Reklama

Polska

Katedra polowa: powtórny pogrzeb bp. Tadeusza Płoskiego

Z udziałem najbliższej rodziny i przyjaciół w poniedziałek odbył się w katedrze polowej powtórny pogrzeb bp. gen. dyw. Tadeusza Płoskiego, biskupa polowego w latach 2004–2010, jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Mszy św. przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Po zakończeniu Eucharystii trumna z ciałem bp. Płoskiego spoczęła w krypcie katedry.

[ TEMATY ]

pogrzeb

katedra

Artur Stelmasiak

Uroczystości pogrzebowe bp. Płoskiego, kwiecień 2010 r.

Uroczystości pogrzebowe bp. Płoskiego, kwiecień 2010 r.

Eucharystię poprzedziła modlitwa różańcowa przy trumnie bp. Tadeusza Płoskiego.

– W tej chwili najważniejsza jest nasza modlitwa, przeniknięta wiarą, że śmierć tak naprawdę jest początkiem nowego życia. Dlatego stajemy tu z najbliższą rodziną i przyjaciółmi bp. Tadeusza Płoskiego, aby kolejny już raz powierzyć go Miłosierdziu Bożemu – powiedział na początku Eucharystii bp Guzdek. Ordynariusz wojskowy podkreślił, że w modlitwie poleca także mamę i najbliższych bp. Płoskiego, dla których śmierć syna i brata jest ogromną stratą oraz źródłem cierpienia.

W homilii bp Guzdek nawiązał do ewangelicznej opowieści o wskrzeszeniu młodzieńca z Nain. Przypomniał, że rozegrała się ona w bramie miasta, symbolizującej granicę między dwoma światami. – Jezus, który zatrzymał się w bramie dotknął mar, na których spoczywało ciało młodego człowieka i powiedział: „Młodzieńcze, tobie mówię, wstań” – niejako zawrócił go z tej drogi, która prowadziła w stronę wieczności, do świata żywych. A zbolałej matce powiedział: „Nie płacz”. Przywracając życie jej synowi, także jej przywrócił radość i sens życia – powiedział.

Zdaniem ordynariusza wojskowego ta ewangeliczna scena współgra z wydarzeniami, które miały miejsce 19 kwietnia 2010 roku, w dniu pogrzebu bp. Płoskiego. – Katedra polowa stała się bramą, w której zatrzymali się: tragicznie zmarły bp Tadeusz Płoski, jego matka, rodzeństwo, przyjaciele oraz kapelani i wierni ordynariatu polowego. To spotkanie z Jezusem nastąpiło podczas Eucharystii, która była sprawowana w dniu jego pogrzebu – powiedział.

Biskup polowy podkreślił, że "spotkanie z Jezusem w obliczu śmierci było i jest źródłem nadziei – nadziei na nowe życie, wieczne".

We Mszy św. uczestniczyła rodzina i najbliżsi przyjaciele bp. Tadeusza Płoskiego. Po zakończeniu Eucharystii trumna z ciałem zmarłego została ponownie umieszczona w krypcie katedry polowej.

Reklama

*** Tadeusz Płoski urodził się 9 marca 1956 r. w Lidzbarku Warmińskim. W 1976 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie, gdzie odbył studia filozoficzno-teologiczne. 6 czerwca 1982 r. w katedrze olsztyńskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa warmińskiego Jana Obłąka. Przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Józefa w Morągu.

W 1992 r. został oddelegowany do ordynariatu polowego i objął urząd notariusza, a następnie szefa wydziału duszpasterskiego kurii ordynariatu polowego w Warszawie. Od 1995 do 2001 r. pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma ordynariatu polowego „Nasza Służba”. 16 maja 2001 r. objął urząd kanclerza kurii ordynariatu polowego.

16 października 2004 r. został mianowany przez Jana Pawła II biskupem polowym Wojska Polskiego. 30 października 2004 r. przyjął święcenia biskupie i odbył uroczysty ingres z ceremoniałem wojskowym do katedry polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Został pochowany 19 kwietnia 2010 r. w Kaplicy Lotników katedry polowej. Bp Płoski był czwartym ordynariuszem wojskowym w polskiej historii.

W ubiegłym roku Prokuratura Krajowa zadecydowała o ekshumowaniu ofiar katastrofy smoleńskiej. 27 kwietnia ciało bp. Płoskiego zostało ekshumowane, przewiezione do jednego z zakładów medycyny sądowej i poddane specjalistycznym badaniom. 29 maja odbył się powtórny pogrzeb bp. Tadeusza Płoskiego.

2017-05-30 09:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara i kultura

Niedziela łódzka 17/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Łódź

katedra

Henryk Tomczyk

Abp Marek Jędraszewski odpowiadał na pytania związane z wiarą i kulturą

Abp Marek Jędraszewski odpowiadał na pytania związane z wiarą i kulturą

Wiele przejawów współczesnej kultury sprawia, iż można ją nazwać kulturą pogardy propagowanej w imię wolności człowieka - powiedział abp Marek Jędraszewski podczas czwartego spotkania z cyklu „Dialogi w katedrze”. Ksiądz Arcybiskup odpowiadał na pytania dotyczące związków wiary i kultury, które wcześniej można było składać do skrzynki pytań w archikatedrze lub zadać drogą elektroniczną.

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” – papież jedzie do Demokratycznej Republiki Konga

2023-01-27 18:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

W dniach 31 stycznia – 3 lutego papież Franciszek 2023 odwiedzi Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Zapowiedziana w końcu na lipiec 2022 roku, miała obejmować także Gomę na wschodzie kraju, gdzie Franciszek miał odprawić Mszę św. w obozie uchodźców i spotkać się z ofiarami przemocy. Jednak z powodu problemów papieża z kolanem, została przeniesiona na początek 2023 roku. Obecnie jednak przyjazd do Gomy okazał się niemożliwy ze względu na trwające w tym regionie walki między rebeliantami a armią DRK.

Franciszek nie od dziś śledzi sytuację w afrykańskim państwie. W 2018 roku zwołał Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju, zwracając się z prośbą o modlitwę szczególnie za DRK oraz Sudan Południowy – kraje od lat nękane krwawymi konfliktami zbrojnymi i wojną.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję