalanym Poczęciem Matki Bożej
Księgi metrykalne:
Księgi Chrztów: od 1948 r.
Księgi Małżeństw: od 1948 r.
Księgi Zmarłych: od 1948 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja katowicka: księża przechodzący na emeryturę

2025-05-27 10:49

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

archidiecezja katowicka

Karol Porwich/Niedziela

W poniedziałek 26 maja bp Marek Szkudło wręczył dekrety księżom, którzy przechodzą na emeryturę. Sześciu z nich pełniło urząd proboszcza, trzech – funkcję tymczasowego administratora parafii. Jeden z nich był wikariuszem.

Dziękując za wieloletnią posługę pełnioną w parafiach administrator archidiecezji katowickiej prosił, by w miarę możliwości, księża nadal angażowali swoje siły dla dobra Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Przeciwności pacjentów onkologicznych w walce o życie

2025-05-21 16:58

[ TEMATY ]

zdrowie

lekarz

Adobe Stock

W ciągu ostatniej dekady leczenie nowotworów przeszło prawdziwą rewolucję, która radykalnie zmieniła rokowania wielu pacjentów. Nowotwory, które kiedyś były wyrokiem, dziś stają się chorobami przewlekłymi. Choć leczenie onkologiczne jest coraz skuteczniejsze, nadal wiąże się z istotnymi skutkami ubocznymi i toksycznością, które mogą wpływać na jakość życia pacjenta. Wielu pacjentów chce świadomie i bezpiecznie wspierać swój organizm w walce z chorobą korzystając z potencjału medycyny komplementarnej. Dziś różne grupy interesu chcą odebrać im tę szansę.

Julia jeszcze jako nastolatka zachorowała na nowotwór mózgu. Diagnoza brzmiała strasznie: „gwiaździak drugiego stopnia, nieoperacyjny”. Dla Julii i jej mamy był to szok. Dotąd była aktywną nastolatką, uprawiała sport, lubiła taniec i pływanie. Choroba wywróciła ich życie do góry nogami. Po wielu miesiącach diagnozy trafiła do jednego z warszawskich szpitali, gdzie rozpoczęła chemioterapię. Bardzo szybko z wysportowanej nastolatki zmienia się nie do poznania. Miała problem z apetytem, schudła, często wymiotowała, wypadły jej włosy. Z dnia na dzień jej stan się pogarszał, a dotychczasowa terapia nie przynosiła oczekiwanych rezultatów. Z dnia na dzień jej ciało było coraz słabsze, jednak coraz silniejsza była chęć życia. – Nie chciałam rezygnować z leczenia konwencjonalnego, ale przez ogromne osłabienie organizmu nie byłam w stanie normalnie funkcjonować. Przede mną była studniówka i przede wszystkim matura. Nie chciałam rezygnować z życia – wspomina Julia.
CZYTAJ DALEJ

D. Obajtek: wybory będą miały fundamentalne znaczenie dla polskiej gospodarki

2025-05-27 19:57

[ TEMATY ]

Daniel Obajtek

youtube.com

Przegrane wybory Karola Nawrockiego wpędziłyby Polskę w szpony gospodarcze niemieckie i rosyjskie - powiedział w rozmowie z portalem niedziela.pl były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Każdy kto kocha kraj musi iść do wyborów i nie można pozwolić, by oni domknęli układ - podkreśla europoseł PiS w rozmowie z Łukaszem Brodzikiem. W wywiadzie przeprowadzonym podczas konferencji CPAC w Rzeszowie mówi także, gdzie Polacy... powinni tankować.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję