Reklama

III Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Odnaleźć swoje miejsce w kościele

W Częstochowie w dniach 21-30 maja odbywał się diecezjalny kongres zrzeszeń katolickich, przygotowany przez Radę Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej. Jego celem było pogłębienie życia duchowego, kulturalnego i społecznego oraz integracja społeczności lokalnej. Wydarzenia kongresowe odbywały się w ramach nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego i miały bardzo bogaty program. Myślą przewodnią Kongresu było Boże Miłosierdzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poznać Boże Miłosierdzie

III Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej rozpoczął się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ołtarzu polowym. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak w koncelebrze księży pallotynów - opiekunów sanktuarium i księży moderatorów zrzeszeń katolickich archidiecezji z asystentem kościelnym Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw - ks. dr. Dariuszem Nowakiem.
Ksiądz Arcybiskup w homilii wskazał na potrzebę odnowy duchowej współczesnej Europy: „Europa potrzebuje przede wszystkim Ducha - wołał za Ojcem Świętym Metropolita Częstochowski. - Nie ma ducha społeczności ludzkiej, czyli dobra i mocy, i tego, co naprawdę tworzy i kształtuje rzeczywistość, bez Ducha Świętego. Nieście miłosierdzie, sekretarzujcie Jezusowi Miłosiernemu, który przez Was będzie się wcielał w rzeczywistość” - zakończył Pasterz archidiecezji.
Czuwaniu modlitewnemu w tym dniu przewodziły istniejące przy sanktuarium wspólnoty: Czcicieli Ducha Świętego - Ognisk Pokutnych i Wieczerniki Miłosierdzia Bożego. Pierwszy dzień kongresu i każdy kolejny kończył się Apelem Jasnogórskim.

Ukochać Boże Miłosierdzie

Drugi dzień kongresu rozpoczął się spotkaniem w Urzędzie Miasta. Samorząd Częstochowy otworzył swoje podwoje nie tylko na kongresowe rozważania i modlitwę, ale również na wystawę fotograficzną dokumentującą peregrynację Obrazu Jezusa Miłosiernego po naszej archidiecezji. Spotkanie prowadził zastępca przewodniczącego Rady Ruchów, radny Częstochowy Adam Banaszkiewicz, a obradujących przywitał wiceprezydent miasta Bogumił Sobuś. Konferencję o miejscu ruchów w zjednoczonej Europie wygłosił dr Antoni Winiarski - prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach. Spotkanie wzbogacił występ Jasnogórskiego Chóru Dziewczęcego i multimedialna prezentacja miast maryjnych Europy.
W tym dniu po południu w kościele św. Jakuba Eucharystii przewodniczył ks. inf. dr Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli w koncelebrze ks. prał. Józefa Franelaka - proboszcza parafii, ks. Mariusza Foltyńskiego - moderatora Ruchu Światło-Życie i ks. dr. Dariusza Nowaka. W świątyni zgromadzili się przede wszystkim przedstawiciele zrzeszeń społecznych. W homilii Ksiądz Infułat mówił o problemach współczesnego społeczeństwa. „Dotknął nas brak Ducha. Cierpimy na głęboki materializm, chęć posiadania dominuje nad istnieniem. Dajemy pierwszeństwo mieć nad być. Taka hierarchia wartości pociąga za sobą nadużycia i korupcję. Powołanie do pracy dla dobra wspólnego to powołanie do służby człowiekowi” - mówił Ksiądz Infułat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Naśladować Boże Miłosierdzie

W niedzielę kościół św. Jakuba zgromadził katolickie zrzeszenia prorodzinne. Mszy św. przewodniczył dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej - ks. dr Jan Wilk w koncelebrze z ks. Adamem Hrabią - moderatorem Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, ks. dr. Stanisławem Mendakiewiczem i ks. dr. Dariuszem Nowakiem. W homilii ks. Jan Wilk mówił o roli i zadaniach współczesnej rodziny: „Rodzina jako nierozerwalny związek kobiety i mężczyzny jest fundamentem społeczeństwa, prawo do życia ma każdy z jej członków od poczęcia do naturalnej śmierci. Te wartości muszą być ocalone w Unii Europejskiej. Wszystkie ruchy katolickie muszą dążyć do jedności w obronie praw rodziny”.
Po południu na pl. Biegańskiego trwał festyn, zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodziców Rodzin Wielodzietnych. Bogaty program festynu: gry, zabawy, konkursy ograniczyła wyjątkowo chłodna tego dnia pogoda.

Boże Miłosierdzie a młodzież

Czwarty dzień kongresu rozpoczęli młodzi uczestnicy od wykładu inderdyscyplinarnego, który wygłosił dr Andrzej Sionek - wykładowca PAT, wieloletni współpracownik sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego na temat: Co mówi Duch do Kościołów w jednoczącej się Europie. Dr Sionek mówił o tym, że najważniejszym słowem Ducha Świętego skierowanym do Kościoła jest słowo „Jezus”. Ratunkiem dla jednoczącej się Europy jest jej radykalny powrót do Ewangelii.
Po wysłuchaniu wykładu przedstawiciele wspólnot młodzieżowych wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył ks. dr Dariusz Nowak. Homilię wygłosił asystent diecezjalny KSM - ks. Marek Bator, który mówił o jedności w nawiązaniu do ducha modlitwy Wspólnoty Taizé.

Reklama

Wolontariat z Bożym Miłosierdziem

Nabożeństwo majowe, Msza św., czuwanie modlitewne ruchów i stowarzyszeń charytatywnych oraz Apel Jasnogórski wypełniały piąty dzień kongresu. Eucharystii w kościele św. Wojciecha przewodniczył ks. prał. Józef Słomian, a proboszcz parafii, dyrektor Caritas Archidiecezjalnej - ks. prał. Stanisław Iłczyk w homilii mówił o pracy członków wspólnot działających na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Ksiądz Dyrektor zacytował słowa Ojca Świętego: „Wy jesteście znakiem nadziei w naszych czasach. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z cierpieniem, otwieracie niewyczerpane źródło pomocy”.

Maryja - Matka Bożego Miłosierdzia

Szósty dzień spotkań kongresowych przedstawicielom wspólnot maryjnych dał możliwość zastanowienia się nad tajemnicą Maryi prowadzącej do Miłosiernego Boga. W rozważaniach pomagali wiernym ks. dr Teofil Siudy - mariolog, który przewodniczył Mszy św., ks. dr Bronisław Preder - kustosz sanktuarium św. Józefa, gdzie odbywało się spotkanie, a także ks. dr Dariusz Nowak i ks. Wojciech Pelczarski - diecezjalny duszpasterz Dzieci Maryi.
W homilii ks. Preder mówił, że Maryja - Matka Miłosierdzia została nam dana jako pomoc, aby nasze życie było lepsze i byśmy tutaj, na ziemi, byli bliżej Boga.
Podczas konferencji: Maryja - Matka Bożego Miłosierdzia ks. dr Teofil Siudy uświadamiał wiernym właściwe rozumienie pośrednictwa i orędownictwa Maryi, prowadzącej nas do Ojca Miłosiernego.

Powołanie w Sercu Bożego Miłosierdzia

Tematyce powołaniowej poświęcony był kolejny dzień kongresu. Odbywał się w Wyższym Seminarium Duchownym i uczestniczyli w nim oprócz kleryków WSD, alumni NSD, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych ze swoimi nowicjatami oraz młodzież. Eucharystii przewodniczył ks. Krzysztof Jeziorowski - prefekt alumnów, a homilię wygłosił ks. dr Jarosław Woch. Treścią homilii, zilustrowaną w pantomimie przez przedstawicieli zgromadzeń zakonnych i alumnów WSD, była konieczność postawienia w życiu na pierwszym miejscu Boga, co pozwala na usłyszenie i pozytywną odpowiedź na głos powołania. Świadectwem podzielił się o. dr M. Olejnik.

Reklama

Zanurzyć się w Bożym Miłosierdziu

Dzień pokutny rozpoczęto we wszystkich kościołach Częstochowy Liturgią, przygotowującą uczestników Kongresu do sakramentu pokuty. Następnie na Jasnej Górze oglądano Traktat o Miłosierdziu Bożym „Jezu ufam Tobie” w wykonaniu Estrady Dolnośląskiej. Dzień zakończono czuwaniem modlitewnym wspólnot parafialnych i Apelem Jasnogórskim.

Ogień Bożego Miłosierdzia

Wigilia Zesłania Ducha Świętego zgromadziła przedstawicieli zrzeszeń katolickich przed archikatedrą, gdzie miała miejsce przepiękna Liturgia Światła, której przewodniczył Metropolita Częstochowski. Przed jej rozpoczęciem słowo wygłosił o. dr Adam Schulz - przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, który gratulował tak bogatego programu kongresu i natchnął uczestników nadzieją na owoce Ducha Świętego. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Nowak w koncelebrze księży moderatorów ruchów, stowarzyszeń i bractw archidiecezji częstochowskiej oraz proboszczów parafii, w których odbywały się kongresowe obrady. W homilii Ksiądz Arcybiskup powitał Częstochowę charyzmatyczną, ubolewając, że tak nielicznie przybyła na tę uroczystość. Wobec nowych czasów, przed którymi stoi nasza ojczyzna, przywoływał słowa Ojca Świętego: „«Ducha nie gaście»: Europa jest głodna Ducha. Teraz, wobec nowych czasów, wołamy o Ducha i chcemy Go nieść innym narodom. Nie można być świętym bez darów Ducha Świętego. Błagajmy o dary Ducha Świętego”. Ksiądz Arcybiskup podziękował za kongres, który odbywał się dla pożytku osobistego, wspólnotowego i społeczności lokalnej.
Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Arcybiskup odczytał Akt Zawierzenia Bożemu Miłosierdziu Archidiecezji Częstochowskiej, a przewodniczący Rady Ruchów - Czesław Janiszewski Przesłanie III Kongresu Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej.
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego była ostatnim dniem kongresowych spotkań, który upłynął na wypoczynku w parafiach i w Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie, gdzie odbywały się festyny rodzinne, którym sprzyjała wyjątkowo piękna w tym dniu pogoda, jakby przepraszając, że przez poprzednie dni chłód zmniejszył znacząco oczekiwaną frekwencję osób zaangażowanych w pracę zrzeszeń katolickich naszej archidiecezji.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Od dzieciństwa była prowadzona przez mamę za rękę do kościoła. Gdy dorosła, nie miała już takiej potrzeby. – Mawiałam do męża: „Weź dzieci do kościoła, ja ugotuję obiad i odpocznę”, i on to robił. Czasem chodziłam do kościoła, ale kompletnie nie rozumiałam, co się na Mszy św. dzieje. Niekiedy słyszałam, że Pan Bóg komuś pomógł, ale myślałam: No, może komuś świętemu, wyjątkowemu pomógł, ale na pewno nie robi tego dla tzw. przeciętnych ludzi, takich jak ja.

CZYTAJ DALEJ

64. rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie

2024-04-28 09:40

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Dokładnie teraz mija rocznica wydarzeń które przed laty poruszyły katolicką Polskę . Chodzi o obronę krzyża, którego mieszkańcy nowej, przemysłowej dzielnicy Krakowa postawili na miejscu budowy przyszłego kościoła. Zgoda na jego powstanie została wymuszona na komunistach w wyniku dwóch petycji , podpisanych w sumie przez 19 tysięcy osób.

Gdy rządy „komuny” trochę chwilowo zelżały nowy „gensek” kompartii Gomułka obiecał delegacji z Nowej Huty, że kościół powstanie. Jednak komuniści , jak zwykle nie dotrzymali słowa : cofnięto pozwolenie na budowę, a pieniądze ze składek mieszkańców Nowej Huty (a właściwie Krakowa bo dawali pieniądze również ludzie spoza nowego „industrialnego"osiedla”) zostały skonfiskowane.

CZYTAJ DALEJ

Wenecja: Franciszek podziękował za wizytę, modlił się za Haiti, Ukrainę i Ziemię Świętą

2024-04-28 13:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Na zakończenie Mszy św. sprawowanej na placu św. Marka papież podziękował organizatorom jego wizyty w Wenecji i szczególnie pamiętał w modlitwie o Haiti, Ukrainie i Ziemi Świętej.

Drodzy bracia i siostry, zanim zakończmy naszą celebrację chciałbym pozdrowić was wszystkich, którzy w niej uczestniczyliście. Z całego serca dziękuję patriarsze, Francesco Moraglii, a wraz z nim jego współpracownikom i wolontariuszom. Jestem wdzięczny władzom cywilnym i siłom porządkowym, które ułatwiły przebieg tej wizyty. Dziękuję wszystkim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję