Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: 97-metrowa kremówka z okazji urodzin Jana Pawła II

Ponad 13 tysięcy porcji kremówki papieskiej rozdano 28 maja br. w Rzeszowie. Akcja „Papieska Kremówka” była okazją do dziękczynienia za urodziny Jana Pawła II, za wizytę papieża w Rzeszowie w 1991 r. oraz za jego kanonizację. W tym roku ciasto liczyło ponad 97 metrów długości. Wydarzenie to było częścią festynu rodzinnego „Bądźmy razem” organizowanego co roku przez Caritas na rzeszowskim rynku.

[ TEMATY ]

Rzeszów

Justyna Nędza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszym punktem świętowania była Msza św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Mszę św. koncelebrowali dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn, ks. Piotr Potyrała oraz ks. Jan Szczupak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej i proboszcz parafii farnej w Rzeszowie.

Homilię wygłosił bp. Wątroba. W nawiązaniu do Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego metropolita rzeszowski powiedział: „Dzisiejsza uroczystość każe nam oderwać wzrok od ziemi, od ciasnego ziemskiego horyzontu i spojrzeć w niebo. A kto pierwszy nas uczył o niebie? To mamy mówiły nam o niebie, o Panu Bogu, o aniołach. Później duszpasterze i on – św. Jan Paweł II – największy z pasterzy, którego szczęście mieliśmy poznać - zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowny przypomniał, że to właśnie papież-Polak troszczył się, by wierni nie przywiązywali się zbytnio do życia na ziemi, ale potrafili podnosić wzrok ku niebu. "Wszystko po to byśmy nie tracili z oczu perspektyw nieba, czyli wieczności i zbawienia. Całą swoją aktywność pasterską, aż do końca, do ostatniego tchnienia Jan Paweł II koncentrował na tym, by nas prowadzić do nieba" - podkreślił biskup.

Po Mszy św. na scenie zbudowanej przed kościołem odbyła się prezentacja „Kremówki Papieskiej” oraz jej wykonawców i sponsorów. Wykonawcą „Papieskiej Kremówki” był Cech Rzemiosł Wielobranżowych, Izba Rzemieślnicza i Rzemieślnicy.

Podczas rozdawania kremówek uformował się orszak, na czele z Orkiestrą Szałamaistek i Zespołu Mażoretek „Incanto”, który przeszedł na rzeszowski Rynek, gdzie Caritas Diecezji Rzeszowskiej przygotowała obchody Dnia Matki i Dnia Dziecka pod hasłem „Bądźmy razem”.

Wydarzeniu towarzyszyły liczne gry i zabawy, z których skorzystało kilka tysięcy osób. Były koncerty muzyczne, występy taneczne, konkursy oraz przejażdżki bryczkami i motocyklami.

Reklama

Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria, z której dochód przeznaczono na wsparcie potrzebujących dzieci. Festyn zakończył się o godz. 20.00 Apelem Jasnogórskim.

"Kremówka papieska" powstaje co roku w rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II, który w tym roku kończyłby 97 lat. Z biegiem lat kremówka jest o metr dłuższa. Upamiętnia ona również wizytę Jana Pawła II w Rzeszowie w 1991 roku i nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Rzeszowa.

2017-05-29 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy lazaryci w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 39/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Rzeszów

Archiwum lazarytów

Uczestnicy kapituły w kościele Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Uczestnicy kapituły w kościele Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Potrzeba, byśmy funkcjonowali w zakonie, mówiąc nie tylko ustami, ale sercem i czynem – powiedział ks. prał. Wojciech Przybyła podczas spotkania lazarytów.

Rzeszów był miejscem spotkania Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy w Polsce, które trwało od 1 do 3 września. Polscy lazaryci podczas Kapituły Krajowej Wielkiego Przeoratu Polski rozmawiali o przyszłości zakonu, kierunkach działania, a także podsumowali ostatnie miesiące, zwłaszcza wydarzenia w zakonie od Kapituły Generalnej w październiku 2022 r. w Orleanie. W Rzeszowie towarzyszyły im relikwie patrona św. Łazarza.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Bratysława: Kościół modli się za rannego premiera i apeluje o pokój społeczny

2024-05-15 19:56

[ TEMATY ]

premier

Słowacja

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Życzę Panu Premierowi szybkiego powrotu do zdrowia, a wiernych wzywam do modlitwy o pokój dla naszej Ojczyzny i wszystkich obywateli Republiki Słowackiej - napisał w związku z atakiem na premiera Roberta Fico przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji abp. Bernard Bober.

„Wyrażam głębokie ubolewanie z powodu nieszczęścia, które spotkało premiera Roberta Fico. Potępiam przemoc, nienawiść i agresję, które jedynie rodzą dalsze zło i pogłębiają polaryzację w społeczeństwie. Apeluję do sumień wszystkich, nie bądźmy obojętni, bądźmy budowniczymi pokoju. Nie krzywdźmy się wzajemnie, ale umacniajmy dobro, które jest w każdym człowieku. W modlitwie życzę Panu Premierowi szybkiego powrotu do zdrowia, a wiernych wzywam do modlitwy o pokój dla naszej Ojczyzny i wszystkich obywateli Republiki Słowackiej” - napisał abp Bober.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję